חשד כבד לחוסר השגחה על כשרות באוכל המגיע לצה"ל מחו"ל

חשיפת חדשות 0404: חשד כבד לחוסר השגחה על כשרות באוכל המגיע לצה"ל מחו"ל

ביום שישי האחרון, רגע לפני שבישלו טבחים בבסיס השייך לחטיבת כפיר באיו"ש את ארוחת השבת, הם מצאו על דגי הפילה סרטן. על דג אחר נמצאו שאריות דם של אותו סרטן, או אולי סרטן אחר.

מבדיקת חדשות 0404 עולה כי הדגים הגיעו מבסיס מזון של צה"ל, שקיבל אותם מהספק – המייבא את הדגים מטנזניה (חברת VicFish). על פי החשד, באותו המטבח בטנזניה מנקים גם דגים ומאכלי ים שונים ובניהם סרטנים. החשד הוא אף כי השימוש הוא באותם המקררים, הסכינים וציוד מטבח נוסף. המשמעות: חשד כבד שלא נעשית השגחה במקום.

IMG-20131010-WA0050 IMG-20131010-WA0051 IMG-20131010-WA0052

אחד מהרבנים, העוסק בכשרות, גם מול צה"ל, הזדעזע כאשר ראה את התמונה שהוצגה בפניו ע"י חדשות 0404 וכן את האריזה (נמצאת בידי חדשות 0404). הרב לחדשות 0404: "אני קובע באופן חד וחלק כי אין השגחה במטבח הזה. בכלל יש בעיה בדגים שצריכים להגיע עם העור עליהם, אבל לזה לא נכנס עכשיו. אין לי ספק שהסיפור הזה יגרור תגובות קשות בקרב כל מי ששומר על כשרות. ראשי הצבא צריכים מיד לעשות בדק בית ולהבין מה קרה פה ואיך הדברים מתנהלים".

אורי, חייל מסורתי, המשרת בחטיבת כפיר: "אני בהלם. חשבתי שלפחות בצה"ל מקפידים בצורה הראויה ביותר על הכשרות. אין לי מילים". שמוליק, חייל חרדי המשרת ביחידה קרבית: "לא בכדי טוענים בציבור הדתי והחרדי שיש בעיה עם האוכל בצבא. עד עכשיו חששתי לאכול ונזהרתי בכל מיני מאכלים – אני לא יודע מה לעשות כעת".

בעקבות פניית חדשות 0404 פתחו בצה"ל בבדיקה. מצה"ל נמסר כי, "כחלק מאישורי הכשרות הנדרשים בצה"ל, הספק מחויב להציג אישור כשרות בו מצוין כי אין טפילים, תולעים, סרטנים וכדומה. המוצר המדובר הגיע עם תעודת כשרות של הרבנות הראשית לישראל, לרבות אישור כתוב שהמוצר נקי מטפילים אלו. עם קבלת המוצר בצה"ל נערכה בדיקה מדגמית לאור הכמות הגדולה של המזון שהתקבל. כאשר הגיע למטבח היחידה, הבחין הטבח בשיירי הסרטנים והמזון הושלך לאשפה. הנושא מטופל מול הספק".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.