חזרו מהכפור: הבוקר נחתו בישראל עשרות הנוסעים החרדיים שנתקעו בערב שבת על גבול הונגריה

כפי שפרסמנו ביום שישי האחרון, אוטובוס ובו עשרות תיירים ישראלים חרדים נתקע במשך כמעט יממה, עד זמן קצר לפני השבת האחרונה, בסופת שלגים בכביש המהיר m-1 המחבר בין אוסטריה להונגריה. שלושה מהישראלים התעלפו וטופלו במקום.

אחת מהמטיילות, אביטל צדוק, סיפרה הבוקר על מה שאירע לגלי צה"ל: "נסעתי עם חברה לבודפשט לחמישה ימים מלאים, כשארבעה מהם עברו בצורה מושלמת – גם מזג האוויר, וגם נהנו מאוד. ביום החמישי, שהיה היום בו היינו אמורות לחזור ארצה, נרשמנו לטיול יום קצר לווינה".

אלא שבדרך חזרה מווינה, לאחר חציית הגבול וכ-100 קילומטרים לפני בודפשט, החלה סופת שלגים, והאוטובוס האט עד לעצירה. "האוטובוס לא יכל לזוז. מלפנינו ומאחורינו היו אלפי אנשים שנתקעו עם מכוניותיהם".

המטיילת סיפרה כי בכביש המהיר הייתה טמפרטורה של מינוס 15 מעלות צלזיוס, והרוחות נשבו במהירות של כ-130 קילומטרים – דבר שלא התרחש באזור זה 40 שנה. "המדריך אמר לנו שאנחנו תקועים, אבל לא ידענו שזה הולך להמשך כל הלילה וכל היום שלמחרת", סיפרה. "הזמן התחיל לעבור והתחלנו להילחץ. עברנו את כל הלילה שהיה ממש להיות קשה". לדבריה, לא היה להם אוכל, בקושי היו מים והפחד היה גדול.

"כאשר הבוקר עלה, ראינו את גודל הזוועה", סיפרה צדוק, "ראינו את גובה השלג וכמות האנשים שנתקעו. מכוניות כוסו בשלג ולא ידענו בכלל שיש אנשים בתוכם". עם הזמן, הצליחו השוהים באוטובוס ליצור קשר עם הקונסול הישראלי, שאמר כי הוא בקשר עם הרשויות, וכי "אין הרבה מה לעשות כרגע". צדוק הוסיפה כי שוהי האוטובוס השתדלו להיות רגועים. "הלחץ התחיל להיווצר רק בשעות הבוקר, כשראינו שאף אחד לא בא לעזור לנו. הרגשנו חסרי אונים. הם לא ערוכים שם לסופה כזאת", סיפרה.

מי שעזרו לנוסעים היו דווקא תושבי כפר סמוך, שהביאו לאוטובוס אוכל ושתייה חמה, ולבסוף אף פינו את השוהים בו באמצעות רכבי ארבע על ארבע. "הכפריים אפילו הביאו אינסולין לאדם חולה סכרת", סיפרה צדוק, "הם אנשים פשוט מדהימים, הם פינו אותנו לכפר שלהם ונתנו לנו אוכל, עד שלבסוף הרשויות שכנעו את הרכבת לעצור בכפר ולהחזיר אותנו לבודפשט".

הבוקר, א', נחתו הנוסעים סוף-סוף בישראל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.