מה הקשר בין כדורגל ליהדות?! / חיים גרילק

האמירה שיוחסה לשחקן כדורגל לפיה "בביתר ירושלים אתה מייצג את היהודי שבך", הביאה את חיים גרילק לחדד כמה אמיתות פשוטות. טור חובה

מה לי ולספורט? שום כלום. אולם כשאני נתקל בכותרת כה מרגשת בדף הבית של וואלה, "בבית"ר ירושלים, אתה מייצג את היהודי שבך", גם היהודי שבי- נדלק ומסתקרן, עד כדי קפיצת ראש ישירה אל מעמקי מדור הספורט (ואל תשאלו מה הולך שם. פשוט אין לי מושג מי נגד מי ובעיקר למה).

ואז אתה קורא את הטקסט המלא בהקשרו הכולל מפי חנן ממן, להלן שחקן כדורגל שעבר לקבוצת בית"ר נטולת השחקנים הערביים היישר ממכבי חיפה המעורבת:

"חשבתי על זה. אני בכל השנים שיחקתי וגדלתי עם שחקנים ערבים, ופתאום מוזר להיות בקבוצה שאין בה דברים כאלה… לא יודע איך אפשר להסביר במילים, אבל אני חושב על בית"ר כמועדון עם חיבור למדינה היהודית בליגה שלנו. אתה מייצג לא רק את בית"ר אלא את היהודי שבך. ככה זה מרגיש וזה הכי מיוחד".

אז כמה דברים חנן. ראשית, אם אתה לא יודע איך להסביר במילים, ובעדינות, ניכר שבהחלט אתה לא יודע, פשוט אל תסביר. במילים כלומר. נסה כל צורת הבעה אחרת אם אתה באמת מוכרח, אך דאג שהפה יישאר סגור.

שנית, כשחקן כדורגל הדבר היחיד שאתה מייצג אלו הם את שרירי הירך שלך. למעשה, מוטב היה לו הם היו מייצגים אותך. ברם לאור יכולותיו המוגבלות הידועות של הספורטאי העברי, שלא לומר היהודי באשר הוא, נניח לזאת.

שלישית, תן לי להפתיע אותך. ביהדות שאתה ובית"ר שלך כה "מחוברים אליה", ושואפים לייצג אותה לא נמצאת ולו התייחסות אחת לשאלת משחק משותף בין שחקנים ערביים ליהודיים. תאמין או לא, אפילו סתם התייחסות לכדורגל אין שם.

מסקנת ביניים: כדורגל ויהדות קשורים אחד לשני כמו הקשר בין נבחרת ישראל למונדיאל.

לעומת זאת לחילול שבת בפרהסיה וגריפת רווחים על גבה, ואפילו לכתובת הקעקע בהם גופך מעוטר לתפארה, יש התייחסות גם יש. ואוהו, איזו התייחסות. נסה לברר זאת בהזדמנות כשאתה עובר ליד איזה יהודי. לאור הנתונים, עדיף, אולי, שלא יהיה אוהד בית"ר.

לסיכום חנן, אתה לא אשם. באמת שלא. מה לעשות, נולדת לתקופה בה היהדות הפכה ל"מוצר צריכה בסיסי". כזה שכל אחד רשאי להקים לעצמו פס ייצור תואם לפי גחמתו הפרטית, לקנות אותה בזול ולמכור אותה בזול עוד יותר. אתה חי בדור שיהדות הפכה להיות בו כל דבר שרק אפשר לדמיין, מלבד יהדות. אתה חי בדור בו כשיהודי רק ינסה לטעון שהוא יהודי כי הוא מ ח ו י י ב באופן מסויים לקודים ברורים של יהדות, התגובה בה ייתקל מצד היהודים החדשים, תנוע בין גיחוך אודות הפרימיטיביות הארכאית שלו לבין צרחות קלסיות בנוסח "א ת ם אלו שלא יהודים"!!!

לכן, גם יהיה לי קשה להסביר לך מדוע לא לשחק עם ערבי, ואפילו לא להיות ערבי, לא בהכרח הופך אותך יהודי. במצב עניינים שכזה אפוא, אין מוזר בכך שהיהדות הפכה לכדור. זה לפחות מסביר מדוע כולם בועטים בה כל הזמן מצד לצד, ובעיקר מדוע הם לא מפסיקים להחמיץ אותה.

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. רק חבל שכותב שמטיף מוסר על יהדות בעצמו גולש באתרים אסורים

    הדוד משה |
    הגב