חכי"ם מהשמאל: הגומל בכותל? כפייה דתית

דיון סוער בוועדת החוץ והביטחון על תהליכי הדתה בצה"ל במהלך צוק איתן

הבוקר (שני) כינס יו"ר ועדת המשנה למשאבי אנוש וכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון ח"כ עמר בר לב דיון מיוחד העוסק בגילויי ההדתה, לכאורה, בצה"ל במהלך צוק איתן. חבר הכנסת יוני שטבון, חבר ועדת החו"ב ורס"ן במיל', שהשתתף בדיון שהפך עד מהרה לסוער: "צה"ל הוא שמורת הטבע האחרונה של הקונצנזוס הישראלי. יש כאן גורמים ובהם גם חברי כנסת, שמתעקשים באובססיביות לפרום בכל מחיר את חוט השני המקשר ביננו ושומר עלינו כחברה ישראלית ציונית אחת"

יו"ר ועדת המשנה לענייני משאבי אנוש וכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון, ח"כ עמר בר לב, כינס הבוקר (שני) דיון בגילויי הדתה שלכאורה התגלו בצה"ל במהלך מבצע צוק איתן. כצפוי, חבר הכנסת שמשמאל ובראש ח"כ ניצן הורביץ טענו כי בצה"ל גילויי כפייה דתית רבים. חברי הכנסת מהימין, ובראשם ח"כ יוני שטבון וח"כ מוטי יוגב, קבלו על הדברים. הדיון הפך עד מהרה לסוער, כאשר גורמים רשמיים בצבא דחו את הטענות להדתה וטענו כי אין שום בעיה כזאת בצבא.

ח"כ יוני שטבון: "צה"ל הוא שמורת הטבע האחרונה של הקונצנזוס הישראלי. דתיים וחילונים מתכנסים תחת ערך מסירות הנפש למען המולדת.  יש כאן גורמים ובהם גם חברי כנסת, שבאופן דמגוגי ונטול בסיס עובדתי טוענים להדתה בצבא. עומדים כאן הגורמים הרשמיים בצבא ומבהירים שאין תופעה כזאת, אך מכוני המחקר והח"כים מתעקשים. זוהי אובססיה לפרום בכל מחיר את חוט השני המקשר ביננו ושומר עלינו כחברה ישראלית ציונית אחת".

במהלך הדיון, הועלתה הדוגמא של גדוד 51 שלאחר צוק איתן הגיעו החיילים לכותל וחלק מהם אמרו ברכת הגומל. חברי כנסת מהשמאל טענו כי המדובר הוא בכפייה דתית כי לא יעלה על הדעת שייתכן דבר שכזה באם מדובר בפקודה. ח"כ שטבון התייחס לדברים וטען כי "הכותל הוא מקום מפגש המורשת הערכי הלאומי של עם ישראל. כשחיילים שחזרו זה עתה מהתופת מגיעים לכותל זהו אקט לאומי. בלי המסורת והמורשת הלאומית שלנו אין לנו שום זכות קיום כאן. מי שבורח מזה הפסיד את הקרב"

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.