חמש מאות הגדות של פסח עומדות למכירה פומבית

הן הגיעו מעשרות מדינות ברחבי העולם, חלקן בנות למעלה ממאה שנים, לכל אחת סיפור משלה אך כולן מספרות את סיפור נס יציאת מצריים; בית המכירות הפומביות "ווינרס" (Winner’s) מעמיד למכירה פומבית בימים אלו מאות הגדות של פסח – חלקן נדירות – למכירה פומבית מיוחדת. בין הפריטים, הגדות אומנותיות, מצויירות, הגדות מעוצבות, הגדות שהודפסו בבירות אירופה, בעירק, אירן, הודו ובתוניס, ושלל הגדות מתורגמות לשפות שונות. על חלק מההגדות מתנוססות חותמות בין היתר של רבנים, כך למשל אחת ההגדות בה משולבים פירושים רבים  נושאת את חותמתו של רבי יצחק אייזיק ליב ספיר זצ"ל שחי בין השנים תר"ח לתרצ"ח) נכד לגדולי ליטא, אשר נסמך לרבנות ע"י רבי יצחק אלחנן מקובנא ורבי שלמה הכהן מווילנא. הגדה נוספת בת למעלה ממאה שנה בחתימתו של רבי חיים מאיר שיק שכיהן כרבה של אנאד משך עשרות שנים.

 

הגדות רבות הנן בעלות ערך אומנותי ואחרות נשאו מסרים בשבח הציונות ואף הכילו שירים ישראליים. גם הגדות ששימשו את צה"ל ומשטרת ישראל נמצאות ברשימה והמגוון עשיר במיוחד.

 

בשונה ממכירות רגילות, הפעם החליטו בבית המכירות שלא לקבוע מחיר פתיחה כנהוג, ולאפשר לרוכשים לקבוע בעצמם את המחיר.

 

בבית המכירות הפומביות "ווינרס" הסבירו כי מדובר במכירה שאיננה שגרתית, ובחרו לייחד את כולה סביב נושא ההגדות לאור העובדה כי הדרישה להגדות של פסח גברה בשנה האחרונה בקרב אספנים ורוכשים פוטנציאליים. "גם עולם היודאיקה מתנהל על פי טרנדים וזיהינו את הביקוש להגדות של פסח, אנו מקיימים את המכירה לקראת חודש אדר כי כידוע כבר שואלין ודורשין והפעם נדמה שיש הרבה דורשין…"

ב"ווינרס" הסבירו גם כי מועד הרכישה יאפשר לשלוח את הפריטים ליעדים רחוקים בחו"ל בידיעה שהרוכשים יקבלו אותם עוד לפני חג הפסח.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.