חיים ולדר בראיון: "לסגור את פונוביז' על מנעול ובריח, 2 הצדדים אשמים" (הקלטה)

על רקע המהומות בגבעת הישיבה פונביז', הסופר החרדי ר' חיים ולדר העניק ראיון נרגש ברדיו קול חי שבו דיבר על תחושותיו לאחר המהומות באם הישיבות: "יש לסגור את הישיבה על מנעול" על המאבק המשפטי: יש פה שני גיסים שרבים על ממון ומחריבים את הישיבה", ומתריע מפני אסון: תעצרו את זה לפני שיהיה מאוחר".

על רקע המהומות בגבעת הישיבה פונביז', הסופר החרדי ר' חיים ולדר העניק ראיון נרגש ברדיו קול חי שבו דיבר על תחושותיו לאחר המהומות באם הישיבות: "יש לבחורים הללו מנהיגים בישיבה, בשניה היו יכולים לסגור את כל הבלגן בישיבה". הוא הסביר, ועבר לנתח את המאבק הפנימי: "זה לא נורמלי מה שקורה פה, כל עולם הישיבות חי בשלום, הם לא מבינים שכל העולם לא עובד כך: אנשים מתפשרים ומרוויחים, במקרה הנ"ל יש כאן שני אנשים שלא מסתדרים על כסף וכבוד, אי אפשר ככה יותר". אמר ולדר.  

ולדר התייחס למאבק המשפטי בישיבה וקרא לצדדים לשבת ולהביא לסיום המחלוקת שקורעת את עולם התורה: "למה בכל מקום אנשים מסתדרים? תשבו ותסגרו עניין, אתם גיסים, פונביז' הייתה יכולה להיות למשפחת מרקוביץ וכהנמן. תגמרו את המחלוקת".

בשלב הזה, ולדר נשאל על ידי המנחה אבי מימרן, האם צריך לסגור את הישיבה? והשיב: "חייבים לסגור את הישיבה, חילול השם, זו האמת, שיסגרו אותו על מנעול ובריח עד שהשניים יסתדרו". הבהיר ולדר.       

ולדר הרחיב בדבריו על הפן החינוכי: "מתקשרים אלי הורים ומקשים: "מה עלי לומר לילדים שלי?.אני עונה להם: "לכו לפונביז',ותדגימו לילדים שלכם ותאמרו להם זה מה שקורה למקום שיש ריב ומדון, הקנאה התאווה והכבוד מוציאין את האדם מן העולם".

לסיום ולדר מתריע מפני שפיכות דמים בהיכל הישיבה: "אתה לא מבין מה שנאה יכולה לגרום לשני אחים שרבים, קין והבל, תעצרו את זה לפני שיהיה מאוחר".

[alooma ref="e7e77f9f2088845c6b49bc08514c09c1.mp3" src="1" autoplay="1" pid="0"]

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אם סגרו ישיבה בגלל לימודי חול, על אחת כמה וכמה שצריך לסגור ישיבה בגלל שנאת חינם

  ר. |
  הגב
 2. הכותרת אינה נכונה.
  מר חיים ולדר לא אומר לנעול את הישיבה לצמיתות-כפי שמובן מהכותרת.
  הוא טוען שזה מה שנותר לעשות בינתיים-עד שיתיישבו העניינים.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 3. אידיוט קופץ בראש. מי התיר לו לסגור את ישיבת פונוביז אפילו לרגע אחד. ואולי דווקא התורה מתוך הלחץ והדחק הזה והצרות הללו דווקא כזו תורה בורא עולם אוהב??? האם הוא חושב שלבחורים שם טוב ונעים ??? הם גם לא שמחים להיות במרכז המחלוקת וכו'. אבל לומר "לסגור את הישיבה עד ששני הצדדים יסתדרו" – מי שמך לראש??? מי הוא הולדר הזה??? כתב כמה סיפורים על ילדים מספרים על עצמם כבר נהיה רשכבה"ג להחליט על סגירת ישיבות??? גם חלק מסימני משיח. שהוא ה"מביין" שלנו נהיה. תמשיך לכתוב סיפורים.

  שלמה |
  הגב
 4. פיתרון של קל-דעת שאינו מבין ממינו לשמאלו,ישנו צד אחד ברור שאינו מציית לדין תורה וראוי לכל גנוי ומחאה וחובת הציבור להחזירו לדיין שעוסק בדינו ולהכריחו לקבל את הפסק ולא לתת לו להכריע בכוח הזרוע( משטרתית)

  בר דעת |
  הגב
  • עד מתי תזרה חול בעניים של עצמכם , מספיק אם הלשם שמים שלכם זה מעשה שטן בבקשה תסדרו.

   נחמן |
   הגב