חכם צדקה לא חזר בו: "חוק הגיוס – רע לציבור הספרדי"

בניגוד לדיווחים הבאים מטעם ש"ס כביכול חכם משה צדקה חזר בו, מקורבי הרב צדקה טוענים כי הרב נשאר בדעתו -ומטרת הפגישה בינו לבין נשיא המועצת חכם שלום הכהן, נועדה ללבן את חילוקי הדעות בין הצדדים

בניגוד לדיווחים הבאים מטעם ש"ס כביכול חכם משה צדקה חזר בו, מקורבי הרב צדקה טוענים כי הרב נשאר בדעתו -ומטרת הפגישה בינו לבין נשיא המועצת חכם שלום הכהן, נועדה ללבן את חילוקי הדעות בין הצדדים.

ל'אקטואליק' נודע עוד כי מקורבים לחכם משה צדקה טוענים בתוקף שבפגישה הרב הציג לחכם שלום את טענותיו: "חכם משה אמר לחכם שלום כי העצרת לא נועדה להתריס – אלא להתפלל ולהביע מחאה מול השלטונות". "בנוסף", מדגישים מקורבי חכם משה, כי הוא נשאר בדעתו "שהחוק הוא אסור ליהדות החרדית ופוגע בעיקר בבני עדות המזרח"

לאקטואליק נודע כי עוד בשבוע שעבר היו נגידים שהציעו שהחכמים יפגשו בינהם אבל בש"ס התנו את הפגישה "בביטול העצרת" – דבר שחכם משה לא הסכים.

בעצרת עצמה השתתפו אלפים מבני עדות המזרח אשר זעקו מרה על הגזירה שעשויה לפגוע בעיקר בבני התורה הספרדים.

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חחח אנשי יחד יענו קיצונים עכשיו שזה נגדשס אתם התחברתם עם אנשים שאמרו שהמצוה הכי גדולה זה צבא

  חחחחח

  יהודי |
  הגב
 2. בין גדולי הרבנים לא יהיה אלא דרעי הגדות מכולם

  הוא יסובב את חכם שלום כהן בשם הרב קנייבסקי.
  מה אומרים הליטאים זה ההלכה אצל חכם שלום כהן הוא סוגד להם כמו לע"ז.
  משתחווה לדרעי כמו לעגל.
  הןא צריך לשבת בבית להמשיך ללמוד.
  הוא לא מפותח.

  ישורון |
  הגב
 3. כולכם מקשקשים אין שום פילוג רק מי שלא מבין את חכמי הספרדים מתייחס לזה כפילוג. לקריאה:

  חבל ששוב את מטעים את הציבור

  הרב שמעון סגל |
  הגב
 4. חוצפנים הדבר היחיד שיצא מהפגישה שכל עניני הגיוס יבררו רק על ידי הרבנים

  ואתם וכל מתנגדי שס ממשכים לדבר על זה

  ספרדי |
  הגב
 5. סיפור אמיתי

  סיפור אמיתי

  בעם ישראל, על אף העובדה שהאויבים שלנו בכל דור ודור ניסו לחסל אותנו, (שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ) בסיכומו של עניין אותן אימפריות היו ואינן, ואילו עמנו הינו העם הנצחי שצלח את כל המאורעות הקשים בעזרת השם יתברך. אי אפשר שלא להתפעל ולהתפעם, כיצד בני עמנו מסרו את נפשם פעם אחר פעם נגד השמד, כדי לגלות נאמנות למי שאמר והיה העולם [הקב”ה] ולא לבגוד בדתינו.

  הנה הסיפור: בשנת ה’תר”ג (למס’ 1842) הייתה תקופה קשה לעם ישראל. השלטונות הרוסיים רצו למנוע את לימודי הדת ובנוסף ביקשו לאסור את לימוד החסידות והמוסר. לשם כך כינסה ממשלת רוסיה אסיפת רבנים בעיר פטרבורג. האדמו”ר הצדיק הרב מנחם מנדל שניאורסון (שהיה האדמו”ר השלישי בשושלת אדמו”רי חסידות חב”ד ועמד בראשה בין השנים ה’תקפ”ח ועד ה’תרכ”ו 1866-1827 המכונה ה’צמח צדק’ על שם ספרו) גם השתתף בועידה זאת, כנציגם של החסידים ברוסיה. באותה תקופה עברו על הרבי ה’צמח צדק’ תלאות רבות, והשלטונות הרוסיים אסרו אותו כמה פעמיםַ בזמן הועידה כדי להכניעוַ להישמעַ לדרישותיהם.

