חרדות קטנות: בית חכם להורות רגועה

אין הורה שלא מכיר את אי-הנוחות הקטנה שמתגנבת כשמשאירים את הילדים לבד בבית. מסתבר שחוץ מלהיות גימיק יוקרתי, יכולותיו של הבית החכם עשויות לסייע בהפחתת אותו המתח. יצאנו לבדוק – האם יש תועלת אמתית בדבר?

מאת: יובל בנר

ראשית, ניתן כבר לומר בוודאות כי אין צורך בתקציב עתק או ביכולות תכנות של מהנדס בהייטק כדי ליהנות מבית חכם. שפע האפליקציות, האפשרויות והתחרות בשוק כבר עשו את שלהם. כיום מתאפשר לכל מאן דהו להתקין בביתו מערכות שעד לפני כמה שנים נראו כאילו נלקחו מסרטי מדע בדיוני, והיום הן במרחק החלקת אצבע על הטלפון הנייד.

אספנו עבורכם מספר דוגמאות יומיומיות מן המציאות של מי שחי עם הבית החכם.

"לא השארתי לילד מפתח", "שכחתי אם נעלתי את הבית"

אולי הבעיה הפשוטה והנפוצה ביותר. מצד אחד, אנחנו לא מעוניינים בעשרות מפתחות משוכפלים של ביתנו, מסיבה מובנת, ומצד שני, הילדים לא תמיד זוכרים להצטייד במפתח. מה גם שמוחנו הטרוד לא תמיד מצליח לזכור בוודאות האם באמת נעלנו את הבית. ובכן, הבעיה הזו נפתרה לחלוטין. בעזרת מנעול דלת חכם כל אלה כבר לא משנים. תוכלו לנעול את הדלת מכל מקום, לאפשר כניסה למי שתחפצו לכמה זמן שתרצו ולהיות בשליטה מלאה על מי שנכנס ומי שלא. כמה פשוט, ככה קל.

 

"מחר כולם הולכים לישון ב-8"

אומרים כל ההורים בארץ לכל ילדיהם בסביבות 9 וחצי בערב. למה? כי כמו בכל יום כמעט, זמן ההשכבה מתאחר היות והילדים עדיין מלאים באנרגיה תזזיתית, בזמן שאנחנו מזמן שואפים שהם יהיו במיטות בשעה זו. לו רק יכל הבית לשתף אתנו פעולה בטקס העלייה למיטות – אז זהו, שהוא יכול. ניתן לכוון את גוון התאורה כמו גם את עוצמתה כדי שתדע להכניס אותנו לאווירת סוף יום ללא כל התערבות חיצונית מצדנו או שיהיה עלינו לזכור משהו מכך. תאורה מעומעמת מזרזת את הפרשתו של הורמון השינה שבתורו – מביא לעייפות. פשוט לכוון באופן חד פעמי ולראות את הצעירים נכנסים למצב נמנום. כמובן, ולא פחות חשוב, תוכלו לשלוט בתאורת הבית ולכבות את האורות ששכחתם לכבות בצאתכם מן הבית.

"מעניין מה הילדים עושים עכשיו", "איך הוא יסתדר עם הפעלת התנור?", "מה שלום הכלב?"

אלו שאלות המטרידות כל הורה באשר הוא. כיום, כבר אין שום בעיה להתקין רשת מצלמות, רמקולים ומיקרופונים על-מנת לראות בדיוק מה קורה בבית, לבצע זום ולראות הכל מקרוב, להדריך מרחוק את הבישול הביתי בהיעדרכם ולוודא שהכלב שלכם באמת רובץ כל היום באפס מעשה מוחלט ולא לועס איזו כרית סלון תמימה.

 

"דפיקה בדלת"

בין אם אתם בבית ובין אם לא, הידיעה מי נמצא מאחורי דלת הבית לפני שמישהו מבני הבית פותח אותה, הינה בעלת חשיבות מרובה לביטחון הבית ולשקט הנפשי שלכם. הצצה קטנה במצלמה וכבר תוכלו לדעת מי עומד בצדו השני של המפתן ואף לשלוט בפתיחת, או אי-פתיחת הדלת, כמו שכבר אמרנו מקודם.

 

"חם לי!", "קר לי!"

מדובר באחת הסימפוניות היותר ידועות של מגורים בבית משותף, בו חיים כמה אנשים יחד עם וויסות טמפרטורות שונה. לכל אחד טמפרטורה נוחה משלו ומושגים שונים של חום וקור. ישנם אביזרים שעוצבו במיוחד למטרה זו ויאפשרו לכם לכוון טמפרטורה אחידה בכל הבית או דווקא אקלים שונה בין חדרים, כך שכל אחד יהיה מאושר, כולל חשבון החשמל שלכם, שכן מערכות כאלו מיועדות להיות חסכוניות עד כמה שניתן.

אכן, אין גבול למה שאפשר לעשות ולהתנסות בעזרת הבית החכם, אולם הרעיון העיקרי הוא להתאים אותו בדיוק לצרכים שלכם, ולהשתמש רק במה שמתאים לכם. כלומר, אין צורך לרשת את כל הבית וסביבתו במצלמות אלא למקם אותן בחוכמה. אם יש לכם ילדים, נסו להבין מהם הצרכים שלכם וכיצד אתם יכולים לרתום את הטכנולוגיה הזו לחייכם בצורה שלא תשתלט על כל חלקה טובה. היו הגיוניים, חסכוניים וכמובן – חכמים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.