"חייבים למנוע את התאונה הבאה" / אלי פולק

את התאונה הבאה חייבים למנוע! לא, כי אנו חוששים ממשטרת התנועה או משוטר סמוי, אלא כי אנו מחויבים ל- "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" ואם לא למעננו אז למען חייהם ועתידם של ילדינו. אלי פולק, מתריע כנגד הסכנה:

רשתות האינטרנט והעיתונים, הוצפו בשבוע האחרון' בסרטון, בו נראה חרדי נעצר בבני ברק על ידי שוטרי תנועה תוך כדי הפעלת כוח פיזי.

יש שהגדירו זאת כמשהו נגד חרדים ויש שהסתפקו בהאשמת שוטרי התנועה, דווקא. יודעי דבר ידעו לספר על שוטרים סמויים שמסתובבים בשכונות החרדיות באופן קבע ואורבים ל "מפירי החוק" ואף הגדיל לעשות אחד מ "מפיצי השמועות" ודיבר על כך שהם נמצאים בתוך בתי הכנסת ומצטרפים למניין.

אז נכון. כולנו תמימי דעה, כי המעצר היה יותר מדי ברוטלי ובמיוחד כשמדובר באדם עם בעיה רפואית. ונכון,כי לפעמים התחושה הזאת, כביכול, המשטרה רודפת את הציבור החרדי, יכולה להצדיק את עצמה בכמה מקרים.

אבל, האם אנחנו בסדר? האם אנחנו יכולים להגיד שההתנהגות שלנו, הן כהולכי רגל והן כנהגים היא מושלמת??!

וכמובן, שאין בדבריי כדי לשפוט את המקרה הנ"ל והספציפי, מהי הסיבה שהביאה למעצרו.

כל אחד מאתנו שנהג ברכב, לדוגמה באזור גאולה בירושלים או רבי עקיבא בבני ברק, מכיר את התופעה של הולכי הרגל שמתפרצים לפתע לכביש, ורק בחסדי שמים אנחנו מצליחים לבלום ולא לפגוע בהם. ואין המדובר בילדים אלא באנשים מבוגרים. הילדים לעומת זאת "לומדים" מהמבוגרים, ומיישמים התנהגויות מסוכנות אלו, ואז בדרך כלל, התאונה עמם היא בלתי נמנעת.

או כדוגמה נוספת: תופעת "ההסעות". אם חשבנו שבשביל לקחת 10 ילדים ויותר צריך טנדר או רכב גדול, טעינו. מספיק לעמוד בבוקר ליד מוסד לימודים, ולראות כיצד כמות גדולה של ילדים, יוצאת דווקא מרכב קטן, שלפעמים, הוא לא כשיר גם לקחת את הנהג עצמו.

אי שימת לב מספקת, שיכולה להביא לשכחת ילד ברכב, או לחיצה על הדוושה הלא נכונה, נסיעה לכיוון הלא נכון ועוד כהנה וכהנה.

מתנדבי "איחוד הצלה", שמטפלים ברחבי הארץ, בכל יום, בעשרות תאונות דרכים, מגדירים את רוב התאונות כמשהו שבהחלט היה אפשר למנוע. במיוחד תאונות של הולכי רגל. ושלא נדבר על מאות מקרים של "כמעט תאונה".

התופעות הפסולות הללו, שלצערנו, מושרשות אצל חלק מאתנו, חייבות להיעלם.

ולא! לא בגלל שהחוק אומר זאת. לא בגלל שאולי בפינת הרחוב או הצומת יארוב שוטר גלוי או סמוי ועלול לתת דו"ח.

אלא ורק בגלל, שאנו אמונים על "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם". וכל דבר שיש בו אפילו אחוז נמוך או חשש קטן של פגיעה בנפש, אנו חייבים להישמר ולהתרחק ממנו.

ההסתכלות צריכה להיות גם על עצמנו, ועוד יותר על חינוך ילדינו. וככאלה שהחינוך והדוגמה האישית היא מעל הכל, אנחנו לא מתחייבים אנחנו מחויבים!!

הכותב: אלי פולק הינו מנכ"ל ישראלייף וממייסדי 'איחוד הצלה'.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.