טיפים לקיץ: מה לא לעשות לעור שלנו

הקיץ כאן וטיפול בעור הפנים מחייב להיות מדוייקים ולדעת מה העור צריך? כמה פעמים שאלת את עצמך "מה אני עושה לא בסדר שהעור שלי ככה נראה?

הקיץ כבר כאן וטיפול בעור הפנים מחייב להיות יותר מדוייקים ולדעת מה העור שלנו באמת צריך? כמה פעמים שאלת את עצמך "מה אני עושה לא בסדר שהעור שלי ככה נראה? … העור שלנו עדין מידי והגיע הזמן לדעת מה עושה לנו טוב ומה לא

  1. הרבה מאתנו מתמודדות עם טיפול בבעיה הטורדנית של אקנה בגיל מבוגר. אז בואו נירגע ונזכור שככל שמתבגרים העור נוטה יותר ליובש וכל התכשירים לאקנה מייבשים את העור. לכן בגיל מבוגר יותר מומלץ להשתמש בזהירות בתכשירים לאקנה על מנת להימנע מיובש קיצוני של העור – מה שישווה לו מראה פחות טוב. חשוב לזכור שלעיתים “פחות זה בעצם יותר”. אין מה לשטוף את העור יותר מפעם פעמיים ביום עם סבון – זה עלול לגרום ליובש קיצוני בעור ולפריחה ולעודד את העור להפריש עור יותר שומן, מה שעלול להחמיר את האקנה.

בגיל מבוגר מומלץ להשתמש בנגזרות של ויטמין A לטיפול באקנה כיוון שזה מטפל באקנה ובהזדקנות בעור במקביל (בניגוד לתכשירים המכילים בנזואיל פראוקסיד לדוגמא).

2.לא לשכוח את עור הקרקפת. לעיתים אנו נוטים לשכוח זאת ולהזניח אותו – בייחוד כשמדובר במסנני קרינה ודווקא  הקרקפת הוא האזור שהכי קרוב לשמש וחשוף לה. אז נכון שבעיה זו שכיחה יותר בגברים, אבל חשוב שנשים בעלות שיער דק או קצר יתנו על כך את הדעת ויטפלו בהתאם עם קרם הגנה משמש ו-/או שימוש תכוף בכובע.

  1. לא לעשות “קוקטיילים” של תכשירים קוסמטיים שונים. חשוב לדעת שלא תמיד יותר זה יותר טוב ולפעמים שימוש בכמה תכשירים יחד (כאלה שלא נועדו להיות יחד) עלול לבטל את ההשפעה של אחד מהם. לדוגמא – שימוש בויטמין C ובחומצה גליקולית יחד עם רטין A יכול לגרום לפירוק של הרטין A וגרום לו להיות לא יציב, מה שעלול לגרום רק לגירוי העור במקום לפעילות הרצויה של התכשיר.

כל העניין בתכשירים קוסמטיים הוא השילוב הנכון והשמירה על כך שהחומרים יהיו פעילים ויחדרו לעור. עדיף להשתמש בתכשיר אחד שמכיל את מה שרוצים או בשילוב שנבדק עי חברת הקוסמטיקה כיעיל ויציב.

  1. חושבות “לחטט” באקנה? כדאי להפסיק! חיטוט בפצעי אקנה מגביר סיכוי להצטלקויות ומהצלקות הללו קשה מאד להיפטר. אם אתן סובלות מנגעים גדולים דלקתיים- מומלץ לפנות לרופא לטיפול ולא לנסות אתה אופציה הביתית.

  1. לא לשכוח את אזור העינייםהעור סביב אזור העיניים דק ורגיש אז בעוד מרביתנו כבר מודעות לחשיבות של טיפוח  עור הפנים וטיפול נכון, חלקינו עדיין לא שמות מספיק דגש על עור העיניים. מומלץ להשתמש בקרם עיניים ייעודי כשגרת טיפוח על מנת לגרום לעור סביב העיניים להיראות רענן, מה שישפיע על מראה הפנים כולו.

  1. לא לשפשף את העור בחוזקה עם ליפא או מברשת! הרבה מאתנו אוהבות לקרצף את העור עם ספוג קשיח או  מברשת. זה נותן לנו הרגשה של ניקיון ורעננות. אבל אין שום יתרון רפואי או הגייני לקרצוף מאסיבי של העור. הדבר רק פוגע בתאי העור ואצל חלק משמעותי מהאנשים שעושים זאת על בסיס קבוע זה עלול לגרום לבעיות של פיגמנטציה כרונית בעור – עקב שבירה מכאנית של גרנולות המלנין בעור. בקיצור, העור מעריך טיפול עדין.

  1. לא למרוח תכשירי לחות לא מתאימים על העור. אבחון נכון של סוג העור הוא קריטי מבחינת בחירת סוגי תכשירי  הטיפוח המתאימים לעורנו. עולם הקוסמטיקה מוצף בתכשירים וחומרים ואין רק תכשיר אחד שהוא הכי טוב ולא בהכרח מה שהכי טוב לשכנה שלנו יהיה הכי טוב עבורנו. לשם כך יש לאבחן את סוג העור ואת בעיות העור הספציפיות שלך אצל איש מקצוע מיומן (רופא עור, קוסמטיקאית) ולהשתמש רק בתכשירים שמתאימים לסוג עורך. שימוש בתכשירים, טובים ככל שיהיו, שאינם מתאימים לסוג העור ולגיל רק עלולים להזיק ולא להועיל.

  1. לא למרוח תכשירי הגנה מתחת לקרם לחות. כאשר אתן מורחות בבוקר קרם לחות וקרם הגנה אתן אולי תוהות מה  למרוח קודם? אז קודם יש למרוח את קרם הלחות ואחר כך יש למרוח את קרם ההגנה. ההגיון בכך עומד מאחורי העובדה שקרם ההגנה יחסום את החדירה של קרם הלחות לעור. קרם ההגנה צריך להיות השכבה הכי חשופה לשמש על מנת להגן בצורה היעילה ביותר.

לפעמים עדיף לשקול להשתמש אפילו בתכשיר אחד משולב: לחות והגנה או למרוח שכבה דקה של קרם לחות ורק אחרי שהוא נספג אז למרוח את מסנן הקרינה.

באדיבות: ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור