ח"כים למשרד החינוך ולמשרד הבריאות: השאירו את הסייעות הרפואיות לילדים אלרגיים

האחריות ליישום החוק המחייב הימצאותו של מזרק אפיפן בכל מוסד חינוכי

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי קרא הבוקר לשר החינוך ולשר הבריאות להשאיר על כנו את מערך הסייעות הרפואיות לילדים האלרגיים בבתי הספר ובגנים, עד שיגובש ויוטמע נוהל לטיפול בילדים עם אלרגיות. יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ יפעת שאשא ביטון: "במקום לשמור על השקט התעשייתי מול הסתדרות המורים, שאינה מייצגת את דעת כלל המורים במערכת, שר החינוך ומנכ"לו צריכים להבין שמחובתנו לעשות הכל כדי לשמור על שלומם וביטחונם של הילדים האלרגיים במערכת החינוך".

ועדת החינוך, התרבות והספורט והוועדה לזכויות הילד קיימו הבוקר ישיבה משותפת בנושא היערכות הגופים ליישום החלטת משרד הבריאות בנוגע לילדים אלרגיים במערכת החינוך. הישיבה התקיימה בעקבות חוסר ההסכמה שבין משרדי החינוך ומשרד הבריאות בנוגע לאחריות על בדיקת מזרקי האפיפן במוסדות החינוך והשימוש בהם במקרה של התקף אנפילקטי. לדברי ד"ר ליזה רובין ממשרד הבריאות אמרה כי האחריות ליישום החוק המחייב הימצאותו של מזרק אפיפן בכל מוסד חינוכי, אינה בתחום משרד הבריאות. "אם מישהו מתקשה להזריק אפיפן הוא יכול להסתייע במוקד 101", המליצה ד"ר רובין.

עירית לבנה מפקחת על תחום הבריאות במשרד החינוך ציינה כי נכתבו בחוזר מנכ"ל נהלים מפורטים במטרה לשמור על הילדים עם האלרגיות. "חוזר המנכ"ל נכתב בשיתוף כל הגורמים בעקבות הצורך להפוך את הסביבה החינוכית נקיה מאלרגנים. אנחנו נכנסים למשימה של הטמעה כשיש לנו מספר בתי ספר שנכנסים מרצון להטמעה". לטענתה אין שינוי בהקצאת הסייעות הרפואיות.

בני פרץ, סב לילד בן 5 סיפר: "אני סבא לילד עם אלרגיה מסכנת חיים לדגים ושומשום. אתם מדברים על סייעות ומחסור בכסף. כסף יש בשפע במדינה ותלוי למה אתם מייעדים אותו. אם לא תתנו לילדים את הכסף, תואשמו ברצח".

ד"ר אלון הרשקו, מומחה באימונולוגיה קלינית ואלרגיה, מזכיר האיגוד הישראלי לאלרגיה ציין כי גם ילדים מתבגרים לא לגמרי אחראים על חייהם וחובה למצוא פתרון שיכלול גם אותם. "אני מזריק הרבה אפיפן בחיים שלי וכמעט שאין פעולה יותר קלה ומצילת חיים מהשימוש במזרק אפיפן. כל מה שצריך לעשות זה לפתוח את הנצרה ולהצמיד לשריר הירך. אני לא מכיר שום מקרה של סיבוך מהזרקה לא הכרחית של אפיפן".

אודליה אלבו יו"ר העמותה הישראלית לאלרגיות למזון הזהירה כי ישנם מנהלי בתי ספר שלא מקיימים את חוזרי המנכ"ל ועבורם החוזר הוא רק המלצה. תהילה אם לילד אלרגיה במעון סיפרה כי ההורים בגן של הילד שלה אומרים לה במפורש שלא ימנעו מלשלוח עם ילדיהם מזון מסוים גם אם הוא מסכן את החיים של ילד אחר. נציגת ארגון ויצ"ו אמרה כי אין באפשרותם להתמודד עם כל ההנחיות שמתלוות לטיפול בליד עם אלרגיה. "אין לנו תקינה מספקת ואנחנו קורסות".

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי סיכם את הישיבה הסוערת וקרא למשרד החינוך להשאיר את הסייעות הרפואיות לילדים עם אלרגיות עד שלא תוטמע תוכנית כוללת ומסודרת לשמירה על חייהם.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.