טבריה: מה גרם להסתה נגד חרדים? מודעה מפוברקת

המשטרה העלתה לאחרונה את רמת האיום על ראש עיריית טבריה לגבוהה ביותר – בגלל מודעה כביכול חרדית נגד רון קובי, שכעת מתבררת כמפוברקת

מי פיברק מודעה שהשחירה את החרדים בטבריה? עיתון 'ישראל היום' חושף היום סיפור על ראש העיר טבריה רון קובי, שמקומם לכל הדעות.

ראשיתו של הסיפור ביום שני לפני שבועיים, אז העביר יוסי אלימלך, מקורבו של ראש העיר רון קובי, בקבוצת ווטסאפ שבה חברים יותר מ־100 מתושבי טבריה, צילום של מודעה חשודה, כך לדברי העיתונאית עדי חשמונאי בישראל היום. לדבריו, המודעה העתיקה את הכותרת הראשית שנכתבה למחרת רצח רה"מ יצחק רבין ז"ל ב"ידיעות אחרונות", אך החליפה את שמו של רבין בשמו ובתמונתו של קובי. "רון קובי נרצח, ישראל כואבת ובוכה. הרוצח: אייטוללה", נכתב. "ההסתה הפרועה לא נפסקת!" כתב אלימלך בקבוצה, והרוחות סערו. המודעה הוצגה כחלק ממכלול דברי הסתה לכאורה, שמופצים בתקופה האחרונה נגד ראש העיר.

רבים בקבוצה הביעו זעזוע עמוק, ואחד מחברי קבוצת הווטסאפ אף שאל: "היכן המשטרה בסיפור?". בהמשך שאל חבר המועצה מהאופוזיציה רפאל טרבלסי: "הוגשה תלונה למשטרה?", ובהמשך הוסיף: "במידה ולא הוגשה תלונה במשטרה אני אעלה להגיש תלונה על זה בכדי לגלות באמת מי עומד מאחורי מודעה זאת ולטפל בעניין חוקית". אלימלך השיב כי הוא יטפל בנושא, אולם למחרת כבר הגיש טרבלסי תלונה במשטרה ובשיחה עם "ישראל היום" אמר אלימלך: "טרבלסי הקדים אותי, אז לא היה לי מה להגיש תלונה".

יום למחרת זומן אלימלך לתשאול במשטרה, שם הסביר כי הוא זה שהעלה את הפוסט בווטסאפ, וטען לדברי 'ישראל היום' כי הוא קיבל את המודעה בהודעה פרטית ממנהל דף הפייסבוק האנטי־חרדי "שיקצע במרפסת", בו רבים תומכים בקובי ובצעדיו בצורה נלהבת.

עוד אמר כי בשל הזעזוע שחש, שיתף את התמונה בקבוצת הווטסאפ שלו כי חשב שמדובר בהסתה נגד קובי, אולם רק בדיעבד הבין כי ייתכן ומדובר דווקא במודעת תמיכה בקובי, המבקשת להתריע מפני אסון במידה ולא ישמרו עליו בצורה המיטבית ביותר. בקבוצת הפייסבוק, הסביר, נוהגים לכנות את החרדים "אייטוללות" ובמודעת ההסתה נכתב: "הרוצח: אייטולה".

אלא שלמרות שהחקירה הסתיימה בהיעדר עבירה פלילית מאחר שלא נמצא כי מדובר בפלילים, כמה שעות אחר כך פורסם כי המשטרה החליטה להעלות את רמת האיום על קובי לדרגה 6 – הגבוהה ביותר.

בראיונות שנערכו עם רון קובי בנושא, הוא טען כי מתנהלת נגדו מסכת ההסתה לכאורה מצד הציבור החרדי בשל פתיחת העסקים בטיילת והפעלת הקו הציבורי בשבת, אולם גם כאן נמנע כמעט לחלוטין מלהתייחס למודעה שבעקבותיה, בין היתר, הועלתה רמת האיום עליו.

