רב מחמד: הח"כ שאיים: "אתם תשלמו ביוקר על תוצאות הבחירות בירושלים" – טורו של אבי רוזן

רב מחמד

ביום שני השבוע מספר שעות לפני שעלתה הצעת החוק לפתיחת אזורי רישום יצא לי לשבת במזנון הכנסת ליד אחד מחברי הכנסת של ישראל ביתנו. "נו איך מעכלים את הניצחון בירושלים? מסתבר שאי אפשר לסמוך עליכם?" שאלתי את הח"כ. והוא שבדרך כלל ממהר להשיב מיד.  שתק לרגע חשב והשיב:" את תוצאות התמיכה של החרדים אתם תשלמו" השיב בצורה שלא משתמעת לשתי פנים והתחייב על טיפול הולם במהלך הקדנציה הקרובה.

בטרם החוק עלה להצבעה התחוללה לה דרמה של ממש בין חברי הכנסת החרדים לבין אנשי הבית היהודי וישראל ביתנו. מבחינתם זה מנוי וגמור שהפעם זה עולה מבחינת חברי הכנסת החרדים ניסו לנסות מאמץ של הרגע האחרון משל הייתה "חרב חדה מונחת על צווארו של אדם אל ימנע עצמו מן הרחמים". אחד מהחכי"ם החרדים ביקש להכניס הסתייגות בהסתייגות טען הח"כ כי יש להוסיף לחוק כי מי שיעסוק ברישום נישואין ללא היתר מהרבנות הראשית לישראל עונשו יהיה מאסר שנתיים.

הסתייגות נכנסה. ובעצם הפכה למלכודת הדבש של החוק ניתן יהיה לומר כי אפילו דודו רותם ואלי בן דהן לא חשבו על סיכול הבדצי"ם  כל כך טוב כפי שעשו החרדים לעצמם ובכך למעשה הודות להסתייגות הח"כ החרדי יאסר על בד"צ העדה החרדית, שארית ישראל, ובית הדין של מחזקי הדת בעלזא. לרשום לנישואין את אנשי קהילתם.

ברור לכל שההסתייגות לחוק לא ישימה  וזאת מהסיבה כי כל אחד מהבדצי"ם פועל מכוח מועצה דתית שפורסת את חסותה על מערך רישום הנישואין. כך לדוגמא: בעלז מאשרת את כל תעודות הנישואין שלה על ידי המועצה הדתית בירושלים מי שחתום בפועל על התעודות הוא הרב יצחק רלב"ג שהוא הרב המורשה לרישום נישואין.

גם 'שארית' פועלת מכח מועצה דתית הפורסת את חסותה על רישום הנישואין שלה. אולם אותו ח"כ חרדי שכח כי במשרד הדתות כבר לא שולטת ש"ס או יהדות התורה במשרד פועלים אנשי הבית היהודי שהם גם השולטים בפועל על הרבנות הראשית לישראל.  ואם הם רוצים החגיגה הזאת עלולה להיפסק.

המוח היהודי הוא יצירתי אבל בנקודה זאת בא לידי ביטוי ההבדל שבין חכם לפיקח. חכם יודע איך לצאת מבעיות שהוא נכנס אליהם ופיקח לא מכניס את עצמו לבעיות.

בידי בן דהן היכולת לחסל את מערך הבדצי"ם הפועלים בחסות המועצה הדתית בירושלים ובאותה עת  להקים את מערך רישום הנישואין של צהר באופן מסודר וממוסד.

הסערה בתוך אולם המליאה

באולם המליאה התחוללה סערה מי שהוביל אותה ביתר אקטיביות היו חברי הכנסת של יהדות התורה. ש"ס הייתה פסיבית וחברי הכנסת שנכחו באולם נהנו מההצגה ומהשחקנים הראשים שלה.  גפני מקלב ואשר.

גפני הטיח בבית היהודי "זאת בושה למפלגה שמתיימרת להיות מפלגה דתית", צרח  גפני לעבר חברי הבית היהודי שלא גילו אדישות לדבריו, "מה, אתם מבינים יותר מהרבנים שלכם? הכל בשביל למצוא חן? אתם מבינים איזו בכייה לדורות החוק הזה יעולל? עלולות לקרות טרגדיות. המציאות הזאת שבה אתם הולכים להעביר עכשיו חוק שיגרום לכך שתהינה פגיעות בלתי רגילות בסטטוס קוו הדתי, אני במקומכם הייתי מתבייש". אמר גפני וזכה לקריאות ביניים מחברי הקואליציה.

מקלב, טען בדיון שהחוק לא נועד לשפר את השירות לציבור, כפי שטענו יוזמיו, אלא להקל בדרישות הממסד הדתי מציבור המתחתנים. הוא הוסיף כי חברי הקואליציה העבירו את הדיון על החוק מוועדת הפנים לחוקה, בשל הרכב החכי"ם המאיישים אותה, שהביאו לקידומו המהיר של החוק.

וח"כ יעקב אשר, אמר בדיון: "העם היהודי חי על ההיסטוריה שלו. יש עמים אחרים שאין להם את התורה וההלכה ויש להם סמלים אחרים. אנחנו לא יודעים לשמור על האוצרות שמייחדים את העם שלנו מעמים אחרים. אנחנו מזלזלים בזה והיום יש כאן בכנסת תחרות של מי יכול לעצב את ההלכה והתורה לפי רוח התקשורת, הרחוב או האנשים שאינם מאמינים בהלכה". בבית היהודי, מצדם, התגאו מאוד בהישג , והזכירו שללא הרוח הגבית המשמעותית שנתנו לחוק, לא ניתן היה להעבירו.

את שמחתו של ח"כ איתן כבל לא היה ניתן להסתיר משעות הצהריים הוא הלך במסדרונות הכנסת כאילו זה עתה ניצח את עופר עייני ושלי יחימובי'ץ בעת ובעונה אחת. את הצעת החוק המקורית אמנם הובילו, בין היתר, סגני השרים דהיום פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) וזאב אלקין (ליכוד) – אך מאז כל חברי הכנסת שהיו חתומים על ההצעה בכנסת הקודמת פרשו או עברו לשבת סביב שולחן הממשלה. כבל זכה מן ההפקר ונותר היוזם היחיד של הצעת החוק, שבה חשקו סיעות רבות אחרות ובראשן הבית היהודי וישראל ביתנו. "זכות גדולה נפלגה בחלקי", אמר כבל, "לא האמנתי שהזכות הזאת תינתן לי".

בן דהן, לא נשאר חייב ומתח ביקורת ואמר: "טלו קורה מבין עיניכם, קורה גדולה מאוד", אמר, "מי התיר לכם לרשום תושב באר שבע בבני ברק?" בן דהן הודיע שמשרד הדתות הקים מאגר ממוחשב שיכיל מידע על כל אזרחי המדינה ויוכל לחשוף אם האדם שנרשם לנישואין הוא פסול חיתון. "המצב היום הוא ללא בקרה וללא ביקורת. הקמנו מערכת ממוחשבת שפותרת את כל הבעיות. רב רושם נישואין ימתין 14 יום עד שיקבל את המידע".

מה זה בדיוק חוק צהר

אז מה בדיוק אומר החוק החדש שמעורר את חמתם של נציגי הציבור החרדי?  על פי החוק החדש זוגות יוכלו לבחור את הרב שישיא אותם ללא קשר למקום מגוריהם, בניגוד למצב כיום.

הרעיון להפוך את רישום הנישואים לארצי עלה בעקבות ריבוי מקרים שבהם רשמי נישואים סירבו על דעת עצמם לרשום מתגיירים, והערימו קשיים גם על יהודים מלידה. יוזמות החקיקה תפסו תאוצה בעקבות החלטת שר הדתות היוצא ח"כ ר' יעקב מרגי לשלול מארגון צהר את הסמכות לרשום לנישואים. בינתיים הוחזרה הסמכות לארגון צהר לרשום לנישואים באופן על־אזורי, אבל החוק החדש מרחיב סמכות זאת לכל רבני הערים.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "על פי הנהוג כיום, זוג המעוניין להינשא יכול להירשם רק בלשכת הרבנות שבאזור המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג כמקום מגוריו. בנוהג זה היה הגיון בתקופה בה רב העיר הכיר את בני עירו, ולכן היה מוסמך להתיר או לפסול נישואים של הבאים להירשם אצלו. אולם, כיום הערים גדולות ואין הרב מכיר את כל תושבי עירו, ולכן באותה מידה שהוא מוסמך לרשום לנישואים את תושבי עירו כך ראוי שהוא יוסמך לרשום אחרים".

עוד נכתב כי "פתיחת אזורי הרישום תקל על זוגות צעירים להירשם לנישואים, תחסוך להם זמן יקר והוצאות, בלי שתתרחש ירידה ברמת הפיקוח על הנישואים".

האישור בכנסת של החוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים, נעשה בניגוד לעמדת שני הרבנים הראשיים לישראל. וכאן מודבר בחידוש לראשונה בתולדות המדינה מחוקקת הכנסת חוק העוסק ברבנות הראשית בניגוד לעמדתה

לפני חודשיים, בישיבת מועצת הרבנות הראשית לישראל שבה השתתף בן דהן ביחד  עם הרבנים הנבחרים הראשון לציון ונשיא ביה"ד הגדול הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א והרה"ר דוד לאו שליט"א קיבלה מועצת הרבנות הראשית החלטה הקוראת לכנסת לבטל את החוק המכונה חוק צהר.

בשולי הדברים סיפור העברת החוק לא נהיר לכתבים המסקרים את חוק צהר הרי חוק הארכת כהונת הרבניים הראשיים לישראל ידעו חברי הכנסת החרדים לבלום והדיל לבחירת חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל ידעו חברי הכנסת החרדים להוביל ולשמר את המצב הקיים בדיוק כאן בנושא הזה לא נמצא הפתרון.

אפשר כי גורם מסוים בתוך הרבנות הראשית לישראל היה בעל עניין להעביר את החוק.

הסכנות בחוק צהר

בחוק סכנות רבות והוא מדבר על פתיחת אזורי רישום אך בפועל ניתנה יריית הפתיחה לטיפול בבעיות רבות. רב עיר מדרום הארץ הטיב להגדיר את הבעיות שבחוק. "מדובר בהרס של הרבנות הראשית ופגיעה אנושה ברבנים". הסביר הרב. "הרב נפגש עם בני עירו שאינם שומרי תורה ומצוות בשלושה צמתים בחייו בברית המילה אז אין עם מי לדבר בחתונה שאז יש הרבה זמן לדבר ובאבל שאז אין על מה לדבר".

הזמן החושב ביותר לרב הוא הוא עת החתונה אז אדם קשוב הוא שומע לרב יש את היכולת לפנות לליבם של האנשים כאן מגיעה צהר ורוצה לקחת את האפשרות של הרב לפנות לאותם אנשים.

אחרי צהר יבקשו גם לטפל בנושא הכשרות מדוע שהרבנות בשהם לא תעניק כשרות בטבריה הרי מדובר ברבנות ידידות יותר מבינה יותר ומסבירה פנים יותר.

איש לא החליט מה הם הגבולות השבוע נפל דבר וספק רב אם יהיה מי שיתקן אותו.

התנגדות לצורכי פרוטוקול בלבד

ביום ראשון נערכה ישיבת ממשלה טעונה. שרי הממשלה התכנסו לדון סביב ההחלטה לשחרור 26 מחבלים רוצחים אשר רצחו יהודיים חפים מפשע רק בגלל היותם יהודים. השרים נחלקו בין תוכי ראש הממשלה לבין האופוזיציה של ראש הממשלה בתוך הממשלה אותה הוא מנהל.

הם הגיעו טעונים חלקם שמעו את דעתם של חבריהם בדרך לישיבת הממשלה בכלי התקשורת. גדעון סער אמר:" חמור מאוד ששר שהשתתף בהלוויה של  חייל שנרצח ותקף את החלטת הממשלה שהוא עצמו חבר בה על שחרור מחבלים זה דבר הכי ציני ולא מוסרי.

אורי אורבך לא נשאר חייב והשיב לו :"פעם לפני החלטה על שחרור מחבלים השמים רעדו העובדה שהיום שחרור מחבלים הפך להיות דבר של מה בכך מן מטבע עובר לסוחר לצורך תחזוקת המשא ומתן הוא דבר שמתפקידנו להתריע מפניו".

גדעון סער לא נשאר חייב והשיב לאורי אורבך :"אם שחרור מחבלים כל כך חמור בעינייך תתפטר מהממשלה"

אורבך השיב לו בציניות :" אשקול בחיוב ואענה בשלילה כפי שאם תהליך השלום לא יתקדם אחרים לא יפרשו".

דו השיח שבין השרים סער ואורבך התרחש בתחילת השבוע  והוא מבשר יותר מכל את הזעזועים אותה חווה הממשלה. אולם אל דאגה מדובר בממשלה יציבה חזקה שכל אחד מהיושבים בה לא ימהר לעזוב אותה.

הבית היהודי במשחק הזה צובר לא מעט נקודת שליליות מבחינת קהל המצביעים שלו ששלח אותו לממשלה לבצע את המדיניות שלו הוא ציפה  ליותר. בפועל עוד מעט תמה לה שנה לכינונה של הממשלה. וממשלת בנט אריאל שחררה מחבלים והקפיאה בנייה אז מה בדיוק ההישגים של הבית היהודי בממשלה ה-33? חוק צהר!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.