חלם זה כאן: המדינה השמידה מיליון עלוני פרסום בשווי עצום

משרדי הממשלה הדפיסו פרסומים על מסע האופניים ג'ירו ד'איטליה בשווי מאות אלפי שקלים – וגרסה אותם. הסיבה: פרסום לשרים

מליון וחצי עותקים של עלון שהופק על ידי משרד התיירות לרגל אירוע הג'ירו ד'איטליה, נגנזו בהוראת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. הסיבה: בעלון הופיעו ברכות כתובות של שר התיירות יריב לוין ושרת התרבות והספורט מירי רגב, והיועץ התייחס אליהן כ"תעמולת בחירות אסורה".

כך יצא שבעקבות ההנחיה הדפיס משרד התיירות מחדש את העלון – ללא הברכה של השרים – ובמקומה הופיעה תמונה של רוכב אופניים. כמה השינוי הזה עלה למשלם המסים הישראלי? ובכן, כ-300 אלף שקלים.

טיוטת העלון הפרסומי המקורי, כך על פי הפרסום הבוקר ב'ידיעות אחרונות', כללה גם את תמונותיהם השרים לוין ורגב, שעומדים בראש המשרדים השותפים בהבאת אירוע הג'ירו לישראל. אלא ששר התיירות לוין הטיל וטו על פרסום התמונות והורה להסירן.

העלון אמור היה להיות מופץ במליון וחצי עותקים עם עיתוני סוף השבוע ולהכיל מידע לציבור על האירוע. בחוברת הזמינו השרים לוין ורגב את הציבור לבוא ולצפות ברוכבים ולבקר באתרי התיירות בהם עובר המסלול. הנוסח הזה עבר את אישור כל היועצים המשפטיים הרלוונטיים. אבל רק לאחר שהחוברות כבר הודפסו, פורסמה החלטת יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט העליון חנן מלצר, לפיה יש לאסור את המשך שידורי תשדירי הרדיו בו מזמינים שרי הממשלה את הציבור לאירועי יום העצמאות ה־70. בכך הפך למעשה השופט מלצר את חוות דעת היועמ"ש מנדלבליט, שקבע כי לא מדובר בתעמולת בחירות אסורה.

נתן בן יקיר, היועץ המשפטי של לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"ם) שהיתה אחראית על עיצוב העלון לאנשי משרד התיירות פנה בעקבות כך והבהיר כי נימוקי ההחלטה לגבי תשדיר הרדיו והיותו "תעמולת בחירות" נכונים גם לגבי הברכות של השרים בעלון המידע.

אלא שמיליון וחצי עותקי העלון המודפסים כבר שכבו במחסנים – ומשמעות ההחלטה הייתה להשליך את כולם לפח. בשלב הזה פנה מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי במכתב דחוף ליועמ"ש והבהיר כי הדפסה מחדש של העלון, ללא דברי השרים, תגרום לבזבוז אדיר של כספי ציבור. עוד טען המנכ"ל כי אין להשוות בין תשדיר ברדיו, שבו נשמע קולו של שר, לבין עלון מודפס שחלקם של דברי השרים בו הוא משני ושולי.

אלא שפניית המנכ"ל לא עזרה – ומנדלבליט עמד על כך שהעלון עם דברי השרים ייגנז, כמו שאכן קרה. אל בית הדפוס נשלחו פקידים כדי להשגיח שכל עותקי הגרסה המקורית של העלון אכן מושמדים. בהנחיית משרד התיירות העליון הודפס מחדש ללא הברכות בכמליון עותקים והופץ בסוף השבוע האחרון.

ממשרד התיירות נמסר בתגובה: "כחלק מפרויקט הבאת הג׳ירו התחייב המשרד להפיץ פנייה רשמית לאזרחי ישראל לבוא ולצפות במירוץ, כפי שנהוג באירופה. לאור זאת ובהמלצת גורמי המקצוע, הוכן עלון שכלל גם פניה קצרה של שר התיירות ושרת התרבות והספורט לציבור להשתתף באירוע. העלון קיבל את כל האישורים המשפטיים הנדרשים לפרסומו. לאחר הדפסת העלון נדרש המשרד לגנוז אותו בשל הצו של השופט מלצר. זאת למרות שמנכ״ל משרד התיירות התריע מבעוד מועד כי גניזת העלון לאחר שפירסומו כבר אושר תגרום להוצאה מיותרת".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "משרד התיירות ביקש להפיץ חוברת לקראת אירועי הג'ירו ד'איטליה ופנה למשרד התרבות והספורט כמי שריכז את עבודת המטה הממשלתית כדי שהשרה רגב תצרף בה ברכה מטעמה. משרד התרבות והספורט אינו מכיר את ההתנהלות של משרד התיירות מול משרד המשפטים, אך הוא סומך את ידיו על שיקול הדעת של משרד התיירות שפעל כנדרש".

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.