בשיחת צ'ט של "ישראל היום" עם דף הפייסבוק "שיקצע במרפסת" הסבירו מפעילי הדף כי: "אחד מחברי הדף הכין אותה במטרה להעלות את זה לדף כתוכן פרובוקטיבי שנועד להזהיר ולהתריע בפני הרשויות מה הולך לקרות אם ההסתה הפרועה לא תיפסק, ועל מנת שהרשויות יתעוררו ויעניקו לרון קובי אבטחה מקסימלית".

כלומר, המודעה לא יצאה מהציבור החרדי כלל, אפילו להיפך.

חבר האופוזיציה העירונית רפאל טרבלסי אמר ל"ישראל היום": "זה מקומם שלא רק שהמשטרה לא מבהירה את זה לציבור, אלא היא גם העלתה במקביל את רמת האיום על קובי. דווקא בזכות מודעה שקרית, המשטרה נתנה לאוהדיו עוד כוח והעלאתה בעקבותיה את רמת האיום על ראש העיר לדרגה הגבוהה ביותר, צעד שבעקבותיו התבקשו חברי המועצה לאשר תקציב של 100 אלף ש' לחודש עבור אבטחתו".

יוסי אלימלך מקורבו של קובי מסר בתגובה: "חבר המועצה רפאל טרבלסי שכל היום רק מחפש פרובוקציות, הלך והגיש תלונה על דבר שלא היה ולא נברא".

ממשטרת ישראל מסרו בתגובה: "כל תלונה המתקבלת במשטרה מטופלת ונבדקת ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת ואין בכך כדי לאשר או להכחיש כל פרט מפרטי הפנייה".

מרון קובי נמסר בתגובה: "יש בטבריה גורמי אופוזיציה שמנסים לעשות דה־לגיטימציה גם במרחב העשייה שלי וגם במרחב הפוליטי. כל הסיפור הזה לא קשור אלי, למעט רצון של פוליטיקאים מקומיים לבצע פייק ניוז. מעולם לא התלוננו על המודעה הזאת כהסתה והאיום עלי מגיע מארגוני פשיעה שמקורבים לחצרות רבנים טבריינים! אם תבדקי במשטרה אז תראי שגם שם לא מתייחסים למודעה כהסתה. ביום הראשון שראיינו אותי בטלוויזיה, אמרתי שהתמונה הזאת היא בכלל לא הסתה. תפרסמי את הכתבה הטיפשה הזאת ונעשה ממך צחוק".

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. יתמו חטאים מן הארץ ורשעים עוד אינם ... במקום לצאת בהפגנות ובאלימות כמו שנהגו כל עם ישראל מזמן מתן תורה עד היום וכו ... 'הם בחרו רק לצאת במלחמה מתוך בית המדרש, וכולם כאיש אחד התחזקו בללמוד הלכות שבת בעיון וכך מתוך מלחמתה של תורה הם לבטח ינצחו... ויתן ד' שכשם ששברו אנשי טבריה את סילונייהו .. . כן יתן ד' ויכניע כנגדם את הסילון -( ) קוץ הממאיר שקם על אותה עיר שקטה... ויתמו חטאים מן הארץ ורשעים עוד אינם ...

  מעשה שעשו אנשי טבריה… אמרו להם חכמים: אם בשבת…

  בפרשת כי תשא התורה מעידה על עם ישראל: ושמרו בני ישראל את השבת!!!! .. כן יש כאן שתי עדויות. בלילה אנחנו מעידים על הקב"ה: שביום השביעי הוא שבת מכל מלאכתו !! ולמחרת הקב"ה מחזיר לנו עדות, והוא כעת מעיד עלינו בקידושא רבא: ושמרו בני ישראל את השבת !!!! כן… כלל ישראל שומרי שבת!!! לא יעזור לאף אחד!!! כל מרשיעי ברית שינסו לטשטש את העובדה הזו… לא יעזור לכם… שבת קודש נמצאת בנשמתו של כל יהודי …

