בעקבות המהומות: טורקיה גירשה את השגריר הישראלי

משרד החוץ הטורקי הודיע כי שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, יגורש מהמדינה בשל הרג המפגינים בגבול עזה. נאה כבר הוכרז כ"אישיות בלתי רצויה"

משרד החוץ הטורקי הודיע כי שגריר ישראל בטורקיה, איתן נאה, יגורש מהמדינה בשל הרג המפגינים בגבול עזה. נאה כבר הוכרז כ"אישיות בלתי רצויה".

אמש החזיר הממשל באנקרה את השגריר הטורקי מישראל ל"התייעצויות".

נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן תקף אתמול בחריפות את "הטבח בעזה", ארדואן טען כי "זה ממש רצח עם. לא משנה מאיזה צד זה מגיע, מצד ארה"ב או מצד ישראל. אני מצטער, אבל אני מקלל גם את אלה ששותקים מול האירועים. ישראל היא מדינת טרור, והצעדים שהיא נוקטת בהם עכשיו מוכיחה שהיא מדינת טרור".

. ראש הממשלה נתניהו לא נשאר חייב, והשיב: ‏"ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס, ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר". זמן קצר לאחר מכן הכריזו בטורקיה על שגריר ישראל איתן נאה כאישיות לא רצויה וגירשו אותו.

כוחות גדולים של הצבא ערוכים הבוקר בכוננות גבוהה מול רצועת עזה לקראת ההפגנות שצפויות להתחדש על הגדר במסגרת אירועי יום הנכבה הפלשתיני שחל היום.

העימותים אתמול לאורך גדר הגבול של רצועת עזה היו הקשים ביותר מאז סיומו של מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014, כאשר 58 מחבלים פלסטינים נהרגו וכ-2,400 נפצעו בעשרות תקריות.

במהלך היום ניסו הפלשתינים להניח מטעני חבלה לאורך הגדר ואף עשו שימוש נרחב בעפיפוני תבערה שהופרחו לעבר ישראל וגרמו לדליקות רבות. בסך הכל הופרחו 25 עפיפונים שגרמו ל-23 דליקות בעוטף עזה.

בשיא העימותים הגיע מספר המפגינים לכ-40,000 ב-13 מוקדים, מספר גדול, אך נמוך באופן משמעותי מהציפיות של חמאס, שהתכוון להביא כמאה אלף פלשתינים לגדר הגבול. בתגובה לפעולות הטרור תקף צה"ל 11 יעדים של חמאס באמצעות מטוסי קרב וכלי טיס לא מאוישים. בנוסף, תקף צה"ל באמצעות טנק שתי עמדות טרור בצפון ובדרום רצועת עזה.

חמאס החליט אתמול בערב לפנות את בתי החולים שדה שהוקמו סמוך למוקדי העימותים. למרות זאת בצה"ל לא לוקחים סיכונים וממשיכים בכוננות כשהמטרה היא ברורה – לא לאפשר לאף פלשתיני לחצות את הגדר.

בצל האירועים הקשים בגבול הרצועה, נמשכה גם אתמול שגרת החיים ביישובי עוטף עזה ואפילו החקלאים יצאו לעבוד בשדות שבקרבת הגבול. גורמי הביטחון במועצות האזוריות ביקשו מהתושבים לשמור על עירנות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.