ח"כ מירי רגב – "שערורייה, שירקבו בכלא"

מתחקיר שהוכן על ידי מרכז המחקר והמידע בכנסת, עבור יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ מירי רגב, עולה כי הקורס הפופולרי ביותר בקרב מחבלים הכלואים בבתי סוהר בארץ היה "ג'נוסייד-רצח עם".

הקורס שמוגש על ידי האוניברסיטה הפתוחה, לאסירים בכלא, מקנה לסטודנטים ידע בסוגיית רצח העם ויכולת לנתחה כתופעה היסטורית. אחת מהמטרות המיוחדות של הקורס היא לגרום לרגישות הסטודנטים להתעורר, להיבט זה בחיי האנושות, ולעודד את התלבטותם האישית בנושא.

בקורס מנסים לברר מי הם אלה המעורבים בביצוע רצח עם ומהן הנסיבות בהן בוצעו. בנוסף לכך מבררים בקורס הפופולארי, מה היו התהליכים והכוחות ההיסטוריים שהובילו להתרחשותם, בנוסף יש ניסיון להבין איך קורה שמשטרים פוליטיים מחליטים שהדרך לפתור סכסוך עם בני קבוצה אחרת היא באמצעות חיסול בני אותה קבוצה.

המסמך שהוכן לח"כ רגב, הוא לקראת דיון שיהיה בקרוב בבג"ץ. הדיון יעסוק בעתירה המבקשת להחזיר למחבלים, הכלואים בארץ, את האפשרות ללמוד במסגרת האוניברסיטה הפתוחה במהלך מעצרם.

אפשרות זו הופסקה בעקבות החלטתו של ראש הממשלה ב- 2011. לאחר החלטה זו, עתר אחד האסירים לבג"ץ וביקש שיתירו לו ללמוד בתקופת מאסרו.
העתירה נדחתה, אך בית המשפט העליון החליט לקיים דיון נוסף בהרכב מורחב יותר, שיערך בקרוב.

במסגרת האונבריסטה הפתוחה, למדו עד 2011, 323 אסירים, שהיו כ-5 אחוז מן האסירים הביטחוניים באותו הזמן.
מספר האסירים שלמדו בשנת 2011 היה גדול ב-40 אחוז ממספר האסירים שלמדו בשנת 2010, וגדול ב-36 אחוז מממוצע האסירים שלמדו בשנים 2010-2009.

תחומי הלימוד, הפופולארים ביותר על-ידי האסירים היו ג'נוסייד – רצח עם, דמוקרטיות ודיקטטורות, ישראל בעשור הראשון, בין ציון לציונות, מבוא להיסטוריה של המזרח התיכון בעת החדשה; האסלאם – מבוא להיסטוריה, מבוא למחשבה מדינית.

לקראת הדיון הנוסף בנושא, אמרה ח"כ רגב "מדובר בשערורייה שאין כדוגמתה. מדינת ישראל המאוימת על ידי ארגוני טרור ומחבלים מממנת מכספי המסים שלה לימודים של רוצחים. מישהו מעלה בדעתו שמחבלי אל-קאעידה בכלא גואנטנמו יזכו ללימודים אקדמיים"? שואלת רגב וקובעת "המחבלים צריכים להירקב בכלא על כך שרצחו ילדים ושיגרו מחבלים מתאבדים לפגוע בחפים מפשע. טוב עשתה המדינה כשהפסיקה את ההטבות. אני מקווה שבג"ץ יהיה קשוב גם לקולה של הכנסת וידחה את העתירה על הסף".

תמונה ראשית -פלאש 90

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אגב, מי שמכיר את לימודי האוניברסיטה הפתוחה, "גינוסייד וצח עם" זה הקורס הכי קל וממליצים עליו כל היועצים של האוניברסיטה כצבירת נקודות למתחילים. זה הכל.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. אין זכות לבג"צ לאסור לימודים כל שהם.
  זכותם ללמוד ולאכול ולשתות.
  ובמשך שהותם גם להשטתות .
  אם משחררים מדוע ללמוד אסור.
  בג"צ יורה לאפשר להם ללמוד.
  יריות מהמותן אינם נכנסים לשכל.

  yeshurun |
  הגב