  בתקופה האחרונה כל עם ישראל מלוים בדאגה ובכאב חזק את אחינו תושבי טבריה שנאלצו בזמן האחרון ללמוד בעיון את פרק מי "שאחזו קרדייקוס…" ולהתמודד מול אחד מזרע עמלק שר"י – חמור בלי דעת… שאחזו רוח רעה וכל מעשיו בבהלה ובשגעון והוא מהלך אימים על כל הקדוש והיקר ובפרט על שמירת שבת קודש… שהאמורא רב נחמן מעיד על תושבי העיר טבריה במיוחד שהם שומרי שבת…

  וכשעולא אומר: שהלכה כאנשי טבריה שמותר לתת סילון של צונן לתוך אמה של חמין… עונה כנגדו רב נחמן.. הנושא כבר הוכרע ממזמן!! ברגע שחכמים אמרו לאנשי טבריה שהסילון הזה מנוגד לדעתם… באותו שבוע שברו אנשי טבריה את הסילון וזהו.. ואכן גם כיום ק"ק טבריה בחרה בדרך יחודית משלה כיצד לצאת במאבק על קדושת השבת…

  במקום לצאת בהפגנות ובאלימות כמו שנהגו כל עם ישראל מזמן מתן תורה עד היום וכו … 'הם בחרו רק לצאת במלחמה מתוך בית המדרש, וכולם כאיש אחד התחזקו בללמוד הלכות שבת בעיון וכך מתוך מלחמתה של תורה הם לבטח ינצחו… ויתן ד' שכשם ששברו אנשי טבריה את סילונייהו .. . כן יתן ד' ויכניע כנגדם את הסילון -( ) קוץ הממאיר שקם על אותה עיר שקטה… ויתמו חטאים מן הארץ ורשעים עוד אינם …

  בא נלמד גם אנחנו מתושבי טבריה וננסה לחשוב מה כל הדברים האלו באים לעורר אותנו ? מה קרה שבזמן האחרון יש חילולי שבת מכאיבים במיוחד שקמים אינשי דלא מעלי ורומסים את השבת ברגל גסה ובצורה שגורמת לכולנו לזעזוע ולשאט נפש… עזוב אותם… אלו שעושים את זה הם לא מבינים כלום מהחיים שלהם… אין אצלם לא סוף מעשה ולא מחשבה תחילה… בא נדבר כמו יהודים צדיקים!!! שיודעים להסתכל פנימה!!! מה הקב"ה רוצה מאיתנו? למה הקב"ה מזמין לנו כאלו מחזות???

  כידוע… באותו גשר יהודית היה מחזה שכולם צחקו עליו… ניצפו שם פועלים יהודים שעבדו בשבת וחיללו אותה בריש גלי… ובמקביל תוך כדי העבודה הם גם עשו קידוש… כולם עשו מזה צחוק… אבל זה ממש ממש לא מצחיק.. אתה יודע למה זה לא מצחיק ??

  כי מי אמר שאני יותר טוב מהם! אולי גם אני עושה קידוש ו– ומחלל שבת רח"ל!!!!!
  אולי הקב"ה הראה לי את הבבואה שלי?? אולי גם אני… שאף פעם לא למדתי הלכות שבת ברצינות… אולי גם אני עושה קידוש מידי שבת ואח"כ עובר על בישול ובורר ומוקצה ומחתך וטלטול מרשות לרשות ? ?… יש לך מה לענות על זה??

  אתה יכול לסמן וי ולהגיד לי !! לא: זה לא אני?? הרי בשביל להגיד שזה לא אני… אנחנו צריכים לעבור לכה"פ פעם אחת מסימן רמ"ב בשו"ע ועד לכה"פ סימן דש… נו… מי יאומר עשינו את זה פעם אחת?? האם פעם אחת עשינו סקירה רצינית האם אנחנו שומרי שבת?? האם כואב לנו חילול שבת שאנחנו מוחים על זה ברבים???? אז למה הפועלים האלו כ"כ מצחיקים אותנו?? מי אמר שזה לא אנחנו??? אני רוצה שתבין: יש טעות מפורסמת שיש כאלו שחושבים ששבת קודש זה יום קדוש שהוא מקור הברכות וכו … 'וכו' ובגלל!!!!! בגלל שהוא יום כזה קדוש… לכן יש בו גם הלכות ודינים שקוראים להם הלכות שבת… אז זהו שלא!!! מי שיודע פרק כלל גדול בשבת… הרי האיסור מלאכה זה השבת בעצמה!! כל מהות השבת זה שביתה ממלאכה!!! (ומי שלא יודע מלאכות שבת נקרא שוכח עיקר שבת) מי שלא כ"כ נזהר בהלכות שבת אז אין לו שבת… הוא לא שומר שבת …
  הבנת מה אמרתי?? אם לא… אז אני אסביר ברחל בתך הקטנה: הנה … יש כעת ראש עיר שכולנו מזועזעים ממה שהוא עושה בשבת… ?? …מה מה הוא עושה ?? … מה כ"כ נורא במה שהוא עושה ? שבמקום שיהודים ישבו בבית כנסת וישירו לכה דודי… אז הם מבלים שם בטיילת??? זו הבעיה?? שבמקום שיהודים ישבו בשולחן שבת… אז הם אוכלים בפיצריה שפתוחה בשבת? זו הבעיה?? שבמקום שיהודים יתפללו בביהכנ"ס בשבת… אז הם נוסעים בתחבורה ציבורית שפתוחה בשבת? זו הבעיה??

  לא !!!! נכון שאולי חיצונית זה מה שמעורר בנו את רגש הזעזוע הטבעי… אבל לא זו הבעיה!!! הבעיה היא: שאוטובוס שנוסע בשבת הוא עובר על אחד מל"ט מלאכות שבת!!!! ומי שפותח חנות בשבת… הוא עובר על שבות של חז"ל של איסור מקח וממכר … ואני יושב ואוכל חמין…

  ובזה!!!!! בזה גם אנחנו שייכים!!!! כי בדיוק כמו שאותו ראש עיר מחלל שבת… במה?? בזה שהוא לא שומר את הלכות שבת!!! הרי בנקודה הזו… גם אנחנו במפלגה שלו… גם אנחנו יכול להיות שלא מקפידים על הלכות שבת… לא תאמין.. אבל אם אתה ישבת בשולחן שבת מול נרות שבת ואכלת דגים ואמרת לכבוד שבת קודש …. ו… ו ותוך כדי עברת על איסור בורר מחוסר ידיעה. אז אתה וראש עיריית טבריה חברים!!!! שניכם מחללי שבת!! אז הוא אמנם עושה את זה במזיד ובברוטאליות ובלי כיפה ובשאט נפש ובפרהסיא… ואתה עושה את זה עם עניבה או שטריימל אחרי מקווה מול נרות שבת תוך כדי עונג שבת… אבל למעשה שניכם עוברים על אותו איסור… שניכם פגמתם באותו היכל בשמים… וממילא!!!! כשהקב"ה מעמיד לנו בן אדם מחרף ומגדף שמחלל שבת להכע … יס החשבון נפש הראשון שאנחנו צריכים לעשות זה רגע רגע… מי אמר שאני כן שומר שבת?? הרי אני לא יוצא להפגין ולמחות נגד חילולי שבת קודש!!! [איזה בושה זה] וכי בגלל שאני הולך למקוה בערב שבת ויש לי בגדי שבת ויש לי שלחן שבת ואני שבת הוי הוי הוי שבת… לכן אני יותר טוב?? סוף סוף כפי שסכמנו שבת קודש מתחילה ונגמרת במלאכות!!!! נזהרת מאיסור מלאכה — שמרת שבת!! לא נזהרת מאיסור מלאכה — אין שבת!! אין מנוס !!! ושמרו בני ישראל את השבת!!! "הקב ה נותן בנו אימון שאנחנו שומרי שבת… ובאמת יש לנו רגש לשבת… אבל אנחנו לא יכולים לפשוע באימון הזה!! חובתנו ללמוד הלכות שבת וליזהר בהלכות שבת כי זה כל השבת!!!!!

  יתמו חטאים מן הארץ ורשעים עוד אינם ... |
  הגב