ח"כ ביטן: גם עם משמעת קואליציונית אקבור את חוק השבת

שלושה חברי כנסת משלושה מפלגות שונות המתנגדים לחוק השבת של ח"כ מיקי זוהר הביעו את עמדתם בראיון לקבוצת 'המטבחון'. יו"ר ועדת הכנסת הבהיר כי בכל מצב הוא יתקע את החוק בוועדת הכנסת. {מאבק השבת}

יו"ר וועדת הכנסת, ח"כ דוד ביטן הודיע כי הוא לא יקדם את חוק השבת של חבר הכנסת מיקי זוהר בועדה בראשו הוא עומד. היום הוא הסביר את דעתו בקבוצת הוואטספ "המטבחון" של איש התקשורת יוחאי דנינו. גם חברות הכנסת מירב בן ארי (כולנו) ורויטל סוויד (המחנה הציוני) הסבירו את התנגדותן לחוק שעורר סערה.

ביטן נשאל האם התנגדותו לחוק של זוהר נובעת מהעובדה שהוא מתמודד מולו לתפקיד יו"ר הקואליציה הבא. הוא ענה כי "אין קשר לעניין יו"ר הקואליציה. התנגדותי הינה עקרונית מהיום הראשון ועליה הודעתי לזוהר מהתחלה. הצעת החוק פוגעת במדינה ובליכוד הודעתי שאני נגד ואני לא לבד. הליכוד התחייב לשמירת הסטטוס קוו בלבד".

במענה לשאלת קוקר הסביר כי החוק פוגע בליכוד, שכן הוא ירחיק קהל מצביעים גדול, בין היתר את עולי ברית המועצות לשעבר מהמפלגה. בהמשך הוסיף כי "החוק גם פוגע בסיעות החרדיות שכן הוא פותח את ענין הסטטוס קוו וכן הוא נותן בחקיקה ראשית אישור לפתיחת עסקים בשבת".

הוא הסביר מה מפריע לו בחוק. "סגירת כל העסקים בשבת והקנסות ושנת מאסר שיש בה אין לה כל הגיון. השיטה שראש העיר נותן הרשאה טובה יותר כיון שההרשאה ניתנת לפי הרכב האוכלוסיה של העיר כמו למשל בני ברק ותל אביב. סגירת המסחר לא תפסיק את הפרת השבת הם פשוט יסעו לכפרים במגזר הערבי. עסקים יסגרו זה יפגע בהכנסות המדינה בצמיחה יגדיל את האבטלה ודומה בכך".

הוא נשאל על הצהרתו כי יתקע את החוק בוועדת הכנסת. במענה לשאלת קוקר כיצד ינהג במקרה ותהיה משמעת קואליציונית על החוק ענה ביטן: "אין רוב לכן זוהר הסכים לדחיה. אם יעבור בטעות לא אעביר אותה בועדת הכנסת ולא תקודם. ואתנגד לחוק גם אם תהיה משמעת קואליציונית".

ח"כ מירב בן ארי (כולנו) הסבירה אף היא בקבוצה מדוע היא מתנגדת לחוק. לדבריה, "מיום ששמעתי על החוק כתבתי ואמרתי שאני לא אצביע בעד. הצעת החוק היא נגד ההסכמים הקואליציוניים ובאופן אישי נגד תפיסת עולמי".

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) כתבה בקבוצה: "אני בעד השבת ונגד החוק!", לדבריה, "הצעת החוק של ח״כ מיקי זוהר היא פופוליסטית, ומתריסה ומעמיקה הפילוג בין הקבוצות השונות בחברה. ממש יצירת שנאת אחים – לחינם".

היא הוסיפה כי "השבת היא ערך עליון לעם היהודי, תמיד היתה. אני בוחרת ללכת לבית הכנסת בערב שבת, ואינני יכולה או רוצה להחליט עבור אחרים היכן וכיצד לבלות את השבת שלהם. השבת חשובה כיום מנוחה ומטעם זה יש לשמור על צביונו היהודי המיוחד של היום בין היתר מול אוכלוסיות מוחלשות הנאלצות לעבוד ביום זה. עסקים קטנים אשר נפגעים מתחרות בלתי הוגנת גם הם זכאים להגנה".

לדבריה, "השבת ממילא נשמרת בכל עיר על פי המרקם של תושביה ועל פי האופי של היישוב. בימים קשים אלו בהם עלינו לעשות הכל על מנת לאחד את העם, הצעת חוק כזו רק יוצרת ריב ומדון ומשסעת את החברה והכל בגלל פופוליזם".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.