'חרדים' – "ההתפרקות?" 'ההשתלטות'!(הקלטה)

החברה החרדית מתפרקת? תלוי את מי שואלים, הערב 'בערוץ 10' ישודר הפרק הראשון בסדרת "חרדים-ההתפרקות". למגיש המהדורה המרכזית ברדיו 'קול חי' אבי מימרן, כמו לרבים אחרים הכותרת צרמה באוזן, האזינו לתשובתו. {מימרן משיב}

החברה החרדית מתפרקת? תלוי את מי שואלים, הערב 'בערוץ 10' ישודר הפרק הראשון בסדרת "חרדים-ההתפרקות" בהגשתו של העיתונאי אבישי בן חיים שתעסוק על השבר ההיסטורי בחברה החרדית המאיים על עתידה.

מגיש המהדורה המרכזית ברדיו 'קול חי' אבי מימרן כמו רבים אחרים לא אהב את כותרתה של הסדרה "חרדים – ההתפרקות" שמסמלת לדעת רבים את מה שקורה רק בשולי החברה החרדית אך לא מלמד על החברה החרדית כולה שהולכת ומתפתחת בדרכה להיות רוב בישראל.

בפתח דבריו הציג מימרן את כוונותיה ומטרותיה של סדרת הכתבות: "חלק מהשומעים ייחשף בשבועות הקרובים למשהו שיוצג באחד מכלי התקשורת תחת הכותרת "חרדים – ההתפרקות", לאמור -החברה החרדית מתפרקת, הגיע הרגע שהחרדים מתפרקים כתבה שמבהירה איך החרדים מתפרקים. הכתב מתיימר להציג שלושה יסודות בסיס החברה החרדית איבדה את מעמדם של ה'מרנים' לדבריו אין מרן אחד כבעבר כזה שיש לו השפעה מוחלטת, השני רפיון ערך לימוד התורה – הערך המקודש של לימוד התורה אינו מה שהיה והיסוד השלישי: שבירת חומות הגטו התגנבות האינטרנט לתככי החברה החרדית, הוכחה שהגטו נפרץ לחלוטין".

מימרן הוסיף: "אם היסודות הללו שהניח הכתב נכונים, החברה מתפרקת לחלוטין את סדרת הכתבות ילוו אנשים יוצאים בשאלה שהתחנכו במוסדות האותנטיים ובחרו לפרוק עול תורה ומצוות תחת הסוואה של אידאולוגיה במשבר".

"באשר לשלושת היסודות המתפרקים כפי שיציג זאת בכישרון רב אבישי בן חיים לעיניו של הצופה החילוני שלא יודע מימינו ומשמאלו בהוויות אביי ורבא, לפני שהסדרה תהפוך לשיח אמנה את שלושת היסודות מזווית ראייה ישרה: אפשר לומר בקלות "הנה העסק מתפרק, יש בינינו אנשים עם סמארטפון, ואין מרן אחד".

"לא! זה ראייה שטחית של מי שמסתכל מהיציע עובר ליד ולא נמצא שם בכל מהותו. בסך הכל העולם החרדי מתעצם ועולה ובדרכו להיות רוב בעולם היהודי, יש מי שממהרים לקבוע מסמרות ולומר 'החרדים מתפרקים'. ספק אם מבחינה היסטורית היו איי פעם את כמות לומדי התורה שישנם היום, שכל אחד יעביר בראשו את בתי המדרשות שהוא מכיר מהיום שהוא נולד, נסו לחבר ולהיזכר בכל את הת"תים, הישיבות, הכוללים ולומדי הדף היומי שקיימים, העצמה הזו של החברה הגדולה שהתורה במרכזה לא זכורה בעבר הרחוק ".

