חמאס במאמץ מוגבר להוציא פיגועים קשים נגד ישראל – דרך איו“ש

למרות השקט שנשמר על רקע ההבנות להפסקת אש בין ישראל לחמאס, שהושגו בסיוע מצרים והובילו לסיום מבצע ”עמוד ענן“. מידע מצטבר, שמקורו בין היתר בחקירותיהם של עצורים בשב"כ, מצביע על מאמץ מוגבר שעושה חמאס בחודשים שחלפו מאז סיום המבצע, לקדם ביצוע פיגועים קשים כנגד יעדים ישראל באמצעות פעילים מיהודה ושומרון, שגוייסו לשם כך. בין היתר מדובר גם בפיגועים דוגמת התאבדות, חטיפה והרג.

מאחורי זה  עומד בכיר חמאס ברצועה פתחי חמאד, המשמש גם כשר הפנים. חמאד, הידוע בעמדותיו הניציות, התבטא פעמים רבות בדבר הצורך להמשיך בביצוע פיגועים כנגד ישראל והיה מעורב בשנים האחרונות במאמץ להוציא אל הפועל פיגועים קשים, לרבות באמצעות ניסיונות להברחת מטעני נפץ, שסוכלו בשנה החולפת על ידי צה“ל, שב“כ ומשטרת ישראל.

ככל הידוע, על פי השב“כ, חמאד מפעיל את מקורביו, פעילי חמאס, הפועלים מטעמו. עוד הוא מפעיל פלג מארגון ”מגיני אלאקצא“ שהוקם על ידו ואשר הוא משמש כפטרונו. במהלך חקירתם בשב“כ של פעילי חמאס מאיו“ש שנעצרו באחרונה, נחשפה בימים האחרונים תשתית של מגוייסים מאיו“ש, שעמדה בקשר עם מקורביו של חמאד. התשתית, שאנשיה תושבי ראס כרכר וסילואד באזור בנימין, נערכה לביצוע פיגועים במתווים שונים, לרבות הנחת מטען, חטיפת חייל, או מתיישב, וייצור רקטות ושיגורן.

חברי התשתית קיימו את הקשר מול הרצועה באמצעות האינטרנט – בעיקר דואר אלקטרוני- ובטלפונים מבצעיים. הם קיבלו הדרכה בנושאים של ייצור אמל“ח וגיוס פעילים נוספים לתשתית. הם קיבלו הנחיות קונקרטיות לחטיפת חייל, לקחת ממנו את תעודת הזהות שלו והטלפון הסלולרי שלו לצורך ניהול משא ומתן – ולאחר מכן להרוג אותו ולקבור אותו במקום מסתור.

מעצרם של חברי התשתית, שהיו בשלבים מתקדמים של היערכות ואף העבירו מסר לרצועה בדבר מוכנותם לפעול בתוך ימים ספורים, מנע מהם את האפשרות להוציא לפועל את תכנוניהם. פעילותו של חמאד, מבכירי הנהגת חמאס ברצועה, המשמש גם כשר הפנים האמון על שמירת השקט והבנות הסכם הפסקת האש, מהווה הפרה בוטה להסכם. הדבר ממחיש גם את המשך המעורבות של חמאס ובכירים בהנהגתו בקידום פיגועים כנגד יעדים באיו“ש ובישראל, למרות ההתחייבות בפני המצרים להפסקת אש.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.