חמאס מודה לראשונה שחטף הנערים ומבטיח: "דף ייכנס לחצרות מסגד אל-אקצא" (וידאו)

אשתו ובנו התינוק של דף נהרגו בתקיפה ■ גורם מדיני: "אין לנו מידע על מותו של דף" ■ חמאס סירב לפרסם זהות אדם נוסף שנהרג בתקיפה ■ חמאס שיגר היום קרוב ל-160 רקטות ■ חמאס מזהיר את החברות הזרות מטיסות בנתב"ג ב-6 בבוקר מחר.

צפו בהודעת בכיר החמאס

באדיבות רשת

ירי הרקטות לעבר ישראל נמשך גם היום (ד') בעוד גורם מדיני מאשר כי ישראל ניסתה לחסל אתמול בערב את בכיר החמאס מוחמד דף. לקראת השעה 18:45 חמאס שיגר מטח רקטות כבד לעבר ישובי הדרום, השפלה וגוש דן. כיפת ברזל יירטה בהצלחה 2 רקטות מעל קריית אונו. לא דווח על נזק או נפגעים. חמאס שיגר היום קרוב ל-160 רקטות.

חמאס מאיים כי ייחדש מחר (ה') בשש בבוקר את הירי לנמל התעופה בן-גוריון. "אנחנו מזהירים את המטוסים שמגיעים לבן גוריון כי אנחנו נירה מחר בשש בבוקר. אנחנו נירה למגרשי הכדורגל שלהם ולא לשטחים פתוחים. על הכובשים ועל העולם צריכים למלא אחר בקשתינו ולהפסיק את הכיבוש". כך אמר לפני זמן קצר "אבו עוביידה", דובר מטעם הזרוע הצבאית של חמאס, בהצהרה מיוחדת בערוץ "אל-מנאר" של הארגון.

תעלומה סביב גורלו של מוחמד דף. מקור בחמאס מסר היום לרשת "אל-ג'זירה" כי ניסיון החיסול של מוחמד דף נכשל. הרשת מדווחת גם כי ישראל ניצלה לכאורה את הרגיעה על מנת להשיג מידע מודיעיני על מוחמד דף ועצרה אתמול את השיחות בקהיר כדי לבצע את ההתנקשות בחייו.

עם זאת, לפי דיווח בחדשות ערוץ 2, דובר חמאס סמי אבו זוהרי הודיע בצהריים רשמית כי ראש הזרוע הצבאית של הארגון לא נפגע בתקיפת הבית בשכונת שייח' רדואן בעזה. אבו זוהרי לגלג על ישראל ואמר כי היא "נכשלת פעם אחר פעם בעימות עם חמאס" – אך הוא כינה את דף "שאהיד" בפתח דבריו, ורק אחר כך תיקן ל"מפקד החמאס".

גורם מדיני ישראלי הכחיש היום אחר הצהריים את הדיווח ברשת "פוקס ניוז" האמריקנית מפי גורמי מודיעין ישראליים, לפיו ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, נהרג בתקיפת צה"ל אמש על בית בשכונת שיח רדואן בעזה. "אין לנו מידע על מותו של דף. מי שהתראיין לכלי תקשורת זרים פשוט לא יודע", טען הגורם המדיני. "הייתה הזדמנות ופעלנו", הוסיף הגורם, והדגיש כי "צריך להיזהר. כבר ראינו בעבר איך הוא נחלץ".

דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי הבהיר היום כי דף לא היה בבית שהותקף אמש. נוסף על כך, בשעות הערב מסר דובר מטעם הזרוע הצבאית של חמאס הצהרה מיוחדת בערוץ "אל-אקצא" של הארגון. "ישראל הפרה את הפסקת האש, בייחוד ההפצצה שבה חשבו שבה נמצא מוחמד דף", אמר. "חמאס מבטיח לכם שדף יהיה בעזרת אללה המפקד הכללי של הצבא שייכנס לחצרות מסגד אל-אקצא וישחרר אותה. אנחנו נטהר את ארצנו כולה מאחרון הכובשים. דעו לכם שמוחמד דף ומאחוריו עיז א-דין אל-קסאם ושאר ארגוני ההתנגדות יוכלו עליכם".

במקביל החל צה"ל לקצר חופשות של חיילי מילואים שגויסו במבצע "צוק איתן" ומחזיר אותם לפעילות. הקבינט יתכנס בשעה 14:00 לדון בהתפתחויות האחרונות ובהמשך המבצע.

הבוקר יורטו רקטות בשמי אשדוד ואשקלון. לא דווח על נזק או על נפגעים. אזעקות נשמעו הבוקר במועצה אזורית אשכול ובאזור אשדוד ואשקלון, כאשר רקטות נפלו בשטחים פתוחים. המטחים הכבדים לדרום נמשכו ובצהריים נשמעה שוב אזעקה באשדוד ו-4 רקטות יורטו בשמי העיר. רקטה אחת פגעה פגיעה ישירה בבית בחוף אשקלון, אך איש לא נפגע.

צה"ל מתגבר כוחות בדרום רצועת עזה. התגבור כולל כלים כבדים, בהם טנקים ונגמ"שים. לאורך כל הבוקר נורים מטחים כבדים לאזור עוטף עזה.

11 פלסטינים נהרגו ברצועת עזה מאז חידוש הלחימה אמש – כך נמסר ממשרד הבריאות הפלסטיני ברצועה. בכך, עלה מניין ההרוגים הפלסטינים מתחילת מבצע "צוק איתן" ל-2,028.

