חכי"ת חרדית? עד כאן גברתי / יעל נבון

הבחירות כאן – ואיתן גם הפולמוס על נציגות נשית במפלגות החרדיות. יעל נבון סבורה שהגיע הזמן לשנות מדיניות בנושא

טוב, אני יודעת שזה לא הולך להיות כל כך פוליטיקלי קורקט, וגם לא נושך או כואב, אני אפילו אולי אעצבן חלק מהפמיניסטיות שוחרות השוויון (ובצדק) אבל בכל זאת, זוהי נקודת מבטי ממרומי גילי מעמדי וניסיוני על סוגיית פוליטיקה/נשים/חרדים. תרשו לי לעצום עיניים, לסתום אוזניים ולשתף אתכם בתובנותיי.

מבחינה הלכתית, כמו בכל דבר, יש צדדים לכאן ולכאן. וכמו שאומרים לגבי סוגיות רבות, בסופו של דבר כל אחד ימצא את הסמוכים ההלכתיים למה שליבו מייחל לו.

אבל בפרקטיקה, למרות שבפועל לכל ח"כ חרדי מכהן ישנן כמה וכמה נשים שמעורבות בעשייה בכל מיני רמות וצורות, העובדות הן אלו – כרגע לנשים חרדיות אין סיכוי להשתלב בפוליטיקה. התירוץ הרשמי און דה רקורד, הוא על הסקאלה שבין חוסר צניעות, ל"נשים דעתן קלה" ל"כל כבודה בת מלך פנימה", ועוד כל מיני סימוכין נוחים ונמכרים.

ומעל הכל, הגבר החרדי סומך בעיניים עצומות על אשתו בתמצית מהות הקיום, בחינוך הילדים לחיים של תורה ועמל. ואם במקום הכי חשוב הוא סומך עליה, אז מה קרה פתאום שלקבל דעה מקצועית ומפוכחת ממבט נשי זה בעייתי?

התירוץ שאינו רשמי, כמו שזה נראה ממקומי, שזו קליקה גברית סגורה ונעולה, כזו שכמעט עוברת בירושה ונסגרת בדילים של "שמור לי ואשמור לך". אפשר לשפוך על זה עוד ים של מלל פמיניסטי שחלקו לפחות וודאי יהיה נכון ואף צודק.

אבל בכל הסיפור הזה, אני מרגישה תחושה עמוקה של החמצה. ישנן נשים חרדיות מוכשרות מאוד, שמשולבות בכל תחומי העשייה, החל מניהול ארגוני חסד חובקי עולם (כאשר מיטב רבני המגזר משחרים לעזרתן) נשים שמוברגות בהייטק, נשים בכל תחומי היצירה, נשים שמקבלות את מלא הכבוד הראוי להן במקומן וגם מהאליטה החרדית השולטת. אבל כשזה מגיע לפוליטיקה, ישנה גדר פלדה בלתי עבירה שאומרת, "גברת, עד כאן!

אגב, מבחינת אחוזים, באופן כללי גם בעולם המערבי יש רוב שולט גברי בפוליטיקה. אם כי לפחות ישנה מודעות מוגברת לשוויון הזדמנויות בין המינים וזה במגמת שיפור מתמדת. הדרת הנשים בפוליטיקה החרדית היא בעיקר פספוס אדיר והחמצה ענקית של משאבים אנושיים בלתי רגילים.

אז בינתיים, נשים יקרות וחזקות, עד שהגברים יתפכחו (לדעתי ייקח לפחות דור או שניים), נשאר לכן לפעול מהמקום בו אתן נמצאות, העשייה הברוכה שלכן לא שבה ריקם. נכון שמהכנסת אפשר לפעול עם כלים יותר משמעותיים, אבל בכנות ובריאליות, לא רואה שזה ישתנה בזמן הקרוב.

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אפשר ח"כ מבית חרדי,!!!
  לא במפלגה חרדית.

  אבל ח"כ חרדית, אין חיה כזו, כמו שיום ולילה אינם משמשים בעירבוביה….

  כותבת נכבדה תבדקי את עצמך והשקפותייך, ובלי טענות על מוסדות החינוך…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. לא מבין מה את רוצה, האם הכנסת (מקום של יח"צ, התחככות והתערבבות) זה מקום שמתאים לאשה חרדית, לבת של מלך ש"כל כבודה בת מלך פנימה".
  הביקורת היא לאו דווקא על היכולת הנשית (אי כי בתחום הנ"ל זו גם נקודה חשובה לציון: רגשנות, נטייה להיפגע מהר יותר וכדו' – והפוליטיקה משופעת בעלבונות, נטירות, איבה, לשון הרע…) אלא יותר האם מקומות ועיסוקים בהם ישנם אנשים ליצים, רמאים, גנבים, סוטים…, הם מקומות המתאימים לנשים חרדיות – אלו שאמורות להיות עקרת (יסוד) הבית, אלו שהבית אמור להיות מושתת על עוז רוחם היהודית (המקורית) האיתנה?!.

  גל |
  הגב
 3. תלמדי קצת על אסתר המלכה כדי להבין מהי עצמה אמיתית של אשה יהודיה.
  צעקנות פרלמנטרית זה לא בדיוק התכלית של האשה היהודית.
  השהייה בכנסת משפילה עבור כל הנשים היהודיות.. לנשים יש תכלית נעלה יותר. תבדקי.

  חרדי |
  הגב