הבלוף מאחורי מלחמת השבת של החרדים באשדוד – קרב פוליטי פנים חרדי

חשיפה מטלטלת: כך מובילים עסקנים חרדים את מלחמת השבת באשדוד כדי לפגוע בפוליטיקאים שלהם ולקבל שליטה בעיר

בשבועיים האחרונים התפרצה לה באשדוד מלחמת השבת שהחלה בעקבות לחץ הרבנים להטיל סנקציות על מקומות המסחר שפותחים את שעריהם בשבתות שבראשם עומד מתחם הביג פאשן, בעקבות כך החלו פקחי העירייה לחלק התראות לחנויות במקום ומחלוקת גדולה נוצרה בין חילונים לחרדים בעיר, הצעדים הללו גרמו לעשרות אשדודים שרובם נמנה על יוצאי ברית המועצות לצאת ביום שישי האחרון ולעורר פרובוקציה ברובע ז' החרדי, כאשר הם עוברים ברובע החרדי עם עשרות רכבים וצופרים ארוכות ע"מ להפר את שלוותם של התושבים במקום, אותם תושבים הגיעו להפגנה שתוכננה במוצ"ש האחרון בה נאמו בכירי הקהילה הרוסית בעיר, ונמשכה ברחבי הרשת בהמשך השבוע.

אלא שאנחנו חושפים היום שמאחורי המאבק הזה עומדים אנשים ממפלגת 'אגודת ישראל' שתכננו אותו לפרטיו, ואף מפעילים אנשי תקשורת בתוך המגזר החרדי על מנת ללבות את האש. ובכדי להבין את הסיפור מתחילתו נחזור מעט אחורה ונזכר שמלחמת השבת של החרדים באשדוד החלה כבר לפני יותר משנתיים, בתקופה שתושבי אשדוד התכוננו לפתיחתו של המרכז המסחרי ביג פאשן באשדוד, הנציגים החרדים שנתבקשו ע"י הרבנים לקדם מול העירייה את סגירתו של הביג בשבת נתקלו בסירוב מבית המשפט שמנע מהם זאת, ומאז במשך שנתיים שרר שקט בעיר בכל הקשור לקדושת השבת, כאשר לפני מספר שבועות השקט הזה הופר לאחר צעדים מתוכננים היטב שנפרטם בהמשך הכתבה.

במהלך השנים האחרונות החלו גורמים בכירים בחסידות גור לנסות ולערר את מעמדו של סגן ראש העיר מוטי ליברמן הממונה מטעם מפלגת 'אגודת ישראל', וחיכו לרגע הנכון על מנת לעורר את זעמם של הרבנים על הנציג שלהם בעירייה, בחודשים האחרונים הבשיל העניין לכדי מעשה, כאשר גורם בכיר במפלגה החסידית המתגורר באשדוד לו כח רב ויכולת השפעה החליט לנסות ולהביך את הנציג הבכיר מול האדמו"ר שלו ובכך לסלול את דרכו החוצה. במקרה כזה כל האמצעים כשרים ובתוכם
תקיפה תקשורתית חרדית נגד ראש העיר שתחלחל ותגיע הכי גבוה שאפשר עד לכסאם של גדולי הרבנים, כדי שאלה יראו את הדרך החוצה לליברמן.

התכנון הקפדני יצא לדרך לפני כחודש וחצי אז החלו לצוץ בתקשורת החרדית כתבות מגמתיות נגד ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ונגד הנציגים החרדים בכל הקשור "לאוזלת ידם" בעניין סגירת העסקים בשבת, תחילה הועברה ביקורת על כך שהנציגות החרדית שותקת בעיתון 'משפחה' החרדי שהקדיש כתבה קטנה, בשבוע שלאחר מכן הוא הקדיש טור דעה תקיף בעניין שכתב עורך עיתון אשדוד בכותרות, שבוע לאחר מכן פורסמה כתבה ענקית בעניין והלחץ החל לעבוד. במקביל החל אתר חרדי לפרסם ידיעות כנגד ראש העיר בעניין חילולי השבת בעיר עד שהלחץ עשה את שלו ובאגודת ישראל החלו להפעיל לחץ כבד על בכירי העירייה לפעול בעניין.

