בשל זיהום האוויר: נהירת הזוגות החרדים לחיפה תבלם?

בצל הפרסומים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפיו מחצית ממקרי הסרטן בילדים בחיפה קשורים לזיהום האוויר באזור וכי הסיכוי ללקות בסרטן גבוה יותר, חוששים עסקנים חרדים בחיפה מירידת מחירים וכן הפסקת נהירה של זוגות צעירים חרדים לעיר

תושבי חיפה החרדים הביעו דאגה לנוכח הפרסומים  של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפיו מחצית ממקרי הסרטן בילדים בחיפה קשורים לזיהום האוויר הקשה באזור וכי הסיכוי ללקות בסרטן גבוה יותר גם בקרב מבוגרים. " אנו בהחלט חוששים בעקבות הפרסומים שמחיר הדירות ירדו, וגם חוששים לבריאותינו  בשל זיהום האוויר הקיצוני". אומר לנו דוב גייר חרדי אב לשלושה תושב חיפה.

העיר האדומה החלה להתאכלס באלפי חרדים, עתה לאחר הפרסום יש חשש לבלימה במספר הזוגות הצעירים שראו את חיפה  כיעד אטרקטיבי וזול ביחסית לאיזור המרכז

בחיפה מתגוררות כיום  למעלה מ 3,000 משפחות חרדיות, אותם משפחות הגיעו לעיר כשהמחירים היו בשפל, עליית המחירים לא פסחה על חיפה אך עדיין דירת 3 חדרים בעיר עולה מעל חצי מיליון שקלים.

תושבי העיר חרדים לבריאותם כמובן. לימור גינדין, אם לשלושה ילדים, אמרה הבוקר: "המצב מאד מטריד ומדאיג. לכולנו היה ברור שאנחנו חיים באזור מזוהם, אבל עכשיו זה קיבל חותמת רשמית. אני מוטרדת ודואגת לבריאות הילדים לא רק היום אלא גם בעוד 20 שנים".

 

"עוד יותר מטריד שמי שכביכול אמור להיות אמון על בריאות התושבים והאזרחים, מפקיר אותנו ומסכן את חיינו ובריאותנו. אי אפשר להמשיך לישון בעמידה וצריך לקום ולעשות מעשה. לא ייתכן שימשיכו להרעיל אותנו ואנחנו נשתוק", היא אומר

 

פרופ' רפי ביאר, מנהל בית החולים רמב"ם בחיפה, אמר במסיבת עיתונאים הבוקר: "קראנו את הנתונים שפורסמו. אינני אפידמיולוג ולא אתייחס לעובדות של אחוז הסרטן בחיפה ובצפון, אבל במשך עשר השנים האחרונות אנחנו רואים עלייה של 20-25% אחוזים במספר החולים האונקולוגיים (חולי הסרטן) ברמב"ם".

 

"הגידול הזה יוצר עומס על המערכת. מערכת הטיפול באונקולוגית מבוגרים צפופה מאוד. הסיבה לסרטן היא מורכבת ואיננו יודעים את הכל, אבל חייבים לבדוק את הנתונים ולהסיק את המסקנות. אנחנו רואים את התוצאות ואת מספר חולי הסרטן שאנו חייבים לתת להם מענה", הוסיף.

ראש עיריית חיפה יונה יהב הגיב לנתונים ואמר כי "משרדי הממשלה, שתפקידם להגן על תושבי הצפון, הפקירו אותם, והכשילו כל ניסיון של הרשויות בנפה לשים סוף למפגעים". לטענתו, הכלים לפתרון הנושא היו בידי משרדי הממשלה ולא העירייה. "לאורך כל הדרך, הנתונים מוסתרים מראשי הרשויות, מעכו ועד חדרה – והמשרד להגנת הסביבה מסרב לחלוק אתנו את רשימת המפעלים המזהמים ולחשוף את רמת הזיהום של כל אחד מהם", המשיך, "יש לשים קץ לאימפוטנטיות של הגופים המוסמכים, העוסקים לצערנו בפרשנות וניתוח טבלאות במקום להילחם על בריאותם של תושבי הקריות, טבעון, עכו וחדרה".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.