חשד: מקורבים לש"ס קיבלו הקלות במבחני הסמכה לרבנות

הפרשה שתטלטל את הרבנות? העיתון 'ישראל היום' מדווח הבוקר כי פרקליטות המדינה בוחנת תלונה לפיה מקורבים לש"ס וללשכת הרב הראשי הספרדי עברו מבחני הסמכה לרבנות באופן לא כשר. הרבנות בתגובה: "המבחנים נערכים ע"י חברה חיצונית"

"חשדות כבדים": העיתון 'ישראל היום' מדווח הבוקר כי פרקליטות המדינה בוחנת בימים אלו תלונה על התנהלות פלילית של גורמים ברבנות הראשית סביב מבחני ההסמכה לרבנות.

ע"פ הדיווח של כתב העיתון, יהודה שלזינגר, גורמים משפטיים ברבנות חושדים כי מקורבים לגורמים פוליטיים בש"ס וללשכת הרה"ר הספרדי עברו את המבחנים בצורה תמוהה באופן קיצוני, מה שמעלה שאלות לגבי כשרות המבחנים או אופן בדיקתם.

החשד התחזק לנוכח העובדה כי בקדנציה הקודמת (שבה משרד הדתות היה בידי 'הבית היהודי') נוסח מכרז שחלק מדרישותיו היו להוציא את כל סוגיית הבחינות מידיה של הרבנות הראשית לידיים חיצוניות, ואילו משעה שחזר המשרד לאחריות ש"ס ניתנה הוראה לשנות את תנאי המכרז כך שחברה חיצונית תארגן את הבחינות ותערוך אותן – אך בדיקתן תישאר בידי הרבנות.

החשודים העיקריים שנהנו מההקלות הם בנו של רב בכיר מהצפון המזוהה עם ש"ס, פעיל ש"ס מוכר מראשון לציון ומקורביו של הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף. אחד מהם עבר בהצטיינות בתוך פחות משנתיים יותר מעשרה מבחנים קשים במיוחד, שבדרך כלל הנבחנים אליהם מקדישים יותר מחמש שנים.

העובדה כי השלשה לא עזבו את עיסוקיהם הקודמים לצורך הלימוד לבחינות אלא המשיכו בשגרת יומם, חיזקה עוד יותר את החשדות. גורם המעורה בפרשה אמר ל'ישראל היום': "גם אם אתה עוזב את העבודה ואת כל עיסוקיך, אין סיכוי בעולם שאפשר לעבור בתוך שנה וחצי־שנתיים מבחנים כאלה. הרבנים הכי גדולים בהיסטוריה היהודית לא יכולים לזכור וללמוד בפרק זמן קצר כל כך את רבבות ההלכות וספרי הענק. אין שאלה. זה בלתי אפשרי.

מבחנים לרבנות. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90
מבחנים לרבנות. אילוסטרציה. צילום: פלאש 90

"בן אדם שמסייע לרב, אדם שמנהל מועצה דתית, לא יושב ולומד כל היום למבחן. גם אם הוא גאון עולם והיה עוזב את כל מה שהוא עושה, הוא לא מסיים את זה בשנתיים. אין לזה אח ורע בעולם. יש לא מעט תלונות על זיופים ושיבוש של המבחן. החשד הוא שמשהו לא כשר נעשה בבדיקות המבחנים. עכשיו זה ייבדק".

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הפנייה מצויה בבחינה, תוך עדכונם השוטף של פרקליט המדינה ושל יועמ"ש הרבנות הראשית".
גורם במשרד המשפטים מסר לעיתון כי "תהיה חקירה משטרתית בעניין הזה. חד־משמעית".

ואילו מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "מערך הבחינות ברבנות הראשית לישראל מנהל יותר מ־6,000 בחינות בשנה, אשר נערכות על פי כל כללי המנהל התקין, כאשר כל בחינה נבדקת על ידי שני בודקים שונים חיצוניים בלתי תלויים מבלי שהם יודעים את זהות הנבחן. אנו לא רשאים להתייחס לנבחן זה או אחר מפאת צנעת הפרט, אך נדגיש כי אין מגבלה לכמות הבחינות (חלקי בחינות) שיכול נבחן להיבחן במועד מסוים.

"לא ידוע לנו על מכתב שיצא על ידי היועמ"ש או כל גורם אחר. המכרז לניהול מערך הבחינות (אשר בו זכתה לא מכבר חברת מרמנת) על ידי חברה חיצונית לא שונה, אלא הופעל ביחס לחלק מהליך הבחינות עד העברת מחברות הבחינה לבודקים. ההליך המרכזי לווה על ידי המחלקה המשפטית וחשבות המשרד לשירותי דת על פי חוק".

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כמו בדיינים רק מקורבים מקבלים גובים
  ורק הגיסים והבני דודים הכי מתאמים
  יאלהה כולם לכלא …. מושחתים נמסאתם

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. כמעט כל הרבנים שהוסמכו בש"ס קיבלו את ההסמכה ללא מבחנים חיצוניים אלא ע"י "בחינה" של הרב שלו.
  הכל תיחמון אחד גדול. מי שמגיע לבחינה מגיעעם ספרי קודש שמחכים לו בשרותים , שם הם מחפשים תשובות בלי בושה ובלי חרדת קד. המטרה מקדשת את האמצעים. מושחתים כבר מזמן אמרו עליהם.
  הכתוב פה לצערי מבוסס על מראה עיניים. אני בטוח שיש בינהם צדיקים לא מעטים אך הנורמה היא של מרמה והונאה.

  אחד שהיה שם |
  הגב
  • עכשיו אני מאמין במה שחשדתי כל השנים. אני מכיר מישהו אחד שאמר לי שהוא עשה הסמכה לרב עיר
   בשלוש שנים…ואני שואל אותו רב עיר בשלוש שנים אתה בטוח? אומר לי כן. ואני משתגע איך יכול להיות זה לא מצאותי חברים לעולם!!!!!
   אני להבחן באיסור והיתר שזה רק מבחן אחד מבין 6 מבחנים לרב לקח לי שנתיים אז איך הוא עשה בשלוש שנים "רב עיר" ? והוא באמת מזוהה עם ש"ס חזק

   גולן |
   הגב