חנוכה: החנוכיה עלולה לסכן חיים

"אסונות רבים מתרחשים בשל הדלקת נרות לא אחראית, וללא השגחה" – 'בטרם' מבהירים: "ניתן למנוע את רוב האירועים המסוכנים באמצעות השגחה ושימת לב בסיסיים".

ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים, מנפיק סדרת הנחיות מפורטת וממוקדת לקראת ימי החנוכה. "חנוכה הם ימי האור וכולנו רוצים לעבור אותם בשלום, בשיר ומזמור" – 'בטרם' מסבירים כי "אסונות רבים מתרחשים בשל הדלקת נרות לא אחראית או הותרת חנוכיות דולקות ללא השגחה", ומבהירים: "ניתן למנוע את רוב האירועים המסוכנים באמצעות השגחה ושימת לב בסיסיים".

'בטרם' יזמה אף סקר מיוחד שנערך על ידי מכון המחקר מרקט-ווטש, בליווי מחקרי של "ליטל שמר חיים – מחקר יישומי", ובו עולה כי כ-30% מן ההורים משאירים את החנוכיה הדולקת, במקום שמסכן את בטיחות ילדיהם, חלילה. המקומות המועדים הינם: קרוב לשפת השיש (11%); על גבי מפה המונחת על השולחן (12%); בכניסה לבית ליד הדלת בצורה פתוחה. במגש על הרצפה בסלון או בקצה המזנון ועל השיש במקום נגיש (7%).

במקביל, נתון מעודד שעלה מן הסקר מגלה כי ישנה אכן מודעות גבוהה של ההורים באשר להדלקת הנרות, לפיה אין לאפשר לילד מתחת לגיל 9 להדליק נרות לבדו, ללא השגחה וסיוע של אדם בוגר.

"דווקא נושאים שחשבנו כי פחות מוטמעים בקרב ההורים, דוגמת אפשרת הדלקה של נרות עצמאית בקרב ילדים – אכן ברורים יותר, לשמחתנו" – אומרים ב'בטרם'. "לעומת זאת נושא קריטי כמו מיקום החנוכיה במקום מוגן ובטוח, בכפוף להנחיות ההלכה, חשף נתון מדאיג במיוחד".

בארגון 'בטרם' הוציאו הנחיות ברורות המצילות חיים ומונעות שריפות שעלולות להסתיים חלילה וחס בנזק, פציעה או אף מוות, רח"ל. מרבית ההנחיות קשורות באופן ישיר להדלקת הנרות, אך יש גם המלצות חיוניות לטיגון הלביבות ואפילו משחק בסביבונים ובדמי החנוכה.

-ילדים עד גיל 9 מדליקים נרות רק בעזרת מבוגרים.

-בעת הדלקת נרות החנוכה מסיטים מן האש פאות ארוכות ושיער ארוך.

-מעמידים את החנוכיה במרכז השולחן ולא על מפה

-לא מניחים את החנוכיה ליד חפצים או רהיטים העלולים להתלקח כגון: וילונות, מדפים וכדומה.

-לא משאירים נרות דולקים ללא השגחה.

-מחזירים גפרורים למקומם מיד בתום השימוש.

-משתמשים רק בלהבות האחוריות של הכיריים לצורך טיגון סופגניות ולביבות.

-מרחיקים מטבעות וסביבונים מילדים עד גיל 3 .

חג חנוכה שמח!!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.