טל סבג צועקת מתוך השקט

טל סבג גדלה לתוך משפחה בה שני ההורים חירשים. היא התגברה על כל הקשיים, והיום היא מעבירה סדנאות מצליחות לקשירת מטפחות, ומפרסמת סרטונים ויראליים בשפת הסימנים

טל סבג נולדה לזוג הורים חירשים, ההתמודדות היומיומית שלה החלה כבר כשהיתה כילדה, שומעת, עם עוד 2 אחים, כשהבית שקט וצריך לתרגם להורים את כל מה שמתרחש. היום טל מעבירה סדנאות בקשירת מטפחות. "הרצון שלי להעביר לנשים רגילות ולנשים חירשות אילמות את היכולות לקשור מטפחת בצורה הכי מחמיאה להן".

את טל סבג, רק בת 33, ראיתי בפייסבוק כשהיא מברכת את הקהל הוירטואלי שלה ביום ההולדת שלה. מה שמשך את העין שלי היה שמעבר לברכה היה שם את שפת הסימנים, ולחשוב על השונה גם כשאת מברכת את כולם זה ערך עליון.

טל גדלה בבית חילוני בלי שבת ובלי ערכים של יהדות, ומשום מה המקום הזה שהיא כן שומעת וגם האחים שלה שומעים, הביא אותה לחפש אחר התשובות לקיום היהדות. כבר מגיל קטן למדה לדבר בשפת הסימנים כי זה מה שדיברו בבית.

ספרי לנו קצת על קשיים של ילד שומע ומדבר, בתוך השקט הביתי הזה.

טל מספרת: "כשהייתי ילדה המשפטים שלי היו הפוכים ולא נכונים כי בבית היה שקט, בבית היה דיבור בשפת הסימנים, ולא ידעתי לתרגם אותם למילים כתובות, גם שלמדתי בבית הספר היה לי קשה בדיבור וכתיבה.

"אף פעם לא התביישתי בהורים שלי, אבל היו לא מעט רגעים שבהם הצטערתי שהם לא יכולים לשמוע אותי. למשל, הייתי במקהלת בית הספר ואמא הייתה מגיעה להופעות שלי, יושבת בקהל ולא יכולה לשמוע את הילדה שלה שרה. כילדה, זה ממש כאב לי".

צפו: טל סבג בפעולה:

ברכת יום הולדת לגמרייי מהלב 💗

A post shared by Tal Sabag (@tasabag) on

המהירות שבה נאלצה להתבגר, זיכתה את סבג בניסיון חיים עשיר לאין שיעור מזה של שאר הילדים בני גילה. "בעוד ילדים אחרים שיחקו בגינה, אחיי ואני נאלצנו להתלוות להורים לתשלום חשבונות, לדבר בטלפון עם הבנק או עם המורה, ולהיות 'הפה' שלהם לכל סידור או עניין שעמד על הפרק. ומכיוון שהתמודדתי עם קשיים מגיל צעיר, תמיד הייתי בוגרת יותר משאר בני גילי".

אבל מחיר הבגרות הזו, לעתים גבוה מכפי שיכולה ילדה לשלם. למשל, מה קורה כשהילד חולה וצועק באפיסת כוחות 'אמא', כדי לבקש כוס תה? או בזמן טיול שנתי, כשהגעגועים גוברים והוא חש צורך להתקשר הביתה לשאול 'מה נשמע'? מה עושה ילד להורים חירשים במצבים כאלה?

"עם הזמן, לומדים לדחות סיפוקים ולקבל את החיים כמות שהם", סבג מחייכת אליי. "מתוך המקום הלוקה בתקשורת – במקום להיות מתוסכלת, למדתי לנתב את כל הקשיים שלי לשיחות עם ה'. זו אחת הסיבות שהיום אני מסוגלת לעמוד בפני נשים ולדבר".

מה משך אותך ליהדות ולהקים בית של תורה?

"האמת שלי היא במקום שהיה שקט שם בעצם ביקשתי מה', כשהייתי ילדה לא ידעתי בדיוק שזה ה', אבל ידעתי שיש קיום לעולם ואני יכולה לדבר עם משהוא והוא שומע אותי.

"אחרי הצבע נסעתי לאוסטרליה לטיול בנות, שם הרגשתי בעצם שיש לי הכל ואין לי כלום, היתה בי ריקנות שלא ידעתי להסביר אותה. ערב אחד יצאתי למסיבה עם חברות ושם פגשתי את בעלי, הסיפור במקרה הזה היה שהייתי צריכה לפגוש בחור אחר במסיבה והוא נרדם ושם פגשתי את בעלי. לאט לאט במקום הרחוק הזה שם הרגשתי שאין מקרה בעולם ומישהו מוביל אותי לחיים שלי.