גורם מדיני ישראלי אישר הבוקר (ד') בשיחה עם וואלה! חדשות כי ישראל ניסתה להתנקש אמש בראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, בתקיפה בעזה. הגורם התייחס לכך שחמאס נמנע מלפרט את מצבו של דף בשעה זו, ודיווח על מותן של אשתו ובתו של דף, לצד הדיווח על מותו של אדם נוסף שאת זהותו חמאס סירב לפרסם. עוד הוסיף הגורם, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה להמשיך בתקיפות ברחבי הרצועה.

הלילה הודיע סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, כי ישראל ניסתה לחסל את דף, בתקיפה מהאוויר אמש בעיר עזה. "ישראל הפרה את הפסקת האש כדי להתנקש בחייו של דף", אמר, "אבל אזרחים נהרגו במקום". לפי סוכנות הידיעות הצרפתית, בתקיפה בשכונת שייח רדואן שבעזה נהרגו אשתו ובנו התינוק של דף (ודאד בת ה-28 ועלי בן ה-7 חודשים). בעקבות התקיפה שיגרו ארגוני הטרור עשרות רקטות למרכז ולדרום.

אין עדיין עדכון רשמי מהפלסטינים לגבי מצבו של דף, אם נפגע, אם נהרג או אם כלל היה שם. ישראל ניסתה לחסל אותו ארבע פעמים בעבר ללא הצלחה. עם זאת, באחת התקיפות הוא נפצע קשה וכעת הוא סובל מנכות.

לפני שלושה שבועות, במהלך מבצע "צוק איתן", ואחרי כמעט שנתיים בהן לא נשמע קולו, העביר דף הודעה מוקלטת ברשת הטלוויזיה של חמאס בעקבות פעולת צה"ל ברצועת עזה. בהודעה נשמע דף אומר: "הבסנו את הצבא הציוני, הצלחנו לנצח אותו גם במהלך המתקפה הקרקעית. אנחנו רואים את המתקפה הברברית של האויב עלינו, הוא הורס את בתינו – וניצחנו אותו".

דף, בן 49, נולד במחנה הפליטים חאן יונס שברצועת עזה. כבר ב-1989 הוא נעצר בידי ישראל ונידון למאסר של שנה וחצי. עם שחרורו ב-1991 הצטרף לזרוע הצבאית של חמאס. את דרכו בארגון הטרור החל כתלמיד של יחיא עיאש (שכונה "המהנדס" ושחוסל בהמשך). ב-1993 מונה לראש הזרוע הצבאית בעזה.

מאז 2002 משמש כמפקד הזרוע הצבאית כולה. בין היתר, הוא אחראי לפיגועי ההתאבדות בשנות התשעים, ולחטיפת חיילים, בהם החייל נחשון וקסמן. בהמשך גם לקח חלק פעיל בפיתוח יכולת ירי הרקטות של חמאס לשטח ישראל. ישראל ניסתה כאמור לחסל אותו מספר פעמים.

דף מוגדר "בכיר מבוקשי עזה". השמועות ברצועה מספרות שעל אף הפציעות הקשות שספג בניסיונות החיסול, הוא עדיין מתפקד ברוב איבריו. הוא אחת הדמויות שמדרבנות חלקים בזרוע הצבאית להקצין את פעילות הטרור, לקדם ירי על ישראל ולהתרחק מהגישה הפייסנית של הזרוע המדינית.

"קטאר איימה לגרש את חאלד משעל"

בכיר בפתח אמר היום (ד') לעיתון "אל-חיאת" שמושבו בלבנון כי קטאר איימה לאחרונה על ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, כי הוא יגורש משטחה במידה ויסכים חמאס ליוזמה המצרית במתכונתה הנוכחית.

הבכיר הוסיף כי חמאס ביקש ממצרים שלקטאר יהיה תפקיד בסיום המשבר בעזה, על ידי כך שתזמין לקהיר את שר החוץ או ראש המודיעין הקטארי. לדבריו, מצרים סירבה לכך בתוקף, כל עוד לא תתנצל קטאר רשמית על מדיניותה כלפי מצרים מאז הדחתו של הנשיא מורסי.

ליברמן: להכניע את החמאס

שר החוץ, אביגדור ליברמן, כתב היום בדף הפייסבוק שלו: "אני מקווה שעכשיו ברור לכולם שמדיניות 'השקט ייענה בשקט' פירושה שחמאס הוא היוזם והוא זה שמחליט מתי, היכן, וכמה הוא יורה על תושבי ישראל ואילו אנו מסתפקים רק בתגובה, שגם אם היא חזקה היא עדיין רק תגובה".

"חמאס שולט בגובה הלהבות ובעיתוי הנוח לו להפר את שגרת החיים של תושבי ישראל בכלל ותושבי הדרום בפרט. זה קרה אתמול, זה קורה היום וזה עלול לקרות גם ב-1 בספטמבר וגם בערב ראש השנה. ההצעה שנשמעת לאחרונה, לא להסדרה, לא להסכם ולא להתחייבות חד משמעית של הפלסטינים לשקט מעכשיו ולעד, פירושה היא מלחמת התשה, דבר שלמדינת ישראל אסור להיגרר אליו.

"גם ההצעות למהלכים חד-צדדיים שנשמעות הן הצעות של פוליטיקאים הסובלים משכחה ואני מזכיר לכולם מהלך חד- צדדי הקרוי "ההתנתקות" שכבר ננקט בעזה ועל תוצאותיו אנו משלמים עד היום. גם אם חס וחלילה זהבה גלאון היתה ראשת הממשלה ודב חנין היה מכהן כשר הביטחון, גם הם בסופו של דבר היו מורים על מהלך צבאי נרחב להפלת שלטון החמאס.

"לכן, כשמדברים ברצינות על ביטחונם של תושבי ישראל צריך להבין שאין כל אפשרות אחרת למעט מהלך ישראלי נחוש שמשמעותו היא אחת – הכנעת החמאס".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.