חלום חריש מתנפץ: עסקנים חרדים הפסידו במכרז לטובת חברת אשדר – חשיפה

 

מכה לחרדים בחריש: לאחר שהיה נדמה כי מספר יזמים הצליחו לרקום עסקה עם בעלי קרקעות חילונים, מתברר עתה כי בעלי הקרקעות  חזרו בהם ולא הגיעו להסדר עם העסקנים החרדים .

מי שכן זכתה בעסקה המדוברת היא חברת הנדל"ן אשדר, מקבוצת אשטרום ובניהולו של ארנון פרידמן, שהודיעה היום כי חתמה עם צד שלישי על הסכם אופציה המאפשר לו לרכוש את מלוא הזכויות וההתחייבויות שבידי אשדר בקרקע ביישוב חריש תמורת כ-70 מיליון שקל.

ב"דה מרקר" פורסם כי  מימוש האופציה על ידי הרוכש עשוי להניב לאשדר רווח של כ-32 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2013.

 על פי "דה מרקר"  חברת אשרד זכתה במכרז לפי מחיר של כ-73 אלף שקל לקרקע, מחיר הדירות ד ארבעה חדרים במחיר של כ-660 אלף שקל, לעומת 630 אלף שקל בשיווק הראשוני בו השתתפה העמותה.

 תחילת האירועים: רק בשבוע שעבר פורסם כי מספר עסקנים חרדים הביאו למימוש העסקה בחריש, בבני ברק נערך  כנס מיוחד  למאות רוכשים, בכדי לשמוע לראשונה על התכנית שמתרקמת כבר מספר חודשים מאחורי הקלעים של העיר החרדית ביותר בארץ.

 לפני כחודשיים פסל בית המשפט את זכייתן של 3400 משפחות חרדיות, אשר התמודדו במשותף על רוב המגרשים בעיר. וזאת מנימוק של תיאום עמדות בין העמותות השונות שייצגו את הציבור. מאז נראה היה כי חריש הולכת ופושטת צורה חרדית ולובשת אופי חילוני. עמותת חריש הירוקה אף יצאה בפרסום על מכירת דירות4 חדרים במחיר של 660.000 ₪ וזאת עוד לפני המענקים.

עתה  ניסו אנשי ציבור חרדים להפוך את הקערה על פיה , העסקנים הציעו לחברות הבניה הצעה שקשה לעמוד בפניה: רכישה מרוכזת של כל הקרקעות בבת אחת. ללא צורך בשיווק ובפרסום. ובעיקר ללא צורך במימון ביניים עד לסיום המכירה.

חברות הבניה ניהלו את המו"מ בחשאיות,תוך כדי הסתרת המידע הרגיש. ואולם בשבוע שעבר נכרת ההסכם הראשון בין קבוצת העסקנים לבין חברת "ג'יי הנדסה". בתוך שעות אורגן כנס באולם של חסידי ויזניץ בבני ברק,תוך שרמקול אשר סובב ברחבי העיר, קרא לציבור לשמוע על התכנית לבניית דירות בפחות מחצי מליון ₪. ותוך שעתיים נחתמו במקום קרוב לחמישים הסכמי רכישה ראשוניים. רובם מקרב חסידי ויזניץ, החסידות המשמעותית ביותר בנושא דיור בציבור החרדי.

עפ"י המיתווה אותו הציג , אמורים לרכוש את הקרקע במחיר הנע בין 140 ל180 ליח"ד. בהתאם לכך, ובהתחשב בעובדה שאף אחד כמעט איננו אמור להרוויח מסיפור זה, יוצא כי מחיר דירת 3 חד' בגודל 77 מ"ר תעלה בסביבות550.000 ₪ לפני מענקים. אם מחשבים גם את המענקים עד סך 100.000 ₪ קבלנו דירה חדשה במחיר פנטסטי של 450.000 ₪ .

 העסקנים עוד סיפרו כי הם נמצאים   לפני חתימה עם קבלנים נוספים על מיתווה דומה. לפי חשבון זה, יוצא כי אם אכן תתממש תכניתו,יימנו בעוד כחצי שנה כ4000 רוכשים חרדים בחריש, כאשר פחות מאלף מתוכם חילונים.

אולם בסופו של יום  חלומות לחוד ומציאות לחוד, חברת אשדר רכשה את מלאי הדירות, והותירה את  העסקנים החרדים שבורים ורצוצים .

אחד העסקנים שמעורב בעסק הביש אומר ל"קוקר", כי "אני מעדיף כעת שלא להתייחס להפסד הצורב, יקח לנו זמן להתאושש".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.