חיילים שאינם יהודים לא יחויבו להתייצב בכנס הסברה לגיור

בעקבות עתירת 'האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ', צה"ל הודיע היום לבג"ץ כיהחל מהשבוע הבא לא תיכפה על חיילים שאינם יהודים על פי ההלכה התייצבות בכנס ההסברה של תכניות חיזוק הזהות היהודית והגיור שעורך ארגון "נתיב"

בעקבות עתירת 'האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ', צה"ל הודיע היום לבג"ץ כיהחל מהשבוע הבא לא תיכפה על חיילים שאינם יהודים על פי ההלכה התייצבות בכנס ההסברה של תכניות חיזוק הזהות היהודית והגיור שעורך ארגון "נתיב". בהודעה נמסר עוד, כי הצבא יבחן מתכונת אחרת שבה תוצג לחיילים אפשרות הגיור במסגרת הצבא, תוך שמירה על פרטיותם.

את העתירה הגישה 'האגודה לזכויות האזרח' לפני שנה בשמו של סגן סטניסלב יורובסקי. העתירה תקפה את הפרקטיקה ארוכת השנים הנוהגת בצבא לשדל וללחוץ על חיילים המוגדרים כ"חסרי דת" להתגייר, ולכפות עליהם להשתתף בכנס הסברה לקורס הגיור הצה"לי, גם אם הודיעו, לעתים כבר בלשכת הגיוס, כי לא עולה בדעתם להתגייר. חיילות וחיילים רבים שפנו לאגודה טענו כי מופעל עליהם מסע לחצים להתגייר, דרך מפקדיהם הישירים ואחרים, כולל אמירות לפיהן בישראל ייטב להם כיהודים ושהם לא יוכלו להינשא כאן. בעתירה נכתב כי מדיניות זו פוגעת אנושות בזכויותיהם החוקתיות של חיילות וחיילים לחופש דת ומצפון, לפרטיות ולכבוד.

בעקבות הגשת העתירה הודיע הצבא כי חובת ההשתתפות בכנס בוטלה, אולם החיילים עדיין נדרשים להתייצב בו. העותרים טענו כי גם במתכונת זו יימשך תיוגם של החיילים כלא יהודים, המידע אודות אי יהדותם ימשיך לזרום מאגף כוח אדם למפקדים בשטח והם יישארו חשופים לשידולים להתגייר. בדיון שנערך ב-15.6.2018 ביקר בית המשפט העליון את מדיניות הצבא, והיום, כאמור, הודיעה הפרקליטות שגם דרישת ההתייצבות בכנס תבוטל.

בהחלטה נכתב: "לאחר בחינת הדברים, מהמשיב (ראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז) נמסר כי החל מהשבוע הבא, צה"ל יבטל את חובת ההתייצבות בכנסי ההסברה. בד בבד, צה"ל בוחן בימים אלה את המתכונת בה תוצג לחיילים האפשרות להשתתף בתכנית 'נתיב' ובכנסי ההסברה ומתכונת זו תיקבע סופית בהמשך. הכוונה היא לגבש מתכונת שתאפשר לחשוף את החיילים והחיילות הרלוונטיים לאפשרות העומדת להם לקחת חלק בתכנית 'נתיב' – אשר כמפורט בתגובה המקדמית לעתירה, תכליתה ראויה והולמת את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית – ותוך שמירה על פרקטיות החיילים ואי כפייתם להתייצב בכנס כלשהו או להשתתף בתכנית"

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. לא מבינה, האם יש חיילים שהם יהודים? למה

    .

    משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
    הגב