טכנולוגיות בענן – מערכות הענן שיקלו עליכם את החיים

אחד השינויים הגדולים ביותר בעולם הטכנולוגיה בכלל והמחשוב בפרט, אירע בעשור הראשון של שנות האלפיים והוא קשור לתחום של טכנולוגיית ענן. שירותי מחשוב הניתנים לשימוש באמצעות מחשב מרוחק אליו מתחברים באמצעות האינטרנט או קו תקשורת.

לכאורה תמיד היה מחשוב ענן, בוודאי מאז שנות התשעים עת האינטרנט הופיע בחיינו באופן מלא כמו שאנחנו מכירים אותו היום.

טכנולוגיית ענן השתפרה פלאים והחל מהעשור הראשון של שנות האלפיים, כמעט כל משרד, בוודאי כל חברה גדולה, משתמשת בו, זה נכון גם לגורמים פרטיים, כל אחד מאיתנו, בצורה כזו או אחרת עובד עם מחשב ענן, כשאנחנו שומרים מידע בגוגל דרייב, כשאנחנו שומרים תמונות, מגבים מוזיקה וכדומה. כל אחד מהפעולות הנ"ל מתבצע באמצעות מחשב ענן.

במהלך השנים, אנחנו יכולים לראות כיצד מחשוב ענן יצא מהגבולות של גיבוי קבצים ומסמכים לעולמות תוכן אחרים. כך טכנולוגיית הענן שינתה את כל ההתנהלות המשרדית ואפשרה לפתח מערכות אשר לכאורה משתמשים בהן במשרד אך למעשה הן ניתנות לשימוש, הפעלה ובקרה מכל מקום באמצעות מחשבים מסוגים שונים.

דוגמא קלאסית לכך היא המרכזייה. הרעיון הוא מאוד פשוט. בכל משרד יש מרכזייה שמקבלת שיחות, מעבירה שיחות וכדומה. מרכזייה בענן מאפשרת לנו לשלוט בכך דרך מחשבים גם כשאנחנו לא נמצאים במשרד, היא מאפשרת לנו לשמור תיעוד של השיחות במחשב חיצוני, ולשמוע את התיעוד מתי שאנחנו רוצים מכל מחשב דרכו ניתן להתחבר למרכזייה.

היתרון של מרכזייה בענן, בא לידי ביטוי בשני אופנים. ראשית, אנחנו יכולים לשמור תיעוד נרחב של שיחות. להבדיל מהמרכזייה ששטח האחסון שלה הוא מאוד מצומצם, במחשב ענן אפשר להרחיב בכל עת את השטח (שגם כך הוא גדול), ולכן אנחנו יכולים לשמור אינספור של שעות שיחות. שנית, כאמור אפשר להגיע לכל שיחה מכל מחשב, כל מה שצריך לעשות זה להתחבר למרכזייה.

דוגמא אחרת לטכנולוגיית ענן שנהוג להשתמש בה היום, הן מצלמות אבטחה. בתים ומשרדים רבים משתמשים במצלמות אבטחה שמתעדות בכל רגע נתון את מה שקורה במבנה וסביבו. בעזרת טכנולוגיית ענן, אפשר גם לראות מה קורה במבנה, גם אם לא נמצאים בו, למשל כשנמצאים בבית, וכן אפשר לשמור תיעוד של התמונות. זה מאפשר לנו לבצע חקירות מקיפות יותר בנושא, במידה ויש צורך.

מי מספק טכנולוגיית ומי משתמש בהן?

אפשר לחלק את התחום של מחשוב ענן לשני סוגי ספקים. יש ספקים שמעניקים שירותי ענן בעזרת האינטרנט לצרכן הפרטי, מדובר בחברות כמו מיקרוסופט, גוגל, דרופבוקס ועוד. מדובר על מחשוב ענן שמתאים בעיקר לגיבוי קבצים מסוגים שונים. שטח בסיסי ניתן בחינם, בשביל להרחיב את החבילה יש לשלם.

סוג אחר של ספקים הם חברות תשתית גדולות, כמו יבמ, אינטל, מיקרוסופט, אורקל ועוד. הן עובדות בעיקר עם עסקים וארגונים. אכן מעסקים קטנים ועד חברות גדולות שמשתמשות בשירותי ענן שמתאימים באופן ייחודי לצרכים שלה, הן משתמשות באפליקציות שונות שמתאימות בטכנולוגיית ענן ויתרה מזו הן עובדות עם כמות שטח עצומה. במקרים רבים כל החומר הממוחשב של החברה וכן טכנולוגיות אחרות (כפי שהצגנו כאן), כולו נמצא על גבי הענן.

לפני סיום חשוב לומר, מחשוב ענן עובד לא רק דרך מחשבים אלא גם דרך פלטפורמות סלולאריות וכן על טאבלטים. מה שאומר, שבכל רגע נתון ניתן לראות מה קורה בחברה וכיצד. מה בדיוק מתבצע במחשבי הענן. השליטה על החומר והמידע היא מוחלטת ויכולה להתבצע מכל מקום ובכל זמן.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.