"טוב שהאשכנזים הקימו את המדינה ולא ההיפך"

ראש העיר שדרות לשעבר, אלי מויאל, התעמת היום עם יעל בן יפת, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית רדיו FM101.5 ואמר: "טוב שהאשכנזים קיבלו את הספרדים ולא ההיפך, כי אחרת היו מקימים במזרח-התיכון עוד מדינה ערבית אחת. כאשר אתה עובר תרבות, הדור הראשון והשני משלם את המחיר, זו גזירת עולם ואיש לא יכול להתנגד לה"

אלי מויאל תקף בתכניתו של מנדי ריזל ב רדיו FM101.5 את היוזמה לשינוי שמות רחובות שנקראו על שם יוספטל, שיבא ואחרים – בעקבות הממצאים שעלו מהסדרה 'סאלח פה זה ארץ ישראל'.

לדבריו "טוב שהאשכנזים קיבלו את הספרדים ולא ההיפך, כי אחרת היו מקימים במזרח-התיכון עוד מדינה ערבית אחת. אולי כדאי שתאמר האמת ושנשים מראה מול הפנים שלנו: כמה אוניברסיטאות היו במרוקו? מה ידענו על העולם המתקדם? כמה טכנולוגיה היתה במרוקו? אם הספרדים היו עולים ראשונים, הייתה פה עוד מלוכה. כאשר אתה עובר תרבות, הדור הראשון והשני משלם את המחיר, זו גזירת עולם ואיש לא יכול להתנגד לה. ההורים שלי ושלך שילמו את המחיר והורים אחרים שילמו את המחיר. זה המחיר ששולם בשביל לבנות את הארץ הזו".

כשנשאל: "המחיר היה מוצדק? אתה מבין אותו?"השיב מויאל "בוודאי קבלנו מדינה ועצמאות ודמוקרטיה (…) שום עלייה לא הייתה חלקה באמת. עם כל הכבוד, אי-אפשר שבזמן ש-7 מדינות ערב יאיימו לכלות את ארץ ישראל, הם יטפלו בגזזת (…) השנים היו שנות מלחמה, אני עברתי את ההקרנות נגד גזזת ב-57".

יעל בן יפת, מנכ"לית הקשת הדמוקרטית המזרחית, שהתעמתה בשידור עם מויאל, כינתה אותו "גזען" ו"משת"פ", כלשונה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.