אותו גורם בכיר במפלגה הפעיל בחודש האחרון מס' אנשי תקשורת אשדודים מחסידות גור (שמם שמור במערכת בעקבות בקשות רבות לא לפרסמם) בכדי שאלה יפטמו את העיתונות החרדית שתגרום ללחץ שיגיע לדרגים הגבוהים, בדיוק כפי שעשתה לליצמן וגרמה לו להתפטר מתפקיד שר הבריאות לפני מס' שבועות.

לפני כשבועיים התכנסו רבני החסידויות בעיר אשדוד לכינוס חירום על מנת להפעיל לחץ כבד בכדי שהאכיפה בעיר תחל, ואכן כמתחייב בחוק העזר העירוני חולקו תחילה התראות שהפכו לדוחות בשלב מאוחר יותר. בין הרבנים שהתכנסו היו רבני החסידויות בעלזא, ויז'ניץ', גור, וכן האדמו"ר מפיטסבורג לו נציג במועצת העיר, ע"פ גורמים בכירים במפלגה אותם מורדים הבטיחו לנציג של האדמו"ר מפיטסבורג כי יפעלו לקדם אותו כרצונו בעיריית אשדוד בהמשך הדרך הפוליטית, ובתמימותו עודדו אותו להוביל יחד עם הרבנים את משבר השבת, כשהוא בטוח שכל מעשיהם הם לשם שמים.

לאותו גורם יש אינטרסים לקדם עניינים אישיים שלו וגורמים במפלגה טוענים כי לא יבחל בשום אמצעי על מנת להשיג את מבוקשו וזו חלק מפעילותו על מנת להפיל את ליברמן.

תושבים רבים במגזר טוענים שישנה ביקורת חריפה על ליברמן שהוא לא עושה תפקידו כפי שציפו ולשכתו היתה סגורה שנים רבות

בכירים בעיתונות החרדית שיודעים את הלך הרוח בעניין סיפרו לנו כי "גם לנו ניסו לדחוף כתבות מגמתיות נגד העירייה, אך לא הלכנו שולל בעקבות מידע שהגיע לידינו בעניין, אך אותו גורם שהציף את העניין פתאום דווקא שהבחירות מתקרבות, רק מעיד על רצונותיו לזעזוע בתוך מפלגת 'אגודת ישראל' המקומית, ואיך גורמים לזעזוע ? יוצרים דה לגיטימציה, ומוכיחים לרבנים כמה הנציג שלהם כשל ע"י צילומי הפרסומים בעיתונות, שכן אם לנציג היה אומץ הוא היה יכול להשפיע ללא עזרת הרבנים ועצם התערבותם מראה לו את הדרך החוצה בבחירות הבאות".

גורם בכיר במפלגה אמר לנו כי "הכל מתוזמן נגד סגן ראש העיר, כאשר בעוד העיתונות החילונית תוקפת את הנעשה בעירייה מי שאמורה לחזק אותה זו דווקא העיתונות החרדית, אך המשחק הכפול הזה הוא נטו לשחק לידם של העסקנים הפוליטים, ובמקרה הזה אותו עסקן ידוע שמנסה להוכיח כח ושליטה במגזר החרדי מצליח נכון לעכשיו לעשות כרצונו ולהטל גם ברבנים וגם בציבור, מלחמת השבת באשדוד היא מלחמה פוליטית פנים חרדית שמובילים אותה בעלי כח ושררה, שלא אכפת להם מיצירת קרע בעם בין חרדים לחילונים, העיקר להוריד את ראשו של הנציג שלהם ולהוכיח לו שמי ששולט בציבור אלו הם ולא הרבנים או נבחרי הציבור".

באגודת ישראל מאמינים כי בקרוב יחזור השקט לרחובות העיר אשדוד ותושבי העיר החילונים ימשיכו לחיות יחד עם אלה החרדים כפי שנעשה עד עתה, אם כי בצד השני המפגינים יוצאיי ברית המועצות מוזנים מפוליטיקאים חברי קהילתם שמהרגע הראשון שנבחר לפני תשע שנים מובילים קוו נוקשה נגד ראש העיר ללא קשר לשבת או לדת, אלא רק בניסיון ולהפיל אותו מכסאו ללא הצלחה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

  1. צודק אבל לא לגמרי

    לא רק גורמים באגו'י השתתפו במאמץ להפיל את לסרי גם בש'ס היו מי ששתפו פעולה, ראה בככר השבת אתר הבית שלהם, לא גמר לכתוב ועכשיו לא מפרסם את הוראה להפסיק

    אשדוד |
    הגב