חילוקי הדעות בחוגי הקנאים יוצאים משליטה – סיקור השטח הסוער

על רקע העיימות בפרשת הקברים במתחם גולובנציץ מודעה רשמית בבית המדרש תולדות אהרן נגד הסיקריקים ופלג סאטמר הזאלוני * בשבת סולק הרב יענקל דווידוביץ – מאנשי החסידות – מבית המדרש * האם נראה פילוג בעדה החרדית?

פרשת גולובנציץ מאיימת לקרוע את העדה החרדית מבפנים. מה שהתחיל כמאבק קברים קלאסי הולך ומתברר כפרשה שעלולה להביא למוטט את ההגמוניה הקנאית.

מהומות במאה שערים הוא דבר שכיח בימים כתיקונם. אלא שבעוד בפעמים אחרות המאבק מופנה אל גורמים חיצוניים, כעת המאבק הוא פנימי. מלחמה שהייתה מתחת לפני השטח על השאלה ההלכתית במתחם גולובנציץ הולכת ופורצת החוצה ומאיימת יותר מתמיד על החזית האחידה שהתיימרו להציג חוגי הקנאים.

כשהחלה הפרשה התגלעה מחלוקת בין הראב"ד שהתיר את החפירות במקום לבין גאב"ד העדה שסבור שיש בזה חילול קברים וחשש ממשי לקברי ישראל, למרות המחלוקת ביניהם השתדלו הצדדים לשמור את הנושא בתוך הקונצנזוס בניסיון לשמור על השלום הפנימי.

בין לבין גורמים בתוך העדה החרדית, השייכים בעיקר לפלג הזאלוני בסאטמר, המשיכו כל העת ללבות את האוירה בשטח. בתוך הפלג הזאלוני ישנה קבוצה קיצונית חלקם אף נפגשו באיראן עם גורמים עוינים שפועלים בכל הכוח כדי ללבות את האווירה .

בגללם כוחם הרב בתוך מוסדות החסידות חוששים שם להפנות להם גב ומיישרים קו עם פעולותיהם, מה שגורר בעקבותיו שורה של עימותים שהחריף בהם – ביזוי של האדמור מתולדות אהרן בביקורו בארצות הברית.

כעת החליטו בחסידות תולדות אהרן לא לשתוק יותר ופרסמו מכתב מחאה על הפגיעה באדמו"ר ובקהילתם.

במהלך השבת התרחש אירוע נוסף כאשר הרב יענקל דוידוביץ, איש החסידות – שכבר תקופה ארוכה מרבה לדבר נגד הפשרנות במתחם גולובנציץ, הגיע למסור שיעור קבוע בזמן סעודה שלישית בבית המדרש תולדות אהרון (שהוא כאמור נמנה עם חסידיו). אך זמן קצר לאחר מכן הגיעו אנשים מהפלג המתנגד והחלו לצעוק על הרב דוידוביץ עד שנאלץ לעזוב את בית המדרש.

נכון לעכשיו, מדברים בחוגי העדה החרדית על חשש ממשי לפילוג בתוך העדה החרדית, לדבריהם לא ניתן להמשיך את מסגרת חוג הקנאים בצורה זו והבדלי הגישות כבר יצאו משליטה.

בתוך כך, וכפי שפורסם אמש, במהלך השבת התקיימה הפגנה של אנשי מאה שערים ברח' בצלאל, כנגד פתיחת חנות במתחם בשבת. המפגינים במקום נקלעו לפרובוקציה מצד אשה שהייתה במקום ומיהרו להתפזר.

יש הטוענים בחסידות, כי הפגנות מהסוג הזה הם הדבר היחיד שאולי יוכל לחלץ את חוגי העדה החרדית מהבוץ הפנימי, במידה וימשכו המלחמות על הנעשה בחוץ – הדבר ייתן להם אויר לנשימה כדי לשמור על אחדות הכוחות, ויגרום להסחת הדעת מהמלחמות הפנימיות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.