חרדים? מגיע לכם אוכל פחות בריא (וידאו)

אותו מוצר, אותה חברה – לא אותם ערכים תזונתיים: תחקיר תכנית חסכון מגלה: כך מקפחות יצרניות המזון את צרכני המהדרין {צפו בתחקיר המלא}

כשר יותר – בריא פחות? לפחות ע"פ המסקנות העולות מתחקיר ערוץ 2 – התשובה היא כן. ולא שמדובר באילוצים של ממש, אלא יותר בחוסר רצון של חברות המזון לבוא לקראתם של שומרי הכשאות. צפו בתחקיר המלא


(באדיבות רשת)

ד"ר מאיה רוזמן, מומחית לתזונה ולדיאטה מציגה את ההבדלים ברכיבים הטבעיים ביוגורט של חברת תנובה, ומאשימה: "ההבדלים הם לא קטנים בכלל", רוזמן מוסיפה: "אני בכלל לא אמורה לבדוק את זה אם יש הבדל בין כשרות רגילה לבין כשרות של בד"ץ, ההבדל הזה הוא מהותי".

ולא רק במוצרי החלב קיים ההבדל בערכי התזונה. מהתחקיר עולה כי הפער קיים גם במוצרים אחרים: כך למשל בשוקולד אוורירי של חברת 'עלית' אנחנו יכולים לראות שבמוצר שמקבל הכשר רגיל יש קצת פחות קלוריות, קצת יותר חלבון וקצת פחות פחמימות, בהשוואה לאותו מוצר בדיוק בהכשר של בד"ץ. אולי לא בהבדלים משמעותיים, אבל עדיין לא אמור להיות הבדל כזה.

גם בפיצה משפחתית של חברת 'זוגלובק' נמצאו הבדלים בכמעט מחצית מהקטגוריות: בפיצה בהכשר רגיל ישנן פחות קלוריות, חלבונים, נתרן וסוכרים בהשוואה לפיצה בהכשר של בד"ץ.

ולא רק הבדלים באותם המוצרים, 'אסם' – למשל – מייצרת שתי ורסיות שונות של אבקת מרק עוף: מרק העוף עם הכשרות הרגילה הוא ללא מונוסודיום גלוטומט ובעל רכיבים טבעיים בלבד, ואילו המרק עוף בכשרות מהדרין מכיל מונוסודיום גלוטומט ולא מיוצר כלל מרכיבים טבעיים.

ממה הפער הזה נובע? גורמים ברשתות המזון טוענים כי לייצר מוצר בכשרות מהודרת יקר יותר ממוצרים רגילים, אז היצרנים מפצים על כך בחומרי גלם זולים יותר. אז האם לחרדים מגיע לאכול מוצרים פחות בריאותיים? ייתכן שכך חושבים בחברות המזון, או בטוחים שאף אחד לא ישים לב. מוצרים בעלי כשרות מהדרין לא נמכרים רק ברשתות נישה, תוכלו למצוא אותם על המדפים בכל הרשתות הגדולות, לרבות כאלה שאינן חרדיות במובהק.

תגובות חברות המזון שמוצריהם נבדקו בתחקיר

תגובת זוגלובק: "במקרה של הפיצה ההבדלים נובעים מדרישות ההשגחה של סוגי הכשרויות השונים, דבר המשליך על הערכים התזונתיים של המוצר הסופי".

תגובת אסם: "לאסם סידרת מרקים עם רכיבים טבעיים שכולם בכשרות בד"צ. באבקת מרק העוף בלבד לא ניתן היה לפתח מוצר מרכיבים טבעיים בלבד בכשרות בד"צ ולכן המוצר בכשרות רגילה".

תגובת תנובה: "הפער בין הרכיבים במוצר יופלה לבן טבעי נובע משימוש ברכיבים המאושרים על ידי בד"צ. הפער בין מוצרי יופלה פרי בד"צ וכשרות רגילה נובע משימוש ברכיבים המאושרים על ידי בד"צ ולכן המחיר גם זול יותר".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.