ח"כ כבל :בקרוב לא יהיה ניתן לנתק לחייבים חשמל

"אני סבור שמים וחשמל אלה מוצרי יסוד בסיסיים ואסור לנתק אותם. ניתוקם צריך להיות המוצא אחרי האחרון"

ועדת הכלכלה אישרה להרחיב את האיסור לנתק מים ולהחילו גם על רשויות מקומיות ואגודות מים.
היו"ר כבל שהוביל את המהלך נשמע אופטימי ואמר :"אחרי שאישרנו את איסור הניתוק על התאגידים עכשיו סגרנו מעגל ונפעל להחיל כללים דומים גם בחשמל
הכללים יכנסו לתוקף כבר בעוד כחודש".

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום את הכללים שנועדו להרחיב את האיסור החל היום על תאגידי המים לנתק אספקת מים, ולהחילו גם על רשויות בהן לא פועל תאגיד מים ועל יישובים בהם פועלות אגודות מים .

היו"ר כבל הזכיר כי הכללים שאושרו בכנסת הקודמת חלו רק על תאגידי המים, ואמר כי היום עושה הוועדה את סגירת המעגל ומשלימה את החלת הכללים גם על רשויות מקומיות בהן לא פועלים תאגידים ועל אגודות המים. הוא הוסיף כי הוא פועל, יחד עם חברת החשמל, להחיל כללים דומים גם במקרים של ניתוק אספקת חשמל לחייבים.
ח"כ איציק שמולי: "אני שמח שהגענו ליום הזה, אחרי שהיינו במצב שבו עשרות אלפי משפחות נותקו ממים מדי שנה, כאמצעי לגביית חוב, וכל תאגיד היה מפעיל מדיניות שונה ולא שוויונית. העוולות במשק המים לא נגמרות בניתוקים ואני מקווה שנוכל להגיע להבנות נוספות שישרתו את הציבור נאמנה".

הכללים שאישרה הוועדה היום מבקשים להחיל על ספקי המים שאינם תאגידים נהלים דומות החלות כבר כיום על תאגידי המים. לפי הכללים החלים על תאגידי המים, שאושרו בוועדה לפני למעלה משנתיים, חל איסור לנתק אספקת מים לחייבים. ספק מים שיבקש לנתק מים יוכל לפנות לוועדה המייעצת למנהל רשות המים רק בתנאי שהחוב השוטף הוא מעל 1,000 שקלים, שהצרכן לא שילם את החשבון בעד שתי תקופות חיוב רצופות, טרם חלפה שנה מהמועד האחרון לתשלום ועוד. הספק יצטרך להוכיח שניסו לגבות את החוב בכל האמצעים האחרים והוועדה תבחן את כל החומרים והיא זו שתמליץ למנהל הרשות אם לאשר או לדחות בקשה לניתוק מים. עוד נקבע היום כי הכללים יכנסו לתוקף 30 יום לאחר פרסומת ברשומות, ומדי שנה תמסור רשות המים דיווח לוועדת הכלכלה על יישומם.

היו"ר כבל סיכם והודה לרשות המים שהפגינה פתיחות ושינתה את התנהלותה הקבועה. "לא ביקשנו לפגוע בהליכי הגבייה או לעודד אנשים לא לשם, אך אני סבור שמים וחשמל אלה מוצרי יסוד בסיסיים ואסור לנתק אותם. ניתוקם צריך להיות המוצא אחרי האחרון. כשהובלתי את התהליך הזה היה מי שחשב שאפשר להסתפק בכללים החלים על התאגידים, אך אני סברתי שחייבים להחיל זאת על כל משקי הבית. זה רגע גדול, אך המהלך יושלם סופית כשהכללים יחולו גם על מקורות", א

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.