"בדרכו של הציבור החרדי להיות רוב, הוא יוצר קהלים ושבטים הוא כבר לא ציבור אחד שאדם אחד עומד בראשו הקהילות החסידיות שנכחדו בשואה הרימו בגאון את שבט ממלכתם בישראל. הציבור הליטאי התעצם וגדל ובתוכו יש זרמים וקהילות איש איש תחת הנהגת רבותיו, הציבור הספרדי מתנוסס לתפארת עם עשרות מוסדות חינוך ".

"וכי בשל הסתלקותם של גדולי עולם ניתן לקבוע כי הגענו לסוף עידן ה'מרנים'? להיפך! הם עיצבו עשרות רבנים ואת המשך הדורות הבאים. כנס אבישי בן חיים לבית המדרש הראשון ואת האברך הראשון שתפגוש תשאל – מי רבך, הוא יענה שם של אחד מה'מרנים' שלו הוא יאמר לך 'אין לי רב'? הוא יגיד תם עידן המרנים? יש לו מנהיג יש לו מורה דרך שמו שהשתנה מהשם של הדור הקודם".

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שימו לב, הכתבה של אבישי בן חיים, מעצבנת בעיקר את החרדקים ודומיהם. למה? חשבתם על זה? הסיבה היא פשוטה. הכתבה הזו היא בעצם מראה מול פניהם מדושנות העונג של כל המודרנים החרדקיים והיא אומרת להם, אוי ואבוי, 'אתם לא חרדים'. ואם אתם כן חרדים, זה אומר שהחרדיות השתנתה.
  קשה להם לקבל את זה, הגיע הזמן שכל המטומטמים הללו, כבר מרגישים 'מצילי היהדות החרדית' ואז מגיע הכתל"ח מבחוץ ואומר להם, 'אתם מפרקי הציבור החרדי'.
  תנחומי, אין לי במה לנחמם.

  יוסי |
  הגב
 2. ממרן צודק ויש להוסיף :- לא רק שזה לא נכון מר בן-חיים אלא זה פשוט מגמתי ליצור תמונה של חידלון החברה החרדיתו זוהי ההוכחה הכי ברורה שאתם מ פ ח ד י ם !!! כן – חשבתם הנה מרן נפטר אז נגמרה החרדיות!!! ח"ו . עצם זה שהחרדים נחשפו לתקשורת ויכלו לה – זה מפחיד אתכם ! גם אם אני רואה מעט חדשות אני לא מתפרקת !!!!!!! אאני רק רואה כמה ה' גדול ואתם קטנים ומפוררים ! -ולא רק כחברה אלא כל אחד בפני עצמו . אין לכם קו מנחה ואין הוראה כמו התורה שמחזיקה אתכם .
  מרן זצ"ל ה תווה דרך וכל גגדולי עולם עשו כן והשאירו את מורשתם בליבו של כל אחד להמשיך בדרך ה' עד ביאת משיח במהרה !!!

  ה "מרניות " וה "מרנים" הם לא המטרה ולא האמצעי הם דוגמא אישית שהשאירה חותמה לעד !!!!

  הנצרות והדתות האחרות צריכים מקשרים ופטרונים וכד' לנו יש קשר ישיר לקב"ה והצורך במורה דרך בלבד מסופק ע"י הרבנים שבכל דור ודור.הם מורים את ההלכה ולא קוסמים או פוליטיקאים כמו האפיפויר.

  עם ישראל חי וקיים לנצח !!!!!!

  שמשעון |
  הגב
 3. כחרדי מן השורה-דבריו של מימרן אמת לאמיתה, בן חיים מצידו רוצה ליצור מציאות ע"י משאלות לב וספקולציות.

  מומי |
  הגב
 4. כחרדי מבטן ומלידה בוגר ישיבה וכולל וכיום עובד וגם חשוף לעולם שבחוץ, עלי לומר שכל דבריו של מימרן הם אמת לאמיתה, וזה פשוט ומובן לכל חרדי מן השורה. ומה שמנסה בן חיים לעשות זה רצון לייצר מציאות ע"י ספקולציות דמיונות ומשאלות-לב לצערי.

  מומי |
  הגב