חשיפה בת 200 שנה: תפילה מיוחדת לשלום המלך נפוליאון

תפילה מודפסת לשלום מלכותו של המלך היראנימוס נאפאלעאן מלך וסטפליה – אחיו של נפוליאון בונפרטה מראשית המאה ה-19 הגיעה בימים אלו לישראל והיא מוצגת בבית המכירות הפומביות

תפילה מודפסת לשלום מלכותו של המלך היראנימוס נאפאלעאן מלך וסטפליה – אחיו של נפוליאון בונפרטה מראשית המאה ה-19 הגיעה בימים אלו לישראל והיא מוצגת בבית המכירות הפומביות "ווינרס" (Winner's) לקראת מכירה תשערך ביום שלישי ג' בטבת. התפילה הנדירה שהודפסה בשנים הבודדות בהם התקיימה וסטפליה כממלכה עצמאית היא פריט בעל ערך היסטורי לאספנים.
"וכאשר רק אמת דברך נצב בשמים… כן הגדלת והפלאת נוראות בימינו על ידי עבדך אחי מלכנו האדיר והחסיד נאפאלעאן הגדול… כי רק זאת חפצו לקרוא דרור בארץ, ולדכא עושקי עוברי ארחות ימים… כן תוסף חסדך עמו ועם כל ביתו, ועם אחיו המלכים, ועם אדוננו המלך אוהב צדק ומשרים היראנימוס נאפאלעאן והגבירה המלכה קאטארינה… למען יהיה שלום בארץ".

ז'רום הירונימוס בונפרטה [בצרפתית: Jérôme Bonaparte, 1784-1860] היה הצעיר מבין אחיו של נפוליאון בונפרטה. ביולי 1807 התמנה על ידי אחיו למשול בממלכת וסטפליה שזה עתה הוקמה. היתה זו מדינה מלאכותית שהורכבה מטריטוריות גרמניות שונות שהיו בשליטה צרפתית. הירונימוס המלך זכה לאהדה רבה בקרב היהודים משום שייחס חשיבות זהה לבני הדתות השונות, ואף הגדיל לעשות כאשר הוציא צו מיוחד ומפורש המשחרר את 15,000 יהודי ממלכתו מכל מגבלה שנבעה מתוקף היותם יהודים. בבית המכירות הפומביות "ווינרס" מציינים כי חרף ערכו ההיסטורי של המסמך מחיר הפתיחה שלו עומד בסך הכל על 200 דולרים. "לעיתים קרובות אנו מאפשרים לציבור אספנים רחב יותר שאיננו מסוגל לרכוש במחירי עתק – לרכוש פריטים מיוחדים במחירים מוזלים, זו אחת הדוגמאות מתוך שלל הפריטים שיוצאו למכירה בשבוע הבא"
.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.