חכם שלום והרב בעדני: "אין ידינו קשורה לחרם ונידוי"

מרן הגר"ש כהן והגר"ש בעדני חזרו בהם מהחרם והנידוי שכתבו כנגד הרב משה אדיר מבית שמש – "מכתב מזוייף"

התפתחות בפרשת הנידוי בבית שמש: מרן הגר"ש כהן והגר"ש בעדני חזרו בהם מהחרם והנידוי שכתבו כנגד הרב משה אדיר מבית שמש.

במהלך השבוע פרסמנו על מכתב לכאורה בו כותבים גדולי ישראל על חרם ונידוי על אחד הצדדים בבית שמש, כעת מתברר שהרבנים כלל לא חתמו על נידוי, ולראייה, הבוקר אף הוציאו הבהרה "שהחתימות מזויפות" .

וכך לשון הבהרה של הרבנים במכתב: הבהרה מאת ראש הישיבה חכם שלום שליטא והגאון הגדול הרב שמעון בעדני בעניין דין ודברים בעיר בית שמש.

"היות ובקשתי מהרב משה אדיר שליט"א לפשר ולגשר בין הצדדים ונעשים מאמצים גדולים להשכין שלום ביניהם לפיכך הננו להודיע בשער בת רבים כי אין ידינו קשורה ״לנידוי וחרם ״כנגד אחד מהצדדים והאמת והשלום אהבו על החתום הרב שלום כהן והרב שמעון בעדני", נכתב במכתב עליו חתומים מרן חכם שלום נשיא המועצת ומרן הרב בעדני חבר המועצת של שס.

בנוסף, רבני העיר קוראים לבוא ולהתפלל ולחזק אותו בבית כנסת של הרב יואל יוסף, בית כנסת "זכות אבות" בעיר.

כזכור, בתקופה האחרונה הוקם בקהילה הספרדית "זכות אבות", בית ספר חדש לבנות בשם "עוז והדר". בית הספר הוקם על ידי כמה אברכים, בראשם היוזם הרב יואל יוסף, וכן הרב אליהו לוי שהיה מהמקימים, על מנת לעזור לציבור בני תורה הספרדים בעיר שמונה מאות משפחות, והיה במצוקת מוסדות לבנותיו.

אלא שבמרוצת הזמן התגלה בין השניים ויכוח סוער בנושא השליטה על המוסדות. מי משניהם יעמוד בראש המוסדות וינהל אותם. השניים החליטו ללכת לבוררות, והגיעו לגאון הגדול הרב אלחנן פרץ, פוסק ידוע ומוכר בבית שמש ואף מחוצה לה, לשאול אותו בעניין.

הרב פרץ הורה להם ללכת לבורר שידיו רב לו בעניינים כאלה, והשניים רשמו שלושה שמות של בוררים ועשו גורל ביניהם כדי לבחור מי יהיה הבורר המסוכם עליהם.

בגורל נפל שמו של הרב דב השל מיורשלים. השניים החליטו אכן ללכת אליו, ומראש חתמו שני הצדדים על ההסכמה שהוא הבורר המוסמך בין הצדדים.

הבורר שמע את הצדדים ולאחר מכן פסק שבית הספר יהיה בשליטת יואל יוסף, ואילו הגנים המסופחים לו, ינוהלו תחת אליהו לוי.

אלא שאז חלה התפתחות: יואל יוסף הלך לבית המשפט בכדי לאשר את הבוררות, והפסק אכן אושרר. אבל הצעד הזה הביא לבסוף למכתב נידוי חריף נגדו שפורסם בעיר הבוקר. לאחר שהפסק אושר ע"י בית המשפט, אליהו לוי פנה לבג"ץ בכדי לנסות לבטל את החלטת בית המשפט. אלא שזה לא עזר: בג"ץ קבע שיש לקיים את פסק הבוררות המקורי.

והנה השבוע קמו התושבים הספרדים לסערה: בעיר פורסם כתב נידוי חריף נגד הרב יואל יוסף, בשל הפניה לבית המשפט, לערכאות, דבר האסור על פי ההלכה. על המכתב חתומים מרן הגר"ש כהן נשיא מועצת חכמי התורה, הגר"ש בעדני חבר המועצת, ועוד רבנים מבית שמש.

ממקורביו של אליהו לוי נמסר ל'אקטואליק': "הקמנו יחד את המוסדות, קבוצה של חמשה אברכים. כעבור כמה שנים נשארו שניים, אליהו ויואל, והבורר פסק שאליהו יקבל את הגנים ויואל את בית הספר". ולגבי הבוררות עליה ערערו, הם טוענים כי נמצאו בתהליך קיום הבוררות הרבה ליקויים שלא הוסכמו על ידי הרבנים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. זה הוכחה איך העיניינים מתנהלים בשס

    נידוי?? משהו לא טוב קורה בשס

    אבי |
    הגב