  ואז אירע מעשה נורא בעיר המבצר קרונשטט, הסמוכה לעיר הבירה פטרבורג. בעיר קרונשטט שכנו חיילים רבים של הצבא הרוסי, ביניהם היו גם חיילים יהודים, מדובר בקנטוניסטים, ילדים בגילאי 12 שנים בלבד, שנלקחו בכח הזרוע ונגזלו מהוריהם על ידי הרשויות ברוסיה, וחונכו להיות חיילים נאמנים לצאר ניקולאי הראשון שר”י. אותם ילדים לא הורשו לצאת לביתם, ושוחררו משירותם הצבאי רק בהגיעם לגיל 43 שנים! כלומר, היה עליהם לשרת לפחות 31 שנים רצופות. (חלקם אף נאלצו לשרת יותר מזה!) המטרה היתה כמו שמטרת הגיוס היום במדינת ישראל. דהיינו המטרה הלא מוצהרת הייתה לנצרם ולהשכיח אותם מדתם, ולהעניק להם חינוך צבאי נוצרי ח”ו, מתוך מגמה שבגמר תקופת השירות הם יחזרו ויתערו בקהילות היהודיות, והנחת הייסוד הייתה, כי יהודים חיילים אלו יגרמו להם לשנות את תפיסת עולמם. כמובן, הקהילה היהודית שילמה שוחד בסכומי עתק כדי לבטל את הגזירה- אולם ללא הועיל.

  בסיכומו של עניין, אותם ילדים שנחטפו כמעט ולא זכרו שום דבר מהתורה וממצוות ד’ ית’ שמו, זה ממש כמו שיש ילדים כאלו היום במדינת ישראל שלא קשורים לדת כלל וכלל. אולי ברוסיה הם בקושי זכרו קטעים מתפילות, ורק עניין היותם יהודים לא נשכח מהם.

  כששמעו, שהרבי ה’צמח צדק’ נמצא בפטרבורג ביקשו ממפקדיהם להזמינו לנאום לפניהם. המפקדים נאותו לבקש רשות משר הצבא, ולהפתעת החיילים – השר הסכים לבקשתם. ואכן הרבי ה’צמח צדק’ הופיע לפני החיילים היהודים, אמר לפניהם מאמר [חיזוק והתעוררות] מאמר חסידות בנושא התשובה, וגם ציטט להם ממאמרי חז”ל. נוסף על כך, הוא תאר להם את מסירות נפשם של יהודים לקיום התורה, ועודד אותם לשמור מצוות. בסיום דבריו אמר, שכל אדם צריך להתפלל לשלום ארצו ומנהיגיה.

  וכשעמד הרבי ה’צמח צדק’ לעזוב את פטרבורג ולשוב לביתו בליובאוויטש, הגיע הדבר לאוזני החיילים, והם רצו להיפרד ממנו. הם מסרו את בקשתם למפקדה הראשית, ואנשי המפקדה נענו להם והודיעו לרבי, שיום שלמחרת יבואו שלושה גדודים של חיילים יהודים להודות לו על הדברי חיזוק ששמעו ממנו, דהיינו על שהואיל לבוא לנאום בפניהם ולברך אותם וכו’. בהזדמנות זו הם ביקשו ממנו להיזהר בדבריו, בטענה ששרי הממשלה פוקחים עליו עין, כי דבריו הנחרצים גרמו לשערוריה גדולה. ואכן למחרת התאספו כשש מאות חיילים יהודים בכיכר גדולה בעיר פטרבורג לשמוע את דברי הרבי ה’צמח צדק.

