חלוצים חרדיים: היו לא היו?

בצילומים נדירים שנחשפים כעת, הוכח כי הייתה התיישבות חקלאית חרדית. ו'אגודת ישראל' אף עודדה זאת ורכשה קרקעות לשם כך:

ידוע ומפורסם היא עובדת היות החלוצים העבריים. יחד עם עובדה זו, רווחת הטענה, כי חלוצים חרדיים- לא היו. ומשום כך, החרדיים, כך טוענים, לא נטלו חלק בהתיישבות ובהפרחת שממות הארץ.

ב-37 תצלומים לא ידועים, שנמצאו לאחרונה, נחשפת מציאות שונה. בהן נראים בבירור, יהודים חרדיים, שהיו חלוצים ומיישבי הארץ. התמונות חושפות את קורותיה של המושבה החקלאית החרדית 'מחנה ישראל', מיסודה של 'אגודת ישראל' בעמק יזרעאל שהוקמה בשנת תרפ"ה (1925). אלו מגוללים את סיפורו הנשכח של ניסיון חלוצי, מיסודם של יהודים חרדים להקים מושבה חקלאית. התצלומים יועמדו בקרוב למכירה בבית המכירות הפומביות 'קדם' בירושלים במסגרת מכירת פריטים נדירים ומיוחדים.

התצלומים מספרים על אופן הקמת המושבה, ובהם נראים יהודים חרדים העובדים בהנחת תשתית יסודית, הקמת נגרייה, בניית צריפי מגורים, חפירת בארות, סלילת דרך אל המקום והכשרת הקרקע לחקלאות. בהמשך הוציא מרכז "אגודת ישראל" בפרנקפורט, אלבום מודפס עם תצלומים מהיישוב החדש, על מנת לעודד רוכשים נוספים, שאף הוא יועמד למכירה. בסוף השנה מנה המקום כתשעים חלוצים חרדים, רובם צעירים חסידיים מפולין.

הקמת המושבה החלה בהחלטה שהתקבלה בכנסייה הגדולה הראשונה של 'אגודת ישראל', בווינה של תרפ"ג (1923), ועודדה את ההתיישבות בארץ ישראל. כתוצאה מכך רכשה 'אגודת ישראל' כ-4,000 דונם באדמות עמק יזרעאל, בסמוך לכפר הערבי אִכּסאל. האדמות חולקו לחלקות קטנות ונמכרו לרוכשים חרדיים, בעיקר מפולין. באמצע שנת תרפ"ה, עלתה קבוצת חלוצים חרדית ראשונה לקרקע.

כמו רבות מן המושבות החלוציות באותה העת, בעיות שונות של חוסר בהכשרה ובמשאבים הביאו לפירוק רשמי של המקום בשנת תרפ"ו. לאחר ניסיון התיישבות שני שלא צלח, הוחכרו האדמות לערבים ולבסוף הוא נעזב ב-1932. "אגודת ישראל" ניסתה לערוך כמה ניסיונות התיישבות נוספים במקום, אך שנת השמיטה של 1938, העלתה את הכורת על יוזמה ייחודית זו, ומבני המושבה פורקו, למעט מבנה אבן אחד שנותר על מקומו.

מירון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות 'קדם', מוסיף כי "התצלומים הנדירים חושפים טפח או שניים מהווי החיים של יוזמת ההתיישבות החרדית הייחודית, ובכלל זה תמונות מבית הכנסת ומה'חיידר'. ראוי לציין שלא מדובר ביוזמה עצמאית אלא במהלך ממוסד שאושר וקודם על ידי 'אגודת ישראל'".

חלוצים חרדיים. באדיבות בית המכירות הפומביות קדם, ירושלים  (2)

חלוצים חרדיים, מושבה - באדיבות בית המכירות הפומביות קדם, ירושלים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.