צבא טורקיה תקף מטרות של אסד בסוריה

וושינגטון מנסה להנמיך את גובה הלהבות ושלחה מסר חריף לאנקרה. בקביל, מתרחב שיתוף הפעולה בין טורקיה לסעודיה {הקלחת הסורית מסתבכת}

הפסקת אש? כרגע נראה כי הקלחת הסורית רק הולכת ומסתבכת: לאחר שאמש התקבלו דיווחים על כך שחייל האוויר הטורקי החל להפציץ יעדים של המחתרת הכורדית סמוך לחאלב שבסוריה, בשעות האחרונות התקבלו ידיעות לפיהן תקפה טורקיה גם מספר יעדים של ממשל אסד בצפון המדינה.מי שמנסה למנוע את ההידררות הוא הממשל האמריקני שהודיע כי הוא מפציר באנקרה לחדול מתקיפותיה בסוריה.

יצוין כי כניסה אקטיבית של טורקיה לקלחת הסורית מעוררת חששות רבים בעולם היות ובמצב כזה התנגשות בין צבאה לבין הצבא הרוסי – שמחפה על צבא אסד – היא כמעט בלתי נמנעת.

ראש ממשלת טורקיה אהמט דבוטאולו אישר כי אכן צבאו תקפה מטרות של המחתרת הכורדית, ודרש מהארגון למשוך את כל כוחותיו מהאזור. "אנו נגיב על כל צעד שיינקט נגדנו… המחתרת למשוך כוחותיה מיד מהאזור כולו ולא להתקרב אליו שוב", דברי רה"מ הטורקי.

על פי גורם צבאי, התקיפות בוצעו בתגובה לירי על מוצבים של צבא טורקיה בגבול. עוד אישר הממשל גם את תקיפות היעדים של צבא אסד.

בבית הלבן פנו לשני הצדדים בבקשה להנמיך את הלהבות ואמרו כי על הצדדים להתרכז במאבק באויב המשותף -דאע"ש. "הפצרנו בגורמים של המחתרת הכורדית לא לנצל את חוסר הוודאות ששורר באזור על מנת להשתלט על טריטוריות נוספות".


(באדיבות רשת)

מוקדם יותר אתמול הצהיר שר החוץ הטורקי מבלוט קבוסולו כי ארצו וסעודיה עלולות לצאת בקרוב למבצע צבאי נגד דאע"ש בסוריה. השר הטורקי, שהשתתף בוועידת הביטחון במינכן, אמר כי ערב הסעודית "מוכנה לשלוח מטוסים וחיילים" לבסיס חיל האוויר אינצ'רליק בטורקיה – כך דיווח העיתון הטורקי "יני-סאפאק", המזוהה עם הממשל הטורקי. קבוסולו לא ציין כמה חיילים או כוחות ישתתפו במבצע הצבאי.

כזכור, רק אתמול סיכמו ראשי המעצמות במינכן על מתווה להפסקת אש בסוריה בין ממשל אסד למורדים, אך בשטח טרם רואים את התוצאות. "אני שמח לבשר כי השגנו התקדמות גם בנושא ההומניטרי וגם בנוגע להפסקת הלחימה…יש כאן פוטנציאל לשנות את חיי היום-יום של האזרחים הסורים – רק אם ההסכם ייושם במלואו", אמר מזכיר המדינה האמריקני, ג'ון קרי, במה שנתפס כרגע כהצהרה חסרת כיסוי וסיכוי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.