חרפה: רדיו ישראלי ישדר בעיצומו של היום הקדוש – יום כיפור

תקדים היסטורי: הרדיו בשפה הערבית ישדר ביום הכיפורים: על פי החלטת הרשות השנייה, הוחלט להחריג את הכלל שלא מאפשר שידורים ביום כיפור לתחנה ערבית שעובדיה ערבים וקהל היעד שלה ערבי. בכך ההחלטה מייתרת את ההתמודדות המשפטית עם הסוגיה

חרפה במדינת היהודים: הרדיו בשפה הערבית ישדר ביום הכיפורים: על פי החלטת הרשות השנייה, הוחלט להחריג את הכלל שלא מאפשר שידורים ביום כיפור לתחנה ערבית שעובדיה ערבים וקהל היעד שלה ערבי. בכך ההחלטה מייתרת את ההתמודדות המשפטית עם הסוגיה.

בערב יום הכיפורים האחרון החליט שופט בית המשפט העליון, אורי שהם, בצו ביניים בעתירה שהגישה התחנה נגד הוראת הרשות השנייה שלא לפעול ביום זה. הסוגיה העקרונית, קבע שהם, תידון בפני הרכב של שלושה שופטים. התחנה לא שידרה ביום כיפור האחרון בשל עניינים טכניים.

העתירה הוגשה לבג"ץ עתירה על ידי רדיו א-שמס, "אעלאם" – מרכז תקשורת לחברה ערבית בישראל ו"עדאלה" – המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, כנגד שר התקשורת, הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה והרדיו ויושב ראש הרשות השנייה לטלוויזיה והרדיו.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

אוה מדז'יבוז', יו"ר מועצת הרשות השנייה, אמרה היום: "יום כיפור הוא יום קדוש לעם ישראל ולמדינת ישראל, הוא חג דתי של העם היהודי. יחד עם זאת, מתוך אמונתנו שיחס שווה הוא ההסתכלות על צרכי השונה, אנחנו מאפשרים החלטה מהפכנית זו המתחשבת באמונתם וברגשותיהם של אזרחי ישראל הערבים. נבהיר כי החלטה זו איננה פוגעת או משנה במשהו את קדושתו של יום הכיפורים במדינת ישראל ואני מברכת את המועצה על ההחלטה האמיצה והושטת היד לציבור הערבי בישראל".

במהלך השנים שידרה התחנה ביום הכיפורים, אולם בעקבות תקנה של הרשות השנייה, התחנה לא שידרה במהלך השנתיים האחרונות. לטענת מגישי העתירה, איסור השידורים במהלך החג הוא כפיית חגי דת אחת על בני עדה אחרת, בייחוד כאשר שידורי הרדיו אינם פוגעים במאזינים יהודים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.