"וכך לאט לאט חזרנו ביחד בתשובה, הקושי הגדול שלי היה לכסות את הראש, במקום הקשה הזה ביקשתי מה' שיעזור לי והתחלתי לאט לאט עם כיסוי ראש ועם צניעות".

היום את מעצבת אופנה וגם עושה סדנה של קשירת מטפחות.

"המקום של אופנה וסטיילינג מאוד דיבר אלי תמיד. וכשפגשתי נשים שהכירו את הסיפור שלי, הן מאוד התחברו לתהליך שעברתי ורצו שאני יעשה להן סדנאות של אופנה, סטיילינג וקשירת מטפחות.

"היום אני מתעסקת בזה רבות, וגם מעבירה ערבי הפרשות חלה וסדנת קשירת מטפחות לנשים רגילות ולנשים חירשות אילמות".

איך תפס אותך שגעון המטפחות?

"שיגעון המטפחות התחיל  אצלי כבר מזמן, הרצון לעסוק בלימוד וסדנאות של קשירת מטפחות התחיל בציון של רבי נחמן ממש, התחלתי עם זה וכשהתגובות היו משמעותיות ובכל מקום נשם היו פונות אלי ואומרות לי שאני עושה להן חשק, אך התפנית וההבנה שאני בקטע של זה חזק היה אצל רבינו ששתי נשים עם פאות פנו אליי ממקום שהן רוצות שאלמד אותן את הקשירות שלי כי הן מאד רוצות ללכת עם מטפחות ולא יודעות לקשור. הן היו מוקסמות מהדרך שבה אני קושרת את המטפחות וכשהבנתי את זה מאד התרגשתי. באותו רגע הייתי בציון של הרבי ובדיוק התפללתי לפני הקדוש ברוך הוא שיכוון אותי ליעד ולייעוד שלי ושזה יהיה במקום של עזרה והשפעה בדרך האמונה. ומה שחיזק שהרבנית שליוותה אותנו אמרה לי במהלך הטיול- 'את צריכה ללמד נשים איך לקשור מטפחות' וזה כבר הדהים אותי. זו היתה תובנה והכוונה מהשם בתחילת הדרך".

המטפחות של טל סבג

"מבחינתי מטפחת זה כתר מלכות, מרגיש לי הכי נכון ללכת כך וגם לעזור לנשים להיות הכי יפות עם מטפחת כי הן בנות מלך.

"אחד הדברים שעשיתי וגרף הכי הרבה תגובות והדים אלה הסרטונים שאני עושה בשפת הסימנים –וחברות של אמי פנו אליי ואמרו שמא מעניין אותן שמה שאני אומרת ומה שאני עושה הן רוצות להבין. אז החלטתי להרים את הכפפה ולעשות סרטונים גם בשפת הסימנים. לא דמיינתי מה יעשו הסרטים הללו – אפילו נשים שהן בכלל לא דתיות, כתבו לי שהן בכו והתרגשו ושזה גרם להן להתקרב לעולם הדת ואת הנשים הדתיות זה חיזק, וכמובן שאת החרשות שביניהן זה חיזק – אפילו הזמינו אותי לסדנת קשירות בשפת הסימנים. לאחרונה, בחורה חולת סרטן כתבה שהיא מעריכה ומוקירה לי על הסרטונים ושזה עוזר לה מאד בזמן המחלה – היא מרגישה עדיין יפה ומטופחת יותר. אישה אחרת, כתבה לי שלא הרגישה מספיק נשית, דבר שגרם לה לאי שלום בית עם בעלה ולטענתה החזרתי לה את הנשיות ואת הרצון לטפח את עצמה ולהראות טוב בפני עצמה ובפני בעלה. נשים שלא אהבו את המטפחת והיא היתה נראית בעיניהן כמו סמרטוט, מרגישות פתאום כמו עם כתר על הראש.

"יש טיפים וטקטיקה ברורה שמי שעוקבת נכון אחרי הסרטונים אין סיבה שהיא לא תצליח ליישם – כמו בהרבה תחומים – הכל עניין של תרגול, הרי אף אחד לא נולדה עם מטפחת ביד ובטח לא אני".

הארון שלך כמעצבת?

"בארון שלי תמצאי רק שמלות, נכנסתי לעולם האופנה מתוך הצורך של נשים בשמלות ללא צורך בבסיס, כל הזמן שאלו אותי מהיכן אני רוכשת את השמלות, מצאתי את הצורך להביא לנשים את מה שאני לובשת בלי שכבות ובלי ההתעסקות מה לשים מתחת, ללבוש ולצאת".