חרות בהורות- הגיוני? או בדיחה?

אנו מתקרבים לחג הפסח, חג שמסמל חרות וחופש. האם אפשר שבאמת יהיה חופש בהורות? האם חרות בהרות זה באמת רק כאשר מסירים אחריות?

 

לפני תקופה מסוימת התקשרתי לאמא אחת על מנת שתבוא לפגישת היכרות ביננו, מכיוון שאני עובדת עם הבת שלה, מזה זמן מה.  יצא שהתחלתי לעבוד עם הילדה מבלי שנפגשתי עם ההורים, על אף שבדרך כלל זה לא קורה. והאמא הזאת כעסה מאד על כך שאני מטריחה אותה ומזמינה אותה לבוא ולהתאמץ ואף לבטל יום עבודה, וכל זה בשביל מה?  על מנת שאוכל להיפגש איתה, למה זה כל כך חשוב בכלל?.  והאמת, זאת לא פעם ראשונה שזה קורה לי, שאני מזמינה הורה לפגישה וההורה בכלל לא מבין למה אני מטריחה אותו להגיע לפגישה. למה ? לא מספיק שאעבוד רק עם הילד? איך אני קשור לזה? שואל אותי אבא לא פעם.

אנו מתקרבים לחג הפסח, חג שמסמל חרות וחופש. האם אפשר שבאמת יהיה חופש בהורות? האם חרות בהרות זה באמת רק כאשר מסירים אחריות?

הרי ההורות כולה נוטלת מאיתנו ההורים את החופש. החופש לעשות מה שנרצה, ומתי שנרצה. אנו כבר לא אדונים רק לעצמינו, אלא נדרשת מאיתנו עבודה כל יום כל דקה, עבודת מידות, ואיך אפשר לקרוא לזה חרות וחופש?

אז נכון שלהיות הורה זה באמת ההיפך מחופש, כי מחויבות זה דרישות וזה ההיפך מחופש. אבל בעייני, ככל שלוקחים יותר אחריות, נמצאים יותר בחופש.

כי כאשר אנו משקיעים במקום הנכון בתפקיד ההורי, או אז התוצאה שיותר חופש נכנס לחיינו.

יש כאלה הורים שחושבים שככל שישקיעו יותר בדברים חומריים, אז הילד יהיה יותר רגוע ושמח, אבל האמת היא שההיפך הוא הנכון.

יום הולדת באלפי שקלים, לא הופכים ילד מאושר.

מתנות יקרות ערך, לא הופכים ילד מאושר

מסעדות,חוגים בלויים לא הופכים ילד למאושר.

כל אלו הם רק תוספות, תוספות לדבר הבסיסי- שהוא הקשר והתקשורת עם הילד.

אז בשביל באמת להיות בחרות בהורות- יש כן לקחת אחריות על ההורות ובכך לייצר ילד מאושר ומשוחרר אשר מאפשר להורות להיות יותר קלה חופשיה וזורמת.

מה יאפשר לילד להיות יותר משוחרר ומאושר?- אם בזמן שיחה תקפידו על הדברים הבאים:

  1. לדבר לאט.

2.לדבר בקול שקט.

3.ליצור קשר עין.

אם תקפידו על שלושת הדברים הבסיסיים  האלו, הילד יקבל יותר תחושת ביטחון, ויוכל להיות רגוע ומשוחרר.

חג חרות שמח.

הדרכת הורים, טיפול באומנות, טיפול דיאדי-M,A שרה גרשוביץ. 0546499770

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.