ח"כ אורלי לוי אבקסיס הופרשה מ"ישראל ביתנו"

תקבל את הכרעת הוועדה, אך מסרבת לשמש כ"רובוטית" להגדרתה{פוליטי}

בקשת "ישראל ביתנו" להפריש מתוכה את חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס ולהכריז עליה כסיעת יחיד, אושרה הבוקר (רביעי) ברוב של 10 תומכים מול שני מתנגדים. הבקשה הגיעה לאחר שלטענת המפלגה, חברת הכנסת הפרה את הבטחותיה לבוחרי המפלגה. בפנייה שהגיש יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ רוברט אילטוב לוועדת הכנסת נאמר כי "אין חולק ולמצער אין מקום למחלוקת שחה"כ אורלי לוי אבקסיס פרשה מסיעת ישראל ביתנו. למרות שהדברים ברורים, הוצהרו מעל כל בימה אפשרית ומיושמים הלכה למעשה יום יום בחיי הכנסת, בכל זאת לא מצאה ח"כ אורלי לוי אבקסיס לעשות את הדבר הציבורי הנכון ולנקוט את ההליך הזה בעצמה ולכל הפחות להתפטר מהכנסת ולהחזיר את המנדט למפלגה שמטעמה נבחרה".

לדבריו הסיבה לכך שישראל ביתנו המתינה עד כה עם הגשת הבקשה היא שעל פי פרשנותו של היועץ המשפטי לכנסת יש צורך להביא בפני הועדה מסה קריטית של נתונים אשר יצדיקו את ההחלטה. מסה כזו נבנית רק בחלוף הזמן.

במהלך הדיון, התייחס היועץ המשפטי של הכנסת, אייל ינון לבקשה וטען כי התנהלותה של אבקסיס אכן עומדת בתנאים להפרשה. לטענתו, דרישת המפלגה "עומדת במבחנים הכמותיים והאיכותיים הנדרשים לצורך זה. אכן, לאורך מספר חודשים, חברת הכנסת מתנהלת באופן עצמאי ובמנותק מ"ישראל ביתנו. חברי הכנסת שחוקקו את החוק, שהוא חוק יסוד, אכן לא ראו לנגד עיניהם רק את הנושא ה"פרסונלי", אלא גם התייחסו לנושא האידאולוגי. חברי הכנסת לא נבחרים באופן פרסונלי, אפשר להגיע לפתרון אחר, אבל צריך בשבילו הסכמה".

ח"כ אבקסיס תקפה את התנהלות הממשלה, ואמרה שהיא תקבל את הכרעת הוועדה, אך מסרבת לשמש כ"רובוטית להגדרתה", ומוכנה לעמוד למשפט חוקתי. "למען הסר ספק, אני לא מתחננת ולא מבקשת שתחוסו עליי, אני לא אעשה זאת כי אתם לא הכתובת. לכן אני רוצה לשים כמה דברים על דיוקם. הודעת הפרישה שלי התקיים לאחר סיום המו"מ הקואליציוני, זאת בניגוד לדברי ח"כ אילטוב. ליברמן אמר לי לי "קיבלנו מה שרצינו", וידעתי שהם לא דרשו שום נושא חברתי, לא רווחה, לא דיור ציבורי, לא חיילים, למעט דבר אחד תיק משרד הביטחון. אני קיבלתי עדכונים אונליין מהמשא ומתן, ולא רק ממפלגה אחת. באותה שיחת טלפון שאלתי את ליברמן, "אתה מבין מה זה אומר מבחינתי?' אבל הוא לא הבין, הוא היה בהיי. ניסיתי להשיג אותו, אבל הוא נעלם. חשוב לי שהציבור יידע מה קורה כאן, בהחלטה ידועה מראש והציבור יהיה מי שיפטר אותי, אני אשמח לשים את המנדט שלי במבחן הציבור. אני שליחת הציבור ולא רובוטית. נתראה בבחירות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.