ח"כ חנין זועבי הושעתה לחצי שנה מהכנסת

עונש חמור של ועדת האתיקה של הכנסת: זועבי הורחקה מדיוני המליאה ומהדיונים בוועדות הכנסת

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) הושעתה לחצי שנה מהדיונים במליאת הכנסת – עד 1 בפברואר 2015.

מדובר בעונש חמור אותו הטילה ועדת האתיקה של הכנסת, והוא כולל גם הרחקה מדיונים הוועדות השונות בפרלמנט.

"אני מכיר את העמדה העקבית של ועדת האתיקה שלפיה יש להגן על חופש הביטוי הפוליטי של חברי הכנסת בכלל, ושל חברי כנסת המייצגים מיעוטים בפרט, וכיושב ראש הכנסת אני סבור כי מדובר במדיניות נכונה וראויה", אמר יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין. "עם זאת, סבורני כי חה"כ זועבי חצתה זה מכבר כל גבול ביחס להתנהגות המצופה מחבר כנסת. הפניות הרבות המגיעות אלי מעידות כי אין מדובר במקרה 'רגיל' של התבטאות חריפה או מקוממת כפי שקורה מעת לעת בכנסת, אלא בהתנהגות נמשכת ומתגרה, שיש בה כדי לכרסם כרסום של ממש במעמדה של הכנסת בעיני הציבור.

"לכן אני סבור כי על ועדת האתיקה לעשות שימוש בסמכויות הנתונות לה באופן שיעביר מסר הן לחה"כ זועבי והן לציבור הרחב, כי תחת זכות היסוד לחופש ביטוי פוליטי לא ניתן לתמוך בארגוני טרור ולעודד מעשי טרור נגד המדינה ואזרחיה".

"אני מייצגת חזון של צדק, חרות, ושוויון, ודרך מאבק בלתי מתפשרת נגד הגזענות, הדיכוי, הפליה, הנישול, ושלילת זכויות. אני מאמינה שעם גזענות וכוחנות לא צריכים להתפשר, וכי כיבוד ערך האדם וזכויותיו, היא הדרך היחידה לחיים נורמאליים ובטוחים לכולם. אסור להיכנע לכל אלה שלא מסכימים איתי, ורוצים גם להשתיק אותי, להעניש אותי, ואף להתנקם בי".

בהחלטת ועדת האתיקה הודגש כי "זכותם של חברי הכנסת לבטא עמדות שאינן בקונצנזוס ולהביע ביקורת פומבית על הממשלה שמורה להם גם בתקופת לחימה. אין לראות בעצם השמעת ביקורת חריפה על מהלכים צבאיים או על מדיניות הממשלה במהלך תקופת לחימה, משום הפרה של כללי האתיקה.

"אולם, יש להבחין בין ביקורת ומחאה חריפים אך לגיטימיים, לבין עידוד אויבי המדינה, קריאה לפגיעה בישראל ומתן לגיטימציה למעשי טרור נגד אזרחי המדינה. הציבור בישראל, כמו בכל מדינה, מצפה כי חברי הפרלמנט, המצהירים אמונים למדינה, לא יעודדו את הקמים נגדה ואת אלה המבקשים להרוג את חייליה ואזרחיה ויתמכו בהם, וכי ביקורתם על הממשלה, חריפה ככל שתהא, תיאמר מנקודת מבט של מי שדורש את טובת המדינה ואזרחיה ומתוך כך מבקש להשפיע על מדיניותה".

ח"כ מירי רגב אמרה בתגובה לערוץ 2 כי תפעל לבטל את חסינותה של זועבי לאחר שהכנסת תחזור מפגרת הקיץ (הכנסת יוצאת לפגרה החל ממחר).

זועבי עוררה לאחרונה (שוב) זעם ציבורי רב לאחר שגיבתה את חמאס בחטיפת 3 הנערים ובירי הטילים לעבר ישראל. היא סירבה לכנות את החוטפים טרוריסטים ותמכה בירי הרקטות של החמאס.

"זועבי חרגה ממתחם ההתבטאויות הלגיטימי של חבר כנסת", נכתב בהחלטת ועדת האתיקה. "כאשר חה"כ זועבי אומרת על חוטפי שלושת הנערים, 'הם לא טרוריסטים' ומצדיקה את מעשיהם בכך ש'הם לא רואים שום פתח לשינוי המציאות ונאלצים להשתמש באמצעים האלה', גם אם היא מבהירה שהיא לא מסכימה איתם, כפי שאכן עשתה, הרי שיש בדברים אלה משום הזדהות עם אויבי המדינה. על אחת כמה וכמה כשהיא עושה זאת בשעה שגורלם של הנערים החטופים אינו ידוע, ואזרחי ישראל, יהודים וערבים כאחד, מייחלים ומתפללים למציאתם בריאים ושלמים".

הוועדה תקפה גם את קריאתה של זועבי לפלסטינים להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. כזכור, זועבי פרסמה מאמר בערבית בו כתבה: "עלינו לנטוש את השילוש הקטלני ולהודיע על התנגדות עממית במקום התיאום הביטחוני, להטיל מצור על ישראל במקום לשאת ולתת עמה, ולהתאחד במקום להתפלג".

הוועדה ציינה בהקשר זה כי "קריאות אלה להפסקת התיאום הביטחוני בין ישראל לבין הרשות הפלסטינית, ולהתנגדות עממית, לא ניתן לפרשן אלא כאמירות שמטרתן פגיעה במדינת ישראל, בביטחונה ובאינטרסים הבסיסיים שלה, ולא ניתן לראותן כאמירות ביקורתיות לגיטימיות מצד חברת כנסת".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.