חשש לפגיעה בפיצויים לניצולי שואה

הממשלה הפולנית, שהבטיחה להשלים חקיקה לפיצוי ניצולים עד סוף  2017 בגין הרכוש שהוחרם בשואה, העבירה את החוק לבחינה מחודשת במשרד המשפטים

בעקבות סערת חוק ההכחשה הפולני, מכה נוספת לניצולים ולבני משפחותיהם: ממשלת פולין החליטה להעביר הצעת חוק פולנית לפיצוי ניצולי שואה בגין רכוש שהוחרם מהם בשואה, לבחינה מחודשת במשרד המשפטים. החשש  הוא שהחקיקה תיכנס כעת להקפאה עמוקה.

הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) מביע דאגה עמוקה מהמהלך וקורא לממשלת פולין לקדם במהירות את הצעת החוק ולשפר אותה. "אנו קוראים לממשלת פולין לחוקק חוק צודק והוגן עבור כל מי  שרכושו הוחרם, ובכלל זה  ניצולי שואה מפולין ומשפחותיהם", אמר היום (רביעי) גדעון טיילור, יו"ר התפעול של איל"ר. "הניצולים שחיכו יותר משבעים שנה לא יכולים להמתין עוד".

 טיוטת הצעת החוק פורסמה באוקטובר ומשרד המשפטים הבטיח שהחוק יאושר עד סוף 2017. כבר עם פרסום הטיוטה מתח עליה איל"ר ביקורת קשה, משום שהיא כוללת סעיפים דרקוניים שבעצם מונעים מהרוב הגדול של השורדים ומשפחותיהם קבלת פיצוי כלשהו. ישראל אף העבירה מחאה חריפה לממשל פולין בנושא.

לפי טיוטת  הצעת החוק שפורסמה על ידי משרד המשפטים הפולני, ניצול שרוצה להגיש תביעה חייב להיות אזרח פולין (כיום) ,שהתגורר במדינה כאשר הרכוש הוחרם על ידי השלטון הקומוניסטי. תנאים אלו לא מאפשרים למרבית הניצולים , שעזבו את פולין במהלך השואה או זמן קצר אחריה, להגיש תביעה.

לפי ההצעה, גם יורשים יוכלו להגיש תביעה, אבל הם חייבים להיות ילדים או נכדים של הניצולים. כמובן שמדובר בפגיעה קשה בזכויות הניצולים, משום שבעקבות השואה, פעמים רבות האחים והאחיינים הם היורשים היחידים שנותרו.

וכאילו לא די בכך, יש בהצעת החוק עוד שורה של מגבלות דרקוניות. למשל, ניצולים לא יוכלו להגיש תביעה על רכוש שהיה בבעלותם באמצעות מניות בחברה, ומרגע החקיקה ניתן יהיה להגיש תביעות במשך שנה בלבד – לפני שהרכוש יועבר למשרד האוצר.

מאז 1993 מאיץ איל"ר בממשלת פולין להעניק טיפול הולם ומקיף לכל נושא השבת הרכוש. שלושה מיליון יהודים פולנים, כ-90 אחוז מהקהילה, נרצחו בשואה. למרות זאת, פולין היא המדינה האירופית הגדולה היחידה שטרם חוקקה חוק להשבת רכוש יהודי שהוחרם על ידי הנאצים או הולאם על ידי השלטון הקומוניסטי.

כזכור, עם פרסום טיוטת הצעת החוק באוקטובר אמר סגן שר המשפטים פטריק יאקי : "אני מתבייש שרק עכשיו, 28 שנה לאחר נפילת הקומוניזם, מכינים הצעת חוק כזו. היה צריך לטפל בנושא הזה מזמן".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.