חלק מלב חזיר הושתל בלב החייל

לאחר שהתמוטט בשירותו הצבאי, הובהל יניב יפרח, לניתוח לב. במהלכו הושתל בלבו מסתם ריאתי של חזיר עם מעטפת קרום הלב של סוס, כדי שהלב יוכל לתפקד בעומס הגבוה פי ארבעה מהרגיל. כעת, הוא חוזר לשגרה ומודה לרופאים "שהצילו את חיי":

ליניב יפרח, יש לב חדש. לב שמורכב מלב של חזיר וסוס. נשמע לכם מוזר? נכון. אבל אמיתי. יניב בן עשרים ולוחם בחטיבת גולני, עבר לאחרונה בבית החולים קפלן, ניתוח מורכב, ובו הושתלו לו מסתם ריאתי של חזיר עם מעטפת קרום הלב של חזיר, הלב שהושתל אצל יניב, יוכל לתפקד בעומס גבוה מאוד, פי ארבעה מלב רגיל.

יניב, עלה עם משפחתו לפני כשנה מצרפת ובמהלך שירותו הצבאי בגולני, התמוטט ופונה אל בית החולים במצב קשה. שם במהלך הבדיקות התגלה כי המסתם האאורטלי (של אבי העורקים), סובל מאי ספיקה קשה, דבר שגרם להגדלה של צדו השמאלי של הלב ולאי ספיקת לב קשה ומסכנת חיים.

הוא נכנס לניתוח לב כשהמטרה היא להשתיל לו מסתם תקין. לשם כך, את מסתם הריאתי שלו הפכו למסתם אאורטלי, והשתילו לו מסתם ריאתי חדש. כדי למנוע את כישלון פעולת המסתם הריאתי החדש, חיזק אותו הרופאים, בעזרת מעטפת קרום הלב של סוס. יפרח עובר עכשיו שיקום, מקפיד על הליכה ואוכל בריא.

יניב יפרח, שגר באשדוד, מספר כי "כבר בצעירותי, בבית הספר בצרפת התמוטטתי במהלך בחינות הבגרות, אך הרופאים לא התייחסו לכך ברצינות כיון שידעו שנולדתי עם אוושה בלב . לא האמנתי שמצבי חמור כל כך, מעולם לא היה לי קשה לבצע פעולות. כאשר הייתי כבר באימון המתקדם סיפרתי על כך למפקד שלי בגולני, שיש לי אוושה בלב והוא אמר שגם לו יש, ושאין בעיה, ורק שאעשה מספר בדיקות לשם הזהירות. משם שלחו אותי לקרדיולוג והוא אמר לי שאני לא יכול לחזור לגולני כי אני עלול למות".

יניב התעקש להישאר בגולני, ולבסוף הורידו לו את הפרופיל ושיבצו אותו כתומך לחימה בגולני ברמת הגולן. עוד ביום הראשון בבסיס הוא איבד את ההכרה, ופונה אל בית חולים. בעקבות כך שוחרר משירותו בצה"ל. זמן קצר לאחר מכן הוא שוב התמוטט ופונה לבית החולים קפלן, שם דיווח הצוות הרפואי למשפחתו כי הם אינם מבינים כיצד הצליח לשרוד זמן רב כל כך. והוא נכנס לניתוח שהציל את חייו.

ד"ר רון בראונר, מנהל היחידה לניתוחי לב בקפלן מספר על הניתוח המורכב: "מדובר במחלה לא שכיחה אצל בחור צעיר, ודווקא משום כך בוצעה השתלה עצמית בניתוח ארוך ומורכב של מסתם ריאתי במקום המסתם ההאורטלי בגוף החולה, והבאת מסתם ריאתי חליפי של חזיר, וכל זאת במטרה להחזיר את יניב לשגרה ולחיים בריאים למשך עשרות שנים בלי להזדקק לתרופות מדללות דם ובלי החשש שהמסתם יידחה על ידי גוף החולה".

יניב מתאושש, משתקם ומשתדל לשמור על שגרה בריאה כדי להוסיף לאיכות החיים שלו. לרופאים הוא מודה ומצהיר "הם הצילו את החיים שלי".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.