חמאס מסכים להצעת קרי להפסקת אש

אזעקות נשמעו באשקלון ועוטף עזה; יירוט מעל אשקלון ■ העיתון הערבי אל-חייאת מדווח כי ההצעה בתיווך ג'ון קרי כוללת הפסקת אש הומניטרית לחמישה ימים, ותאפשר לאחר מכן את פתיחת המעברים לעזה

לצד ההישגים הרבים של גולני בלחימה במבצע "צוק איתן", מתרבים גם הנפגעים: לאחר שמפקד החטיבה רסאן עליאן נפצע ושב ללחימה, אמש (ה') נפצע קשה מפקד גדוד 12 במהלך טיפול במנהרה בתוך העיר עזה.

סא"ל רמי סימן טוב נפגע במהלך פעולה לחשיפת מנהרות, כאשר קיר מנהרה בשכונת סג'עייה – שעומדת במרכז הלחימה – התמוטט. סימן טוב פונה לקבלת טיפול רפואי לאחר פציעתו. סימן טוב הוא המג"ד השלישי מהחטיבה שנפצע במהלך הפעילות הקרקעית, שהחלה לפני שבוע.

בשבוע האחרון לוחמי חטיבת גולני, בסיוע כוחות שריון והנדסה, איתרו 18 פירי מנהרות והשמידו ארבע מנהרות התקפיות שכוונו כנגד אזרחי מדינת ישראל. במהלך המבצע כולו הרגו כוחות החטיבה כ-110 מחבלים. בנוסף, תפסה החטיבה אמצעי לחימה רבים וציוד מודיעיני של פעילי חמאס הכולל מכשירי קשר, מחשבים וחוברות הדרכה.

הבוקר נשמעו אזעקות באזור אשקלון ובעוטף עזה, כאשר כיפת ברזל יירטה לפחות רקטה אחת מעל שמי אשקלון.

דיווח: "חמאס מסכים להפסקת אש"

האם ישראל וחמאס בדרך להפסקת אש הומניטרית ממושכת כבר בסוף השבוע הקרוב? העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר כי חמאס הביע הסכמה עקרונית להצעה שגיבש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, השוהה בימים אלו בקהיר. על פי הדיווח, ההצעה של קרי כוללת ערבויות של האמריקנים לפתיחת המעברים, וחמאס ממתין בשעות אלו לערבויות בנוגע לדרישות הנוספות, כגון שחרור אסירים ועצורים. הקבינט המדיני-ביטחוני ידון היום בצהריים בפרטי ההצעה ובתגובת חמאס.

מקור המקורב למגעים עדכן כי קרי הגיש לנציגים הפלסטינים הנמצאים בקהיר ערבויות להסרת המצור לאחר הפסקת האש, וזאת מבלי לספק כל ערבויות והיענות לדרישות האחרות של חמאס, ובהן שחרור החשודים שנעצרו בגדה וברצועה מתחילת מבצע "שובו אחים". המקור ציין כי "הפעילות הדיפלומטית הבין-ערבית עשויה להוביל להסכם בזמן הקרוב מאוד".

ההסכם ייחתם עם ממשלת האחדות הפלסטינית?

כמו כן שיבח הגורם האנונימי את הפיתרון שהציע קרי והגדיר אותו כ"פשרה של ממש". לדבריו, לא מדובר בהכרח בפשרה ישירה בין ישראל לחמאס בלבד: "אם תהיה הסכמה על הנוסחה הזו, לא מן הנמנע שמי שיחתום על ההסכם היא ממשלת האחדות הפלסטינית ולא חמאס בלבד", הוסיף.

עוד דווח בעיתון כי "מקורות פלסטינים יודעי דבר ברמאללה גילו כי קרי הציג לפלסטינים מתווה, לאחריו יתחילו בקהיר דיונים כבר ביום שבת הקרוב על מתווה להפסקת אש קבועה עם ישראל". המשלחת הפלסטינית לקהיר כוללת את ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג' ואת חבר הנהגת פת"ח עזאם אל-אחמד.

המקור ציין כי השניים מבצעים שיחות רבות בקהיר עם נציגי חמאס, וכלל הנראה אחד מהנציגים הוא בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק. עוד טען הגורם כי חמאס הסכים עקרונית להצעת הפסקת האש ההומניטרית אך דורש במקביל גם ערבויות ליתר הדרישות, שידוע כי נתניהו מתנגד להן: ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים ושחרור עצורי מבצע "שובו אחים" ומבצע "צוק איתן". קרי צוטט בדיווח כאומר ש"מתגבשים הפרטים האחרונים בהצעתו".

המתווכים המצרים נותרו אופטימיים

גורם אמריקני רשמי התייחס אתמול להתקדמות במגעים ואמר כי "זה יהיה לא מדויק לומר שנגיע להפסקת אש עוד בסוף השבוע". הבכיר ציין כי למרות שרמת האופטימיות נמוכה, צוותי המשא ומתן אינם מרפים וממשיכים במאמצים להשגת הסכם בימים הקרובים יחד עם הצוותים המצריים. "אנחנו עדיין עובדים על זה", אמר הבכיר לסוכנות הידיעות רויטרס. "אבל לא נראה שבסיס ההסכם להפסקת אש מוכן בשלב זה".

בניגוד לעמדת הבכיר האמריקני, עמיתיו בצד המצרי מעט יותר אופטימיים בנוגע להשגת הפסקת אש הומניטרית, עליה הצהיר שלשום ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל. "הפסקת האש ההומניטרית עשויה להיכנס לתוקפה עוד במהלך סוף השבוע", ציין גורם רשמי במצרים. הגורם הוסיף בין היתר כי הפסקת האש נועדה לתת הפוגה לתושבי עזה במהלך שלושת ימי חג האיד אל-פיטר, המציין את סוף חודש הרמדאן.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.