ח"כ מירב מיכאלי נגד החרדים

ח"כ מירב מיכאלי העלתה הצעת חוק מבישה המכוונת נגד חרדים, בעקבות פרשיית הטיסה באל על אז הזיזו נשים שלא יישבו ליד גברים חרדים. לפי הצעת החוק, דבר כזה ייאסר

פרשת הנוסעים החרדים והטיסה שהתעכבה במשך שעה ארוכה העסיקה את התקשורת במשך ימים ארוכים, ומי שכיכבה בכל הפרשה הזו היא דווקא חברת הכנסת מירב מיכאלי שלקחה על עצמה להיות המרואיינת הבכירה בכלי התקשורת על הסיפור הזה.

ואכן הח"כים ממפלגת העבודה ניצלה את המומנטום והחליטה להגיש הצעת חוק בעניין וכך פרסמה לשכתה "לאור האירועים האחרונים הגישה חברת הכנסת מרב מיכאלי הצעת החוק הקובעת כי חברה לא יכולה לפנות בבקשה לשינויים בהסדר מתן השירות, לרבות לבקש מאדם בטיסה לעבור כיסא גם אם זה מטעמי רגשות דתיים, שכן זוהי הפליה אסורה".

חברת הכנסת הסתמכה על כך שבשנה שעברה פסקה השופטת דנה כהן- לקח, כי הבקשה מנוסע/ת לעבור מקום על רקע מינה היא הפליה מגדרית ומהווה הפרה של חוק איסור הפליה במוצרים ושירותים. למרות זאת אנו עדים למקרים חוזרים ונשנים כאלה ועל כן הצורך בהצעת החוק אשר תבהיר את תכליתו מעל לכל ספק. הצעת החוק מבהיר שאיסור האפליה על כל רקע המצוין בחוק חל גם בשינוי הסדר מתן השירות, כולל שינוי מקום ישיבה. הצעת החוק נכתבה בסיוע תנועת ישראל חופשית.

ח"כ מרב מיכאלי הגיבה על הצעתה ואמרה "המקרה האחרון של טיסת אל על הוא הוכחה נוספת שאין שילוב עם הפרדה; הפרדה מייצרת הפליה על רקע מגדר. הצעת החוק באה כדי להפסיק סופית את משחק הכיסאות הבלתי פוסק שבו נשים או אתיופיות מוזזות ממקומן מפני שלמישהו זה לא מתאים, בטיסה, או בכל מקום או שירות אחר" טענה מיכאלי.

מנכ"ל ישראל חופשית, אורי קידר הוביף אש למדורה והגיב להצעתה של מיכאלי: ״אחרי הימים האחרונים כבר ברור שמדובר בתופעה של ממש ולא במקרה נקודתי, שכנראה שעד שלא תעוגן בחוק ותעלה לחברות ולארגונים ביוקר ותפגע להם בכיס – לא יהיה לה סוף. כי היום זה במטוס, מחר זה על ספסל הלימודים ובהמשך יעבירו נשים לצד השני של המדרכה – רק כי זה פוגע ברגשות החרדים. אז צר לנו וסליחה אם פגענו, אבל מה שלקח למנכ"ל אל על להבין אחרי שלושה ימים, אנחנו לא ניתן יותר שיקרה מלכתחילה. מהיום יהיה ברור לכל אישה ואיש מהן הזכויות שלהם בקרב נותני השירות".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.