טוענת רבנית חרדית, נעים להכיר

צביה לוי היא טוענת רבנית חרדית יודעת להיות קשובה לנשים בכלל וחרדיות בפרט, לשמוע, להכיל, לדאוג ולטפל בתיק הגירושים הכי מהר שהיא תוכל כדי לחסוך כאב לב לטובת שני הצדדים בהווה ובעתיד. איכות חיים מבחינתה הוא להיות עצמאית ולקבוע לעצמה מה ומתי לעשות או לא לעשות.

צביה לוי טוענת רבנית בת 44, נשואה ואמא ל-4 ילדים, צביה אשת הייטק לשעבר, כשהפורייקט בו עבדה שנים נסגר. נחליטה לעשות שינוי כשבעלה הציע לה להצטרף למשרד טוען רבני שבבעלותו, לקח לה זמן לעכל ולחשוב על הסבת מקצוע, אבל כשהחליטה ללמוד אותו וגילתה כמה באמת חסר לנשים בכלל וחרדיות בפרט טוענת רבנית שהיא אישה.

אישה במקצוע שנחשב גברי בציבור החרדי 

כל אישה יהודיה אפילו שאינה שומרת מצוות כשהיא מתגרשת היא צריכה לעבור בבית הדין הרבני כדי לקבל את הגט, כשאנו מדברים על ענייני גירושין הרי מדובר בעניינים הכי אישיים שיש לנו ודברים שהצינעה יפה להם, ובדרך כלל כל אישה, ונשים חרדיות בפרט, ודאי לא נוח להן לדבר ולפתוח את הנושאים הללו בפני טוען רבני גבר. הרבה יותר נוח לאישה לשתף דווקא אישה בתהליך הלא פשוט שהיא חווה בעת שכזאת, אין ערעור על התרומה והתמיכה שיש לאישה כשטוענת רבנית מלווה אותה. אותה אישה מרגישה שיש מישהי שמבינה אותה, ואת ההתמודדות שלה מכל הבחינות, וכמובן מהבחינה של הקושי בשיתוף, שאז ברור שקל יותר לשתף אישה. גם מהבחינה הנפשית, אישה שמחה שיש לצידה אישה התומכת  בה, ועוד יותר שהאישה שאיתה היא אישה חרדית כמותה המבינה אותה ומבינה את אורח חייה ואת המשמעויות שיש לזה בקהילה שבה חיה האישה. אישה שיודעת מחד את הניואנסים של המגזר, ומנגד, את ההלכות, ובעיקר, יש את המעלה של טוענת רבנית – שאין לעורכות דין בדרך כלל – שהיא מבינה את השפה של הדיינים בבית הדין, ויודעת מה הם התכוונו   ומכח זהיודעת מה לבקש ומה לתבוע, וכן מה לענות ולהגיב נגד תביעות מהצד השני. זה היתרון של הטוענת רבנית שיכולה להשיג בשביל הלקוחה שלה  את הכי טוב בשבילה!

ואכן, היום נשים מתחילות להפנים את זה ולהבין את החשיבות שיש בזה שטוענת רבנית תייצג אותן ושמחות על כך שיש להן את האפשרות להעזר באישה בכלל ובאישה חרדית בפרט.

איך הסביבה מקבלת אותך כטוענת רבנית

היום כבר מבינים שאם התורה לא אסרה לאישה לייצג (סעיף מפורש בשולחן ערוך), אין סיבה שלא לקבל אישה שלמדה את המקצוע ויודעת אותו ונעים להיות מיוצגת על ידה.

מה החוויה המרגשת שעברת מאז שהתחלת לעבוד כטוענת רבנית ולייצג נשים ואולי גברים?

ההצלחה לגמור את התהליך בכמה שפחות טרטור, ובכמה שיותר הסכמים שמוסכמים על 2 הצדדים, שמונעים הרבה מאד כאב לב שכל חלק ממנו שאפשר לחסוך הוא לטובת הצדדים בהווה ובעתיד.

סיפור מיוחד מעבודתך?

סיפור על עזרה שעזרתי לאישה שהגיע אלי שבועות מספר לאחר החתונה, עם סיפורים ותיקים פתוחים במשטרה, והחלטה סופית  שאין מה להמשיך את חיי הנישואין הללו. אין טעם להנשים אותם הנשמה מלאכותית  וצריך להיפרד כמה שיותר מהר. הצד השני לא רצה כל כך אך הפעלנו שיטת מקל וגזר מה שעזר לסיים את הסיפור הלא נעים מהר מהר ועם כמה שפחות נזק נפשי לצדדים.

מה הזכרון ילדות שלך?

שנים רבות ניסו לשכנע אותי ללכת לכיוון הזה של המקצוע, שהוא מתאים לי מכל הבחינות.

מה היא איכות חיים מבחינתך?

להיות עצמאית, שאני היא זו שקובעת מה ומתי לעשות או לא לעשות.

מה מטריד אותך לפני השינה?

אני משתדלת לסגור את היום לאחר משהו טוב לנפש, ללכת לישון רגועה, ולקום עם המון רעיונות חדשים ליום החדש.

איזו דמות היא השראה בעיניך?

סבא שלי, היה אדם תמים וישר פשוט יהודי מושלם – יהודי של פעם!

עם מי היית רוצה לשבת לקפה?

הייתי שמחה לשבת לקפה  עם דיינים מכובדים ומוערכים, כמו למשל הרב דיכובסקי ועוד. ומנגד עם השופט בדימוס, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק,

מהי הצלחה ?

ילדים שמסבים נחת יהודית, עם בית שמתנהל על פי ההלכה, ובעל שיושב ולומד תורה כמה שיותר שעות ביום.

מי או מה מצחיק אותך?

אנשים חריפים וציניים שיש להם חוש הומור ואמירות שנונות.

יעד בארץ ובעולם שאת משתוקקת להגיע אליו?

היעד הוא לא גיאוגרפי אלא להיות שם באותו מקום שכולם – ובעיקר כולן – יודעות  שיש להן כתובת באותו זמן שהם/הן נמצאות במצוקה. שתדענה שיש להן כתובת.

רגעים ביום יום שאת לא יכולה לוותר עליהם? 

זמן איכות עם המשפחה, שיושבים וכל אחד מספר איך עבר עליו היום, ומייעצים ומתייעצים אחד  עם השני מתוך אהבה ודאגה לאחר.

שוקולד או חטיף בריאות?

גלידת שוקולד מפנקת.

אישה היא? 

עיקר הבית, אבל לא רק… בכל מקום היא עיקר!!!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.