ח"כ גפני: "צריך להעלות את המס על טבק לגלגול וליישם את החלטת הממשלה' זה מעודד את החיים"

"במדינת ישראל יש 8000 איש שמתים מדי שנה כתוצאה מעישון"

הדיון יתקיים ביוזמת ח"כ גליק וקבוצת ח"כים נוספים, בין היתר כהמשך לדו"ח המרכז למחקר ומידע של הכנסת, שנכתב לבקשת ח"כ גליק, על עיוות המס הקיים על טבק לגלול שהוא, לפי הדו"ח, הגורם המרכזי לעלייה בשיעור העישון בשנים האחרונות.

מהדו"ח עולה בין היתר כי מדינת ישראל הפסידה לפחות מליארד וחצי שקל הכנסות בעקבות העיוות במס על טבק לגלגול בשנים האחרונות וכי מצב זה גורם לפגיעה קשה ביעילות של מדיניות המיסוי ככלי יעיל ומוכח לצמצום העישון ולמניעת התחלת עישון בקרב צעירים.

בדיון הוצגו עמדות רשות המיסים, האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור, המיזם למיגור העישון, הוועדה להגבלת העישון והמועצה הישראלית למניעת עישון התומכים כולם בהעלאת המס על טבק לגלגול.

ח"כ גליק: "במדינת ישראל יש 8000 איש שמתים מדי שנה כתוצאה מעישון. מדינת ישראל החליטה למסות את הסיגריות בישראל וזה דבר צודק כי כל גופי המחקר והבריאות הבין לאומיים קובעים כי הדרך היעילה ביותר להיאבק בתופעת העישון היא העלאת המס. מאז שהמס על סיגריות עלה ב 2012 ירדו מכירות הסיגריות, אבל מ 2012 עלה כמות הטבק לגלגול המיובא מ 60 טון בשנה ל 760 טון בשנה וזאת בגלל המיסוי הנמוך על הטבק הזה, שהוא מסוכן בדיוק כמו הסיגריות.

כל שיטת המיסוי על הטבק לגלגול מעוות ומחטיא את המטרה שהיא להפחית את כמות המעשנים! זה מנוגד להמלצות ארגון הבריאות העולמי ולאמנות שישראל חתומה עליהם.

יתרה מזו – מדינת ישראל מכניסה 6 מליארד שקל בשנה ממיסוי על סיגריות ולעומת זאת משקיעה 10 מליון שקל בלבד במניעת עישון וזאת כשחברות הטבק משקיעות 60 מליון שקל בשנה בפרסום והפצה על מנת להפיץ את הרעל הזה! אנחנו המדינה היחידה ב oecd שבו שיעור המעשנים בעליה מתמדת!

יש פה זעקה חברתית, עולמית, ציבורית, כלכלית – להשוות את המיסוי על הסיגריות למיסוי על טבק לגלגול.

בהצעת המחליטים של תקציב המדינה ב 2014 התקבלה החלטת ממשלה על השוואת המס – וזה לא קרה. לפני כשנה השיב לי סגן שר האוצר בכנסת על שאלתי וטען שאכן יש להשוות את המס על טבק לגלגול, ורק שר האוצר לא מוכן בשום אופן להעלות את המס.

לא מדובר בהעלאת מס, מדובר בהשוואת מס על מנת לצמצם את הרצח הזה. זה דיני נפשות! פי 20 מהמתים בתאונות דרכים. למה אנחנו לא עושים את מה שמתבקש לעשות?".

ח"כ גפני, יו"ר הוועדה סיכם את הדיון ואמר כי: "צריך להעלות את המס וליישם את החלטת הממשלה. אם לא יעלו את המס – אנשים יעשנו יותר וימותו ויהיו חולים יותר. אני אדבר על כך עם שר האוצר. זה לא דבר שמעלה את יוקר המחיה – זה מעודד את המחיה – את החיים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.