חשיפה: כינוס ראשי הישיבות? "אנו כפופים להנהגת הדור"

ברגע האחרון: נמנע כינוס ראשי ישיבות מה"מרביצי" במעונו של הגאון רבי אברהם סאלים ר"י "מאור התורה" • הגר"א סאלים: "הכינוס לא על דעתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן" • מטרת הכינוס: חיזוק ספרדי נוסף לתנועת ש"ס והעברת קולות "מרביצי התורה הספרדים" מ'דגל התורה' לש"ס • גורם בש"ס: "הקשר בין הגר"ש כהן לגראי"ל שטיינמן הדוק לא נפר את הסטטוס קוו".

על פי תכנון עסקנים המזוהים עם "מרביצי התורה הספרדים" ראשי הישיבות המזוהים עם ה"מרביצי" היו אמורים ליטול חלק הערב בכנס מיוחד במעונו של הגאון רבי אברהם סאלים ראש ישיבת "מאור התורה", ישיבה המזוהה כספינת הדגל של "מרביצי התורה הספרדים". הכינוס היה אמור להיות באצטלה של התכנסות נגד הגזירות אך בפועל כוונת המארגנים הייתה להעביר אלפי קולות "מרביצי התורה הספרדים" לתנועת ש"ס לאחר שהצביעו במשך השנים ל'יהדות התורה'.

על פי הדיווח לקראת הכנס בוצעו שיחות טלפוניות, ככל הנראה על מנת להבטיח שביתו של הגר"א סאלים יהיה מלא וגדוש בראשי ישיבות המזוהים עם ה"מרביצי" ואולם במרוצת השעות האחרונות כאשר נודע לגר"א סאלים כי הכינוס לא על דעתם של גדולי ישראל מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן והגר"ח קנייבסקי הודיע הגר"א: כי לא ייתן את ביתו לכינוס זה.

ל'קוקר' נודע כי אחד מראשי הישיבות התבטא כי "רק חברי מועצות גדולי התורה וכחמי התורה יכתיבו כיצד ואיך לנהוג, כמה עסקנים זוטרים מחליטים על דעת עצמם, במקום לעסוק בכבוד שמים ובהצלת עולם התורה, שזו הסיבה היחידה שגדולי התורה התירו להצביע, הם רצים מראש ישיבה אחד למשנהו וממנסים לגרום לפילוג וקרע בין המגזרים, כאשר הקשר בין נשיא מועצת חכמי התורה הגר"ש כהן למרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן הוא קשר הדוק ואין סיבה שהצדדים יפרו את הסטטוס קוו הקיים מזה שנים".

עסקן בש"ס ששוחח עם כתב 'קוקר' אמר: "מי לא יודע כמה טרח ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, כדי שהמפעל הגדול של 'ש"ס' ו'מרביצי התורה הספרדים' ימשיכו לפעול. רק לאחרונה, כאשר היה צורך בחיזוק של ראש הישיבה למען חזרתו של אריה דרעי על מרן הגראי"ל שטיינמן לירושלים לנחם את הגר"ש כהן על מנת לגרום לקידוש ה'.

כזכור, מרן הרב שטיינמן איחל לגר"ש כהן בעת פגישתם שימשיך להנהיג את הציבור. "בתחילה שוחחו השניים לגבי כוהנים מיוחסים ועוד בעניין מדברי חז"ל. לאחר מכן תינה חכם שלום כהן את צערו על צעדו של אלי ישי, וכינה אותו כמי שפרש מהציבור, וכי בצעד זה נגרם ביזוי חכמים, וכי הוא רוצה לפלג את עם ישראל. כן אמר, שמצב זה מסב לו קושי גדול".

מרן הרב שטיינמן "חיזק אותו והביא דוגמאות מדברי חז"ל, כיצד תמיד היה למנהיגי ישראל קשיים בהנהגת הציבור. מרן חיזק אותו שיזכה להמשיך להנהיג את הציבור".

העסקן מזכיר בשיחה עם 'קוקר' כי הגענו למצב שבו כותל המזרח של הישיבות הספרדיות נשען על מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן וזו הסיבה שזה מתבטא גם בקלפי כפי שהיה בתקופת מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל שהיה בקשר הדוק עם מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן.

6 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אל תהיו מדומיינים, אין כיום, בן תורה ספרדי שפוי אחד! שמצביע ליהדות התורה.

  דוד |
  הגב
 2. גפני וליצמן תיזהרו – אריה דרעי חופר מנהרת טרור מתחת לרגליים שלכם.

  פרענק |
  הגב
 3. הוכחה ששס משוכנזת ומטורללת: המשוכנזים השפלים שהצביעו ג בבחירות קודמות פתאום נהיו שסניקים היום
  למה? פשוט מרן ע"ה היה יותר מדי ספרדי עם הקולות בהלכה שלו הגלימה זה יותר מדי
  היום שס כולה משוכנזים יאסמאן של גפני והליטאים: חכם שלום רב בעדני רב דוד יוסף רב מאיה מי עוד?

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 4. מה נשתנה רבני מרביצי, הרי החרמתם את שס?

  אה, הם יודעים שהרב שלום כהן הוא משוכנז, והוא תלמיד הרב שך. וכל הבעיה שהייתה להם זה עם הרב עובדיה הספרדי.

  יצא המרצע מן השק!! ספרדי אמיתי מצביע לרב מאזוז ס"ט

  אלי ישי - אנחנו אחריך באש ובמיים!! |
  הגב
 5. ש"ס מעולם לא ישרו קו אם הישיבות למעט ישיבת חזון עובדיה

  נחמן |
  הגב
 6. דרעי נכשל שוב הוא רוצה להפיל גם את יהדות התורה

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב