טיסת עולים הגדולה ביותר מצרפת תנחת ביום שני הקרוב אי"ה

הסוכנות היהודית לאקטואליק: "העולים מצרפת יכלו לבחור להגר לכל ארץ אחרת בעולם בזכות אזרחותם הצרפתית.בחירתם בישראל מצביעה על הזיקה החזקה שלהם לציונות ויהדות"

כ- 200 עולים מצרפת ינחתו בנתב"ג ביום שני, 10.07, בטיסה מיוחדת של הסוכנות היהודית המאורגנת בשיתוף עם קרן היסוד. זוהי טיסת העולים הגדולה ביותר שתגיע הקיץ מצרפת ואף מרחבי אירופה כולה. עם נחיתתם יתקבלו העולים בטקס חגיגי בנתב"ג.

על סיפונה של הטיסה יהיו גם 74 ילדים ובני נוער שיקלטו במערכת החינוך הישראלית מיד בתום חופשת הקיץ. העולה הצעירה ביותר על הטיסה היא תינוקת בת כשלושה חודשים שתעלה עם הוריה ואחיה בן השנה וחצי לעיר נתניה. העולים יקלטו בערים נתניה, ירושלים, רעננה, אשדוד, נתיבות, תל אביב והרצליה ובמקומות אחרים ברחבי הארץ. מספר צעירים אקדמאים יגיעו גם הם בטיסה ויצטרפו לתכנית היוקרתית של הסוכנות היהודית ​​באולפן עציון בירושלים.

הקהילה היהודית בצרפת, המונה כחצי מיליון יהודים, היא הגדולה ביותר באירופה והשנייה בגודלה בעולם מחוץ לישראל. מאז קום המדינה עלו לארץ כ- 114 אלף עולים מצרפת, מהם כ- 37 אלף בעשור האחרון (33% מכלל העלייה מצרפת). החל משנת 2013 זינק מספר העולים מצרפת והגיע לשיא של כל הזמנים. בשנת 2014 נשבר שיא של 35 שנה עם הגעתם של כ- 7000 עולים ובשנת 2015 המשיכה המגמה עם הגעתם של כ- 8000 עולים. קצב העלייה נשאר גבוה גם בשנה שעברה ועמד על יותר מ- 5000 עולים , כ-150% יותר מהממוצע הרב-שנתי מאז 1970. על פי הערכות הסוכנות היהודית השנה צפויים לעלות כ- 4,000 עולים.

בשיחה שערך 'אקטואליק' עם יגאל פלמור מנהל התקשורת לקשרי ציבור של ה'סוכנות היהודית', מסתבר שלטיסה מסוג זה יש צורך להיערך כשלושה חודשים מראש .אכן כל השנה ישנם עולים המגיעים ארצה אך מועד הקיץ לדבריו נובע מכך שמדובר בסיום שנת לימודים מה שמקל על העולים המגיעים ארצה להכניס את ילדיהם למוסדות החינוך השונים.
אחד הדברים המרגשים בעליה זו לדבריו של פלמור :"היות ומדובר באזרחי צרפת יש להם יכולת להגר לכל מדינה על פני הגלובס ולמרות הכל רובם בוחרים בישראל"
לשאלתי כיצד הוא מסביר זאת שישנה עלייה כה גדולה של יהדות צרפת השיב :"מדובר בתערובת של מוטיבציה ציונית לצד תחושה של התחברות רבת שנים להיסטוריה היהודית. היהודים העולים מצרפת קשורים בכל לבם למסורת ישראל ".

"התחושה כיום בצרפת לא נעימה , אין רדיפה, אך ניצוצות של אנטישמיות מורגשת היטב ברחובות " כך אומר לי פלמר.

בבדיקה שהסוכנות היהודית עושה מכל גל עליה ישנם כ 10% שלאחר תקופה מחליטים לחזור לארץ מוצאם בעיקר בגלל כשלונות אישיים ולאו דווקא בעיות קליטה,מדינת ישראל מקצה לטובת העולים הלוואות אישיות מענקי דיור עזרה בהכשרה מקצועית וכדו'

למרות השכלתם של עולי צרפת לא אחת הם נתקלים בקשיים היות והתעודות שלהם לא מוכרות בישראל ויש להם משא לא פשוט בכדי לעבור עד להכרה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.