'חוק השמאים' לוועדת שרים

״אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרטים של שקיפות ותחרותיות"

ביום א׳ הקרוב תדון וועדת השרים בהצעת החוק ״חופש בחירת שמאי במהלך רכישת דירה״, אותה יזמו חברי הכנסת עמיר פרץ ורועי פולקמן, אשר צפויה לפתוח את רשימת השמאים אותם מציעים הבנקים ללקוחות בעת תהליך לקיחת משכנתא.

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום א׳ הקרוב בתיקון לחוק הבנקאות אשר יזמו במשותף חברי הכנסת עמיר פרץ (המחנה הציוני) ורועי פולקמן (כולנו). על ההצעה חתמו גם עשרות ח״כים נוספים מהקואליציה והאופוזיציה. ההצעה תאפשר לרוכשי דירות לקבל חוות דעת מצד כל שמאי מוסמך ותשים סוף למצב בו עתידם של זוגות צעירים ייקבע על פי חוות דעת של מספר שמאים מצומצם מתוך רשימות סגורות של הבנקים.

במצב כיום, הבנק מספק לרוכשים רשימת שמאים סגורה, מצומצמת ונפרדת משאר הבנקים, כך שאם הרוכש מבקש לשפר את תנאיו ולעבור לבנק מתחרה – הוא נאלץ להזמין שומה חדשה משמאי שמשוייך לבנק אחר. מצב זה שקול לרכישת רכב משומש, כאשר רק לאחר הקניה הרכב נבדק. הצעת החוק תעודד את הציבור לקבל חוות דעת שמאית בטרם הרכישה, דבר כשלעצמו יכול לשפר משמעותית את יכולת המיקוח של הקונה ולהוריד את מחירי הדיור.

ח"כ עמיר פרץ (המחנ"צ): ״אישור ההצעה יבטיח שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה בהתאם לסטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, כך שהעסקה החשובה ביותר בחייה של משפחה תתבצע בתנאים הטובים ביותר האפשריים בישראל״

יו"ר סיעת 'כולנו', ח"כ רועי פולקמן: ״זה נכון להציב סטנדרטים של שקיפות ותחרותיות, בעיקר אם הם לבסוף יוכלו להקל על זוגות צעירים לרכוש דירה. מדובר בצעד נוסף לשיפור התחרותיות, שיכול גם לחסוך לרוכשים עד עשרות אלפי שקלים ברכישת דירה.״

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.