  הרבי פתח במאמר [חיזוק והתעוררות] מאמר חסידות, על חשיבות קיום המצוות ועל מעלת התשובה. לבסוף אמר להם, שאם יהודי יעמוד בניסיון של המרת דת ח”ו, הוא חייב למסור את נפשו, ולמות על קידוש השם, ואפילו אם הקיסר בכבודו ובעצמו מבקש להמיר דתם, חייבים למסור את הנפש, ואסור לשמועַ לו. הרבי ביקש לפרסם את דבריו אלה לכל החיילים היהודים. מובן שדברים של הרבי ה’צמח צדק’ עוררו סערה גדולה בלב החיילים היהודים, והשאירו בהם רושם עז.

  והנה באחד מהימים, לאחר חמש שנים של שירות בצבא הרוסי הגיע הקיסר בכבודו ובעצמו לבקר את החיילים במחנה הצבאי, כמובן החיילים ביצעו כל מיני תעלולים למצוא חן בעיניו. הקיסר נהנה מתעלוליהם ואז……… שאל לשמותיהם. כשגילה שאלה שמות של יהודים מובהקים בער בחמתו, ודרש מהם להמיר את דתם מיד

  החיילים היהודים סיפרו לקיסר הרוסי על המפגש שהיה להם חמש שנים קודם לכן עם הרבי ה’צמח צדק’ ועל הדברים שאמר להם בעד מסירת נפש בפועל. (שאם יהודי יעמוד בניסיון של המרת דת ח”ו, הוא חייב למסור את נפשו, ולמות על קידוש השם, ואפילו אם הקיסר בכבודו ובעצמו מבקש להמיר דתם, חייבים למסור את הנפש, ואסור לשמועַ לו) וטרם הגיב הקיסר ההמום על דבריהם, כולם מיד קפצו לים ומסרו את נשמתם הטהורות לבורא העולם, ומתו על קידוש השם!!!!! ובלבד שלא יאלצו להמיר את דתם ח”ו! אבל לצערינו היום לא מספרים סיפור מרגש כזה לבני ישיבות… בגלל שהם מנסים לחסל הדת ולסלף התורה אצל בני הישיבה בארץ ישראל.

  וכהיום החכי”ם שהם מנהיגי הדור ביחד עם יענקושי הם מנהיגי עם ישראל הם הורסים את הדת ורוצים רק שמד ושמד ושמד ר”ל.

  סיפור אמיתי |
  הגב
 6. בשס עושים תנאים לגדולי ישראל ולא הולך להם

  זה עוד סיבה ששס תיפול ותאבד מהעולם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 7. בחור מישיבת "בית יוסף" בב"ב נכנס אצל החזו"א בעת המלחמה הראשונה של המדינה הציונים עם הערבים בשנת תש"ח, ששרר פחד מה יהיה באר"י ושאל הבחור מה יהיה, וענה החזו"א בזה"ל כלום, הערבים יבערו את הציונים, ושאל שוב ומה יהיה איתנו, ענה לו אנחנו צריכים לבער את הציונות מהלב שלנו. בשנת הפרעות תש"ו הבעתי לפני רבנו החזו"א את חרדתי כי אין יום שיעבור בלי קרבנות יהודים שנפגעים מידי הערביים, הוכיחני רבנו "מדוע אינך מזועזע כל כך מזה שאלפים ורבבות ילדים מישראל מקבלים חנוך חפשי שהוא כשריפת נשמה וגוף קיים, וכי רציחה זו ההמונית היא פחות אכזרית מרציחת הערביים שפוגעת רק ביחידים ולא בהמונים כה גדולים, והרי חז"ל קבעו שגדול המחטיאו יותר מן ההורגו" גם נמסר ע"י עד נאמן ששמע מהגאון מרן רבי וועלוול בריסקער זצ"ל שאמר היטלער שרף גופים והם שורפים נשמות. מרן הגר"ח מבריסק זצ"ל היה נוהג לומר שהשנאה לציונים צריכה להיות כשנאת בעלי בתים לעכברים שבעל הבית מצטער על שישנם עכברים בבית ואינו חפץ כלל בקיומם, ולא כהחתול הנהנה מקיומם של העכברים שאז יש לו מה לבער ולאכול והוא רוצה בקיומם. (עובדות והנהגות לבית בריסק ח"ב עמ' קכ"ט